
Nowy teleskop w Namibii – Africa Millimeter Telescope (AMT) wypełni lukę w zasięgu Event Horizon Telescope (EHT).
Nowy teleskop w Namibii powstanie w rezerwacie przyrody Gamsberg. Technologia obserwacji kosmosu wypełni lukę w zasięgu Event Horizon Telescope (EHT). EHT to globalnej sieci teleskopów, które mogą odbierać i analizować fale radiowe o długości około 1 milimetra. Przy jej pomocy udało się w 2019 r. po raz pierwszy w historii stworzyć obraz pokazujący kontur czarnej dziury, położonej w centrum galaktyki M87.
Profesor Heino Falcke z Radboud University, który jako pierwszy opublikował to zdjęcie, został kierownikiem naukowym Africa Millimeter Telescope.
Dodanie Africa Millimeter Telescope do sieci EHT zwiększy liczbę połączeń między teleskopami. Pozwoli to na wykonywanie lepszych zdjęć czarnej dziury w centrum naszej galaktyki. Ponadto, umożliwi to nam dalsze badanie naszych teorii na temat czarnych dziur i co więcej, zrozumienie, w jaki sposób generują one gigantyczne ilości energii – zaznacza prof. Heino Falcke, astrofizyk z Radboud University i kierownik naukowy AMT
Africa Millimeter Telescope powstanie z przeprojektowanego 15-metrowego teleskopu, znajdującego się obecnie w obserwatorium La Silla w Chile. Jednak tylko w 20 proc. będzie on wykorzystywany na potrzeby projektu EHT. Resztę czasu zajmie się monitorowaniem zmian jasności małych i dużych czarnych dziur we współpracy z teleskopami optycznymi i teleskopami promieni gamma. Należą do nich m.in. High Energy Stereoscopic System (HESS), oraz planowany w Chile Cherenkov Telescope Array.
Teleskop powstaje za sprawą współpracy Radboud University Nijmegen w Holandii i University of Namibia w Windhoek. Koszt budowy wyniesie 25 mln dolarów.
Obecnie na kontynencie afrykańskim działają: Southern African Large Telescope, czyli największy teleskop optyczny znajdujący na południowej półkuli. W Republice Południowej Afryki zlokalizowany jest teleskop radiowy MeerKAT, który składa się z 64 anten. W Namibii znajduje się teleskop High Energy Stereoscopic System.