Noworoczne wystąpienie Xi Jinpinga. „Zjednoczenie z Tajwanem to dziejowa konieczność”

Noworoczne wystąpienie Xi Jinpinga

W wygłoszonym 31 grudnia noworocznym wystąpieniu przywódca ChRL Xi Jinping podkreślił konieczność „zjednoczenia” Chin z Tajwanem. Noworoczne wystąpienie Xi Jinpinga zawierało także ostrzeżenie, że Pekin nie pozwoli nikomu rozerwać jego „rodzinnych więzi” z tą wyspą.

Noworoczne wystąpienie Xi Jinpinga

.”Ludzie po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej stanowią jedną rodzinę. (…) Nikt nie może powstrzymać historycznego trendu do narodowego zjednoczenia” – oznajmił Xi w przemówieniu transmitowanym przez państwową telewizję CCTV.

Reuters przypomina, że podobny wydźwięk miało wystąpienie Xi z końca 2023 r., który powiedział wtedy, że ludzi po obu stronach cieśniny powinno „łączyć wspólne poczucie celu i chwały wynikającej z odrodzenia Chin”. Od tego czasu napięcia między Tajpej i Pekinem znacznie się nasiliły, zwłaszcza gdy majowe wybory prezydenckie wygrał zdecydowany zwolennik niepodległości wyspy Lai Ching-te.

Największa liczba okrętów wokół Tajwanu od blisko trzech dekad

.Dnia 26 grudnia na Tajwanie przeprowadzono pierwszą komputerową grę wojenną przewidującą eskalację militarną w konflikcie z Chinami. W ćwiczeniach symulowano różne scenariusze, w tym intensywne działania zbrojne Chin „w szarej strefie” (poniżej progu wojny), a także sytuację, w której Tajwan znajduje się „na skraju konfliktu”, aby przetestować gotowość do reakcji tajwańskich urzędów i społeczeństwa – przekazał anonimowy przedstawiciel tajwańskich sił bezpieczeństwa.

Dwa tygodnie wcześniej tajwański resort obrony poinformował, że liczba chińskich okrętów, a także m.in. jednostek straży przybrzeżnej, rozmieszczonych w pobliżu wyspy, jest największa od czasu wielkich manewrów chińskich sił zbrojnych w 1996 roku.

Komunistyczne władze Chin uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część swojego terytorium i dążą do przejęcia nad nim kontroli. Pekin deklaruje, że woli dokonać zjednoczenia „metodami pokojowymi”, ale nie wyklucza użycia siły. W ostatnich latach Chiny nasiliły presję militarną na wyspę, regularnie wysyłając myśliwce i okręty w jej okolice. Tajwan przeznaczył w 2024 roku na obronność rekordowe 19 mld dolarów, a przyszłoroczny budżet obronny ma być o 6 proc. wyższy w związku z rosnącym zagrożeniem dla bezpieczeństwa wyspy.

Polityka Chin wobec „niespokojnych” regionów

.Na temat nowej konfrontacyjnej polityki zagranicznej Chin, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Jagannath P. PANDA w tekście “Chiny tracą starannie budowane przewagi konkurencyjne. Zmierzają w stronę totalitaryzmu“. Autor przypomina w nim, iż jednym z głównych celów jakie przewodniczący Xi Jinping postawił dla Chin na najbliższe dekady jest pełne zjednoczenie Tajwanu z Chinami kontynentalnymi. Ekspert ds Dalekiego Wschodu zwraca również uwagę na politykę ChRL wobec tzw. niespokojnych regionów takich jak Tybet, czy Sinciang.

“Pomimo aktualnych wewnętrznych problemów Chin Xi i KPCh są zjednoczeni w swojej nieugiętości wobec „niespokojnych” regionów takich jak Tybet, Sinciang i Hongkong. Aby wzmocnić swoje uznanie w kraju, Xi odwiedził wszystkie trzy regiony w ciągu ostatniego roku: Tybet – pierwsza od trzydziestu lat wizyta prezydencka (lipiec 2021); Hongkong – pierwsza od około dwóch lat podróż Xi poza Chiny kontynentalne (czerwiec 2022); oraz Sinciang – pierwsza od ośmiu lat wizyta w tej prowincji (lipiec 2022). W szczególności przemówienie Xi w Hongkongu z okazji dwudziestej piątej rocznicy powrotu pod panowanie Chin podkreśliło udane zastosowanie doktryny „jeden kraj, dwa systemy” i odrzucenie każdego „niepatrioty”, co jest wyraźnym nawiązaniem do kryzysu tajwańskiego. Tym samym kampania Xi na rzecz zjednoczenia z Tajwanem prawdopodobnie otrzyma odnowiony mandat”.

”Pekin zapewne podwoi wysiłki na rzecz budowy własnej osi globalnej. Przykładem jest milczące poparcie Chin dla wojny Rosji z Ukrainą, mimo że osłabiła ona pozycję Pekinu w Europie. Świadczy o tym również stawanie Chin w obronie Korei Północnej, izolowanego na arenie międzynarodowej i samozwańczego państwa nuklearnego, mimo że Pekin od dawna żywi obawy w związku z posiadaniem przez Pjongjang broni atomowej. Jednak stabilność Pjongjangu i wpływy USA na Półwyspie Koreańskim pozostają obawami nadrzędnymi”.

.”W tym kontekście dążenie Chin do zjednoczenia globalnego Południa poprzez środki takie jak Szanghajska Organizacja Współpracy (SOW) – które mają na celu przeciwdziałanie zainicjowanej przez USA „ekskluzywnej kliki” (np. Czterostronnego Dialogu Bezpieczeństwa, w skrócie zwanego „Quad”) i „kolorowej rewolucji”, szczególnie w regionie Indo-Pacyfiku – będzie wspierać wysiłki Xi zmierzające do obalenia istniejącego porządku, jak to zostało przedstawione we wspólnym oświadczeniu Rosji i Chin na początku tego roku” – pisze Jagannath P. PANDA.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 grudnia 2024