Odmładzanie komórek ujarzmione przez naukowców

odmładzanie

Naukowcom z Babraham Institute udało się przeprowadzić odmładzanie ludzkich komórek skóry o 30 lat. Najbardziej zaskakujące jest to, że proces wpłynął na obecność genów związanych z zaćmą czy chorobą Alzheimera.

.Odmładzanie komórek skóry zostało opracowane przez zespół pod przewodnictwem Diljeeta Gilla, doktoranta w Intytucie Babraham w Cambrigde. Badacze porównali fibroblasty – komórki skóry pochodzące od dawców w wieku około 20 lat z tymi, które po uprzednim pobrani od trzech pięćdziesięciolatków zostały poddane przeprogramowaniu w fazie dojrzewania. Okazało się, że pod względem chemicznym i genetycznym komórki były podobne do siebie.

Najbardziej zaskakujące jest to, że odmłodzenie wpłynęło na obecność genów związanych z zaćmą czy chorobą Alzheimera.

Dodatkowo proces odmładzania nie zmienia właściwości komórek, w przeciwieństwie do przeprowadzonego przez laureata nagrody Nobla Shinya Yamanaka przekształcenia komórek skóry myszy w komórki macierzyste przypominające te, będące we wczesnej fazie rozwoju. Co więcej, komórki które utraciły swoją tożsamość nie mogą być stosowane w celach terapeutycznych, bowiem ryzyko przekształcenia ich w komórki nowotworowe jest bardzo duże.

Nasze wyniki stanowią duży krok naprzód w naszym rozumieniu reprogramowania komórek. (…) Udowodniliśmy, że komórki mogą być odmładzane bez utraty swoich funkcji, a odmładzanie polega na przywracaniu pewnych funkcji starym komórkom, dodaje Diljeet Gill.

Metoda Diljeeta Gila różni się także w kontekście długości procesu, na który Yamanaki potrzebował 50 dni, w przeciwieństwie do obecnej 13-dniowej procedury.

Nadal nie wiadomo jednak, jak odmłodzone metodą Gilla komórki zachowały by się w organizmie człowieka. Metoda ta opiera się bowiem na opracowanej przez Shinę Yamanakę. Mimo, iż naukowcy wykluczają zastosowanie metody Gilla w celach terapeutycznych główny autor badania podkreśla, że dalszy jego rozwój pomoże znaleźć odpowiedź na pytania, z którymi boryka się genetyka.

W końcu będziemy w stanie zidentyfikować geny, które odmładzają bez przeprogramowania, a następnie skierować je na konkretne cele, aby zmniejszyć efekty starzenia się, komentuje dr Wolf Reik, były badacz w Instytucie Babraham i dyrektor instytutu w firmie biotechnologicznej Altos Lab.

Metoda opracowana przez Diljeeta Gilla i jego współpracowników, została opublikowana w czasopiśmie eLife. [LINK]

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 kwietnia 2022