Nowe nazwy ulic w wyzwalanych miastach Ukrainy

Nowe nazwy ulic w wyzwalanych miastach Ukrainy

Władze wyzwolonego spod rosyjskiej okupacji ukraińskiego miasta Izium zmieniły nazwy ulic, którym patronowali rosyjscy twórcy – poinformowała rosyjska sekcja BBC.

.Zgodnie z ustawą o dekomunizacji władze Ukrainy zmieniały nazwy toponimiczne związane ze Związkiem Radzieckim jeszcze przed rozpoczęciem inwazji Rosji na ten kraj. Po rozpoczęciu wojny wiele ukraińskich miast zaczęło pozbywać się wszelkich nazw, które związane są nie tylko ze Związkiem Radzieckim, ale i z Rosją. Nowe nazwy ulic w wyzwalanych miastach Ukrainy pojawiają się bardzo szybko.

Izium miasto rosyjskich katowni i masowych grobów

.Liczące przed rosyjską inwazją około 45 tys. mieszkańców ważne strategicznie miasto Izium zostało zdobyte przez siły rosyjskiego agresora na początku kwietnia, po trwających blisko miesiąc walkach. W wyniku ukraińskiej kontrofensywy wojska najeźdźcy wycofały się z Iziumu 10 września 2022 r. W mieście po wyzwoleniu natrafiono na działające podczas okupacji katownie. Pod Iziumem odkryto wielkie skupisko grobów, gdzie spoczywa blisko 450 cywilów i żołnierzy ukraińskich.

Nowe nazwy ulic w wyzwalanych miastach Ukrainy: Izium

.Decyzję o przemianowaniu ulic podpisał mer Iziumu Wołodymyr Macokin – podała BBC w poniedziałek. Była to już trzecia fala zmiany nazewnictwa w tym mieście, leżącym w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy. „Upamiętniamy nazwiska mieszkańców Iziumu, którzy zginęli w tej wojnie” – napisał mer na Facebooku.

Oprócz mieszkańców Iziumu, których uhonorowano, patronami ulic stały się postacie dobrze znane. Ulica rosyjskiego kompozytora Aleksandra Alabjewa otrzymała teraz imię trenera piłkarskiego Walerego Łobanowskiego, Ukraińca, który był m.in. trenerem reprezentacji ZSRR, a następnie Ukrainy.

Włodzimierz Wysocki, zmarły w 1980 roku rosyjski bard, poeta i aktor, stracił ulicę swego imienia na rzecz szefa Apple, zmarłego w 2011 roku Steve’a Jobsa.

Ulica Iwana Panfiłowa, radzieckiego generała z czasów II wojny światowej będzie nosiła imię urodzonej w Kijowie premier Izraela Gołdy Meir.

Roman Szuchewycz, dowódca Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA) będzie patronem ulicy, która dotychczas nazywała się Putijnaja (od rosyjskiego słowa put’ oznaczającego drogę).

Wcześniej w Iziumie jeden z głównych placów, noszący niegdyś imię Włodzimierza Lenina nazwano imieniem Johna Lennona. Swoją ulicę straci też Wiktor Coj – legendarny radziecki muzyk rockowy, lider zespołu Kino. Zastąpi go jako patron Kuźma Skriabin (prawdziwe nazwisko Andriej Kuźmenko) – ukraiński muzyk rockowy, który w 2015 roku zginął w wypadku samochodowym.

Desowietyzacja, dekomunizacja, derusyfikacja

.Sejm Litwy przyjął kilka dni wcześniej ustawę o desowietyzacji, która zakazuje promowania reżimów totalitarnych i autorytarnych. Celem tego aktu prawnego jest stworzenie warunków do usunięcia z przestrzeni publicznej symboli totalitaryzmu i autorytaryzmu: pomników, nazw ulic i placów oraz innych obiektów publicznych. Ustawę poparła zdecydowana większość litewskich posłów, 103 w 141-osobowym parlamencie.

Nie ma w wolnej Europie w przestrzeni publicznej na pomniki i symbole oznaczone czerwoną gwiazdą

.”Symbol czerwonej gwiazdy, tak samo jak niemiecka swastyka, odpowiada za wybuch II wojny światowej. W tym symbolu widzimy zbrodniarzy z Katynia. I to właśnie ten symbol po 1945 r. mówił o zniewoleniu, kolonizacji Polski i Europy Środkowo-Wschodniej przez Sowietów” – pisze Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej [LINK].

„Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek jasne jest, że wykorzenienie nazw i symboli propagujących komunizm jest sprawą najwyższej wagi. Mimo że Związek Radziecki upadł 30 lat temu, a jego zbrodnie zostały dokładnie zbadane, w wielu miejscach na świecie wciąż można znaleźć pomniki upamiętniające Armię Czerwoną, ulice czy place nazwane imionami sowieckich dygnitarzy. Najwyższy czas, abyśmy podjęli działania zmierzające do całkowitej dekomunizacji” – pisze prezes IPN.


PAP/Wszystko Co Najważniejsze/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 grudnia 2022