Kazue Ueda nowym prezesem Banku Japonii. Koniec Abenomiki?

Nowy prezes Banku Japonii

W połowie lutego premier Fumio Kishida nominował Kazuo Uedę na stanowisko prezesa Banku Japonii (BOJ). Decyzja spotkała się z zaskoczeniem opinii publicznej w Japonii i na świecie.

.Kazuo Ueda, 71-letni profesor i wykładowca, nie jest oczywistym wyborem. Zazwyczaj stanowisko jest obsadzane m.in. przez członków Ministerstwa Finansów Japonii oraz bankierów. Nowy prezes Banku Japonii nie zapisał się jako przedstawiciel polityki gołębiej ani jastrzębiej, ale jest znany w globalnej sieci finansowej.

Japońska prasa wskazuje, że może to świadczyć o odejściu od niekonwencjonalnych strategii finansowych administracji byłego premiera Shinzo Abe. W praktyce oznacza to m.in. powolny proces rezygnowania z bardzo niskich stóp procentowych i normalizacji japońskiej polityki monetarnej. „Premier prawdopodobnie jest zainteresowany jakąś nową, nieznaną osobą. Nie może także sprawić wrażenia, że zaraz nastąpi ogromna zmiana ultraniskich stóp procentowych” – to komentarz Akiry Amari z LDP na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji Uedy.

Kishida wybrał nowego prezesa na podstawie rozmów i wywiadów z 15 urzędnikami oraz decydentami. Wśród nich znaleźli się byli i urzędujący przedstawiciele banku centralnego oraz banków z sektora prywatnego. Proces trwał od połowy 2022 roku.

W kwietniu 2023 roku kończy się druga kadencja Haruhiko Kurody, wcześniejszego wiceministra finansów ds. międzynarodowych. Stał na czele banku centralnego od 2013 roku i był na pierwszym froncie Abenomiki premiera Shinzo Abe. BOJ lobbował za tym, żeby stanowisko po nim objął bankier. Wskazywał m.in. zastępcę Kurody: Amamiyę, oraz byłych zastępców: Hiroshi Nakaso i Hirohide Yamaguchi.

Ueda spędził siedem lat jako członek zarządu banku centralnego. Następnie działał jako doradca w think-tanku BOJ oraz regularnie brał udział w międzynarodowych forach finansowych. W latach 2011-2012 stał na czele Japońskiego Stowarzyszenia Ekonomicznego (JEA), które zrzesza ok. 3 tys. japońskich badaczy gospodarki. Później pełnił funkcję dziekana Wydziału Ekonomii na Uniwersytecie Tokijskim i wykładał na prywatnej żeńskiej uczelni Kyoritsu. Ekonomiści w Japonii wyrażają zaskoczenie i przyznają, że nie są w stanie przewidzieć dalszych działań Uedy. Nowy prezes Banku Japonii obejmie stanowisko w dobie bezprecedensowych wydatków na obronność i zawirowań cen żywności, węglowodorów oraz półproduktów, wywołanych przez załamanie łańcuchów dostaw spowodowanych przez pandemię COVID-19 oraz atak Rosji na Ukrainę.

.Shotaro Kugo, ekonomista z Daiwa Institute of Research w Tokio, podkreśla jednak, że „to może zaskakujący wybór, ale Ueda jest znany w kręgach polityki monetarnej, więc nie mamy do czynienia z sytuacją typu ‘kim on jest’. Ueda (…) posiada doświadczenie w zakresie problemów z komunikacją BOJ w erze polityki zerowych stop oprocentowania, a bycie teoretykiem i praktykiem jednocześnie pozwoli mu nawigować procesy dalszej normalizacji”.

Oprac.: Agnieszka Pawnik

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 lutego 2023