Radość, zmiana i pokój. Nowy humanizm Franciszka w Luksemburgu

Nowy humanizm Franciszka

Nowy humanizm to temat przewodni papieskiej pielgrzymki do Luksemburga. Podczas 46. zagranicznej podróży apostolskiej, a w zasadzie skąpanej w deszczu zaledwie 8 godzinnej wyprawy, Papież Franciszek odwiedził najmniejsze i najbogatsze państwo świata, gdzie skierował do wiernych przesłanie na temat kluczowych wartości, takich jak służba, misja i radość.

Służba i gościnność

.W przemówieniu skierowanym do wspólnoty katolickiej Luksemburga w tamtejszej katedrze Notre-Dame, Papież podkreślił, że sercem Ewangelii jest służba i wezwanie do gościnności. Wskazał, że otwartość wobec potrzebujących to nie tylko kwestia charytatywna, ale także sprawiedliwość. Papież pochwalił Luksemburg za tradycję przyjmowania migrantów oraz uchodźców i zaapelował o kontynuowanie tej praktyki, przypominając, że duch Ewangelii jest w kontrze wobec jakiejkolwiek formy wykluczenia.

Podczas spotkania z wiernymi w Luksemburgu papież skupił się zwłaszcza na wyzwaniach, jakie stawia starzejące się i sekularyzujące społeczeństwo, wzywając Kościół do otwarcia na zmiany, które niesie współczesny świat, ale bez utraty kluczowych dla katolickiej wspólnoty, wartości. Podkreślił, że misja Kościoła powinna być dynamiczna i odpowiadać na potrzeby czasów, zwłaszcza poprzez synodalność, która umacniać ma zdaniem papieża wspólnotę i która wspiera ewangelizację.

Radość integralną częścią wiary

.Ostatnim tematem, które w swoim wystąpieniu poruszył Papież, była radość, którą uznał za integralną część wiary chrześcijańskiej. Nawiązał do świadectwa młodego Diogo, który opowiadał o swoim doświadczeniu radości podczas Światowych Dni Młodzieży. Franciszek podkreślił, że wiara chrześcijańska to swoisty „taniec”, ponieważ wierzący są dziećmi Boga. Wspomniał również o tradycyjnej w Luksemburgu Procesji Wiosennej, gdzie wierni, idąc śladami misjonarza św. Willibrorda, tańczą ulicami miasta, co symbolizować ma jedność.

Franciszek wykorzystał również krótką i intensywną wizytę w Luksemburgu, by skierować mocny apel do Europy o pokój, nawiązując do konfliktów, które nękają kontynent, w tym szczególnie wojny na Ukrainie. W swoim wystąpieniu ostrzegł przed powtarzaniem błędów przeszłości, przypominając o „niepotrzebnych masakrach”, terminie użytym przez Benedykta XV podczas I wojny światowej. Zwrócił uwagę na konieczność prowadzenia negocjacji, dyplomatycznych działań i szukania honorowych kompromisów, by zapobiec dalszej destrukcji i eskalacji. Papież przestrzegał przed zapominaniem o przeszłości i wezwał przywódców do działań na rzecz pokoju, krytykując rosnące inwestycje w broń, które odciągają zasoby od walki z głodem, ochroną środowiska czy edukacją. Zbrojenia krytykowane są przez Watykan od czasu, kiedy po raz pierwszy świat stanął w obliczu wojny nuklearnej.

Nowy humanizm

.W Luksemburgu mówił Ojciec Święty także o duchu nowego humanizmu, który ma być lekarstwem na dręczące Europę choroby. Franciszek wezwał tym samym do wzmożonego dialogu między religiami i światopoglądami, wskazując, że Luksemburg, jako miejsce o bogatej historii i katolickiej tradycji, może odegrać w tej misji kluczową rolę. Nowy humanizm bazować ma na dialogu, historii i tradycji.

Wizyta w Luksemburgu była ważnym momentem dla Papieża Franciszka w dążeniu do budowania sprawiedliwej, solidarnej i pokojowej Europy.

Po kilkugodzinnej wizycie w Luksemburgu Papież udał się do Belgii, gdzie spotka się z biskupami i studentami Katolickiego Uniwersytetu w Louvain, a na zakończenie odprawi Mszę świętą na stadionie Króla Baudouina w Brukseli.

Z Brukseli Michał Kłosowski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 września 2024