
Nowe sankcje wobec Rosji mogą zostać ogłoszone przez USA i Grupę Siedmiu (G7) w rocznicę inwazji Kremla na Ukrainę przypadająca 24 lutego – poinformowała w czwartek podsekretarz stanu USA Victoria Nuland.
Nowe sankcje wobec Rosji
.„Te sankcje rozszerzą i pogłębią wcześniej wprowadzone restrykcje w pewnych kategoriach, związanych w szczególności z ograniczeniem przepływu technologii i sprzętu dla rosyjskiego przemysłu obronnego” – powiedziała Nuland podczas briefingu telefonicznego z dziennikarzami, którą cytuje agencja AFP.
Nowe ograniczenia będą dotyczyć w szczególności importu laptopów, lodówek i innych urządzeń domowych zawierających chipy i inne elementy, które mogą być wykorzystane przez rosyjską machinę wojenną.
„Widzimy, jak Rosjanie stają się bardzo sprytni, wszystko od importu laptopów i lodówek przez kraje trzecie, w tym czasami nasze własne kraje, które następnie rozbierają na chipy i inne rzeczy, które trafiają do ich machiny wojennej” – dodała.
Według Nuland przygotowywane są także sankcje dla osób, które są zaangażowane w wojnę przeciwko Ukrainie lub aktywnie ją wspierają.
Restrykcje obejmą też kraje wspierające Rosję?
.Restrykcje mogą również zostać poszerzone o kraje, które pomagają Rosji w jej działaniach wojennych.
„Publicznie mówiliśmy o Iranie, Korei Północnej i Chinach. Ale są też inne kraje, które są wykorzystywane do obchodzenia sankcji” – dodała amerykańska dyplomatka.
Szefowie dyplomacji grupy G7 mają się spotkać w ten weekend przy okazji konferencji bezpieczeństwa w Monachium.
Konieczna totalna izolacja Rosji
.„O ile wcześniejsze kroki Putina można było rozważać w kategoriach działań racjonalnych, o tyle inwazja na Ukrainę jest pozbawiona podstawowej logiki. Decyzja o zaatakowaniu Ukrainy pokazuje, że Putin myśli kategoriami książek historycznych, które powstaną w przyszłości i to opiszą” – twierdzi Elisabeth BRAW, analityczka American Enterprise Institute (AEI).
Tragedia wyboru, w obliczu którego stanęła dziś Europa, polega na tym, że Stary Kontynent wyboru po prostu nie ma. Nie pozostało nic innego, jak tylko coraz bardziej zaostrzać sankcje wymierzone w reżim Władimira Putina i walczyć z jego autorytaryzmem. Izolacja Rosji Putina jest dziś niezbędna.
Jak podkreśla Elisabeth BRAW, „w obliczu rosyjskiej agresji wszelkie więzi z rosyjskim establishmentem powinny zostać zerwane. Widzieliśmy w końcu w przeszłości, gdy jakiekolwiek pozostawione możliwości wykorzystywał rosyjski reżim. Jako Europejczycy nie chcemy i nie możemy brać udziału w żadnych rozgrywkach Rosji. W obecnej sytuacji każdy krok, który służyłby izolacji Rosji od reszty świata, będzie właściwy”.
PAP/WszystkoCoNajważniejsze/PP