Obchody Narodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Covid-19 we Włoszech

Bill GATES: To może być ostatnia pandemia

Narodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Covid-19 obchodzony jest w poniedziałek we Włoszech. Ustanowiono go w rocznicę wydarzenia, które wstrząsnęło opinią publiczną na świecie. 18 marca 2020 roku kolumna wojskowych ciężarówek wyjechała z Bergamo z ciałami zmarłych do krematoriów w innych miastach.

Wyjazd kolumny ciężarówek do krematoriów – jeden z obrazów pandemi

.Światowe media obiegły cztery lata temu zdjęcia i nagrania z miasta w Lombardii, przez które w nocy przejechała długa kolumna pojazdów wojskowych z ciałami ofiar Covid-19. W związku z wysoką liczbą zmarłych i braku miejsca dla trumien konieczny był transport do krematoriów w Modenie, Brescii, Parmie, Piacenzy, Rimini i Varese.

Bergamo było na początku pandemii jednym z ognisk zakażeń koronawirusem, w którym umierało najwięcej osób.

Narodowy Dzień Pamięci został ustanowiony przez włoski rząd w 2021 roku.

Upamiętnienie zmarłych na Covid-19

.Pod koniec pandemii w zeszłym roku informowano oficjalnie o około 190 tysiącach zmarłych.

Osoby zmarłe podczas pandemii zostaną upamiętnione w czasie ceremonii na cmentarzu w Bergamo, gdzie obecny będzie między innymi unijny komisarz Paolo Gentiloni. Wieńce zostaną złożone również w Lesie Pamięci, który powstał w pobliżu miejscowego szpitala imienia papieża Jana XXIII, gdzie trafiały setki chorych.

W Brescii, również w Lombardii, flagi opuszczone będą w poniedziałek do połowy masztu. Na znak żałoby rozlegnie się bicie dzwonów.

Jak pandemia zmieniła nasz świat

.Pandemia koronawirusa wywarła niezaprzeczalny wpływ nie tylko na naukę. Prof. Michał KLEIBER, redaktor naczelny „Wszystko Co Najważniejsze„, profesor zwyczajny w Polskiej Akademii Nauk i prezes PAN 2007-2015 w artykule, opublikowanym na łamach Wszystko co Najważniejsze, rozważa to, jakie zmiany przyniosły nam wszystkim ponad trzyletnie zmagania z wirusem Covid.

„W dzisiejszym zglobalizowanym świecie, pełnym otwartych granic oraz bardzo zróżnicowanych standardów dbałości o społeczną higienę, troska o zdrowie publiczne jawi się jako ważne wyzwanie. Według licznych ekspertów pandemia COVID-19 przekształciła się już z fazy pandemicznej w endemiczną, będącą łatwiejszym do kontroli zagrożeniem, zlokalizowanym jedynie na konkretnym terytorium. Sytuacja ta pozwala nieco spokojniej pomyśleć o działaniach niezbędnych w przyszłości w celu skutecznego zapobiegania zagrożeniom zdrowotnym. To powinno nam pomóc w wyciągnięciu wniosków na podstawie nabytych w trakcie pandemii doświadczeń.”

„Wśród lekcji udzielonych nam przez pandemię jest niewątpliwie przewartościowanie pojęć takich jak społeczna solidarność i współpraca – agresja Rosji na Ukrainę dostarczyła tu oczywiście dodatkowych argumentów. Te od zawsze przytaczane hasła, często niestety tylko jako werbalna demonstracja empatii, nabrały obecnie zupełnie innej mocy, uświadamiając wszystkim swoje fundamentalne znaczenie dla szeroko rozumianego wspólnego dobra nas wszystkich. Świadomość ta powinna pomóc nam w stawianiu czoła czekającym nas wyzwaniom, wśród których istotne miejsce zajmować będzie z pewnością problem masowych emigracji, niosących ze sobą wiele zagrożeń. Problem migracyjny będzie niewątpliwie długotrwały, gdyż za sprawą nowych technologii komunikacyjnych istniejące nierówności społeczne i autorytaryzm wielu rządów stały się jasno widoczne dla wszystkich ludzi zamieszkujących biedniejsze regiony świata. Już dzisiaj wywołane pandemią kłopoty gospodarcze, w dodatku tak bardzo spotęgowane wojną w Ukrainie i ograniczeniami w imporcie nośników energii, powodują powszechny wzrost społecznego niezadowolenia, widoczny także w wielu bogatych krajach. A wszystko to w warunkach konieczności stawiania czoła wielu lokalnym i globalnym problemom doświadczanym przez świat już przed pandemią, takim jak spory terytorialne wywoływane skomplikowaną historią wielu regionów, walka ze zmianami klimatu czy coraz gwałtowniej artykułowane różnice światopoglądowe.”

„Poszerzy się z pewnością zakres prac wykonywanych zdalnie. Powolne dotychczas wdrażanie idei telepracy istotnie przyspieszy na bazie uzyskanych w trakcie pandemii doświadczeń. Znacznie szersze będzie też wykorzystywanie internetu w edukacji, choć będzie to wymagać gruntownych przygotowań ze strony nauczycieli, a także dostosowania programów nauczania i infrastruktury sieciowej. Spotkania biznesowe i konferencje naukowe prowadzone w trybie wideo już dzisiaj stają się czymś zupełnie naturalnym. Przy wszystkich zaletach nowych technik komunikacji problemem może okazać się jednak narastający konflikt między bezpieczeństwem obywateli i firm a ochroną ich prywatności. Wypracowanie nowych, efektywniejszych metod ochrony danych przekazywanych przez internet jest z pewnością zadaniem warunkującym dalszy szybki wzrost znaczenia zdalnej komunikacji.”

„W obecnej sytuacji musimy twórczo myśleć i aktywnie działać, wierząc, że mamy razem dostatecznie dużo mądrości i efektywności w postępowaniu, aby przywrócić ową wytęsknioną normalność, nie tyle tę starą, ile nową, lepszą od dotychczasowej. W historii ludzkości znanych jest wiele przykładów pozytywnych i negatywnych zmian społeczno-gospodarczych wywołanych pandemiami. Dzisiaj wielkim zadaniem jest to, aby działania podejmowane po pandemii okazały się skutecznym narzędziem zabezpieczania naszej pomyślnej, stabilnej przyszłości. Wspólnym mianownikiem takich działań powinna być idea solidarności w jej wielu wcieleniach – idea przecież tak bardzo nam bliska wobec jej wręcz symbolicznego znaczenia w najnowszej historii naszego kraju” – pisze autor.

PAP/Sylwia Wysocka/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 marca 2024