Nowy pterozaur odkryty w Afryce Subsaharyjskiej 

pterozaur

Archeolodzy odnaleźli w Angoli skamieliny nieznanego dotąd dinozaura. Nowo odkryty pterozaur miał skrzydła o rozpiętości prawie 5 metrów. 

.Międzynarodowy zespół paleontologów, nazwał nowo odkryty rodzaj i gatunek pterozaura Epapatelo otyikokolo. Latający gad z epoki dinozaurów został znaleziony w tym samym regionie Angoli, co skamieniałości innych dużych zwierząt morskich z tamtego okresu. Odkryty pterozaur zapewne zachowywał się podobnie do współczesnych ptaków morskich. Jak podaje portal Phys.org, skamieniałości tych gadów, pochodzących z późnej kredy, są niezwykle rzadkie w Afryce Subsaharyjskiej. 

To nowe odkrycie daje nam znacznie lepsze zrozumienie roli tych stworzeń w ekosystemie zachodniego wybrzeża Afryki, sprzed około 71,5 mln lat – mówi Michael J. Polcyn, pracownik naukowy w Huffington Department of Earth Sciences i jeden z autorów badania.  

Uważa się, że Epapatelo otyikokolo był rybożernym pterozaurem, który zachowywał się podobnie do dużych współczesnych ptaków morskich. 

Zdaniem jednego z współbadaczy, paleontologa Louisa L. Jacobs’a te pradawne stworzenia prawdopodobnie spędzały czas latając nad wodą i nurkowały, by się pożywić. Tak jak robią to dziś Morusy i Pelikany Brązowe. Epapatelo otyikokolo był pokaźnych rozmiarów zwierzęciem, rozpiętość jego skrzydeł sięgała prawie 5 metrów. 

Michael J. Polcyn twierdzi, że skamieniałości odkryte od czasu rozpoczęcia badania sugerują, że niektóre z nowo zidentyfikowanych gatunków pterozaurów, były znacznie większymi stworzeniami. Pterozaury były dużymi zwierzętami, rozpiętość skrzydeł największych z nich sięgała ponad 10 metrów. 

Epapatelo otyikokolo

.Nazwa rodzajowa „Epapatelo” to tłumaczenie słowa z angolskiego dialektu Nhaneca oznaczającego „skrzydło”, a nazwa gatunkowa „otyikokolo” to tłumaczenie „jaszczurki”. Nhaneca to rdzenna grupa ludności z angolskiej prowincji Namibe, regionu, w którym znaleziono skamieniałości. 

Paleontolodzy Louisa L. Jacob i Michael J. Polcyn nawiązali współpracę w ramach Projecto PaleoAngola. W badaniach uczestniczyli również naukowcy z Angoli, Portugalii i Holandii. Wykopaliska prowadzone były w celu zbadania bogatej historii skamieniałości, wydobyciu jej, a także rozpoczęcia prac nad zwróceniem tego skarbu historii, narodowi zachodnioafrykańskiemu.  

Międzynarodowy zespół odkrył i zebrał czternaście kości z Epapatelo otyikokolo w Bentiaba w Angoli, począwszy od 2005 roku. Teren ten znajduje się na odcinku wybrzeża Angoli, który Jacobs nazwał „muzeum w ziemi”, ponieważ w tamtejszych skałach znaleziono tak wiele skamieniałości. 

.Wiele z tych skamieniałości jest obecnie wystawionych w Narodowym Muzeum Historii Naturalnej w Stanach Zjednoczonych, które pomagało przeprowadzić wykopaliska.

Oprac. Emil Gołoś

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 listopada 2022