Nowy rok szkolny w placówkach, zniszczonych podczas zamieszek we Francji 

rok szkolny

Podczas zamieszek we Francji pod koniec czerwca, po śmierci 17-letniego Nahela podczas policyjnej kontroli, 250 szkół stało się obiektem degradacji, z czego 13 zostało poważnie zniszczonych. Pięć szkół, w Strasbourgu, Macôn, Le Petit-Quevilly i dwie w podparyskim La Verrière, nie będzie mogła przyjąć uczniów, gdy rozpocznie się nowy rok szkolny. Tym samym, 650 uczniów nie będzie mogło we wrześniu wrócić do swoich dotychczasowych placówek edukacyjnych. 

.Po zamieszkach od razu rozpoczęto naprawianie szkód w zniszczonych szkołach, aby można było we wrześniu przyjąć tam uczniów. W najmniej zniszczonych obiektach podjęto się napraw i zamontowano prowizoryczne instalacje, tak aby mogły sprawować swoją funkcję we wrześniu. W bardziej zniszczonych placówkach edukacyjnych natomiast podjęto działania, mające na celu znalezienie innego miejsca, w którym uczniowie i nauczycieli będą mogli rozpocząć rok szkolny. 

Pod koniec lipca, podczas swojej pierwszej wizyty jako minister edukacji, Gabriel Attal zadeklarował przed pozostałościami po szkole w La Verrière, że „wszyscy uczniowie będą mieli możliwość kontynuowania edukacji”.

Dzieci z przedszkola i szkoły w podparyskim La Verrière, nie mogąc powrócić do swoich placówek edukacyjnych, które są zbyt zniszczone, będą w nowym roku szkolnym kontynuowały naukę w pobliskich szkołach. Szkoła, która przyjmie uczniów ze szkoły podstawowej w La Verrière, znajduje się 30 minut pieszo od zniszczonej placówki. Île-de-France Mobilités, odpowiedzialne za transport w regionie stołecznym, ma zapewnić 5 autobusów kursujących między dzielnicą, w której znajdowała się zniszczona szkoła, a zastępującą ją placówką. Burmistrz La Verrière zapowiedział, że miasto pokryje bilety autobusowe uczniów. Spalone szkoły mają natomiast być odbudowane w ciągu kilku lat. Pocieszeniem dla lokalnej społeczności ma być fakt, że nowo wybudowana szkoła będzie nowocześniejsza i bardziej dostosowana do norm ekologicznych. 

W sierpniu nowy minister edukacji udał się do szkoły w Dijon, podpalonej podczas zamieszek. Placówka przyjmie uczniów we wrześniu, po wprowadzeniu znacznych zmian w wyposażeniu szkoły. „Szkoła jest duszą Republiki. Musimy pokazać Francji, że szkoła trwa” – zadeklarował Gabriel Attal. 

.Mała prywatna szkoła w Tourcoing, w północnej Francji, która również stała się obiektem podpalenia, przyjmie uczniów we wrześniu dzięki pomocy okolicznych szkół, które sfinansowały nowe wyposażenie. Dyrektor placówki wyraża natomiast zaniepokojenie skutkami psychologicznymi, jakie pożar szkoły wywołał wśród rodzin uczniów. „Pożar stanowił bardzo dużą traumę. (…) Powinniśmy odnaleźć normalny tryb w nowym roku szkolnym, ale to wydarzenie tworzy jednak klimat niebezpieczeństwa, który pozostaje w głowie rodzin” – stwierdził.

oprac.JM

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 sierpnia 2023