Archeolodzy odkryli płaskorzeźby z czasów legendarnej chińskiej dynastii

Archeolodzy odkryli płaskorzeźby z czasów legendarnej chińskiej dynastii

W chińskiej prowincji Henan odnaleziono dwie płaskorzeźby z okresu panowania północnej dynastii Song (960-1127). Jak informują chińscy archeolodzy, są to największe tego typu reliefy, jakie kiedykolwiek znaleziono Państwie Środka.

.W mieście Kaifeng odkryto spektakularne reliefy z okresu panowania północnej dynastii Song (960-1127). Jak podaje portal China Daily, kamienne płaskorzeźby, znalezione nieopodal reliktów mostu Zhouqiao, mają wygrawerowane pomyślne symbole tradycyjnej kultury chińskiej, koniki morskie, chmury, żurawie w locie. Są one symetrycznie rozmieszczone wzdłuż północnego i południowego brzegu po wschodniej stronie mostu. Długość wykopanego reliefu na południowym brzegu wynosi 23,2 metra, a północnego 21,2 metra. Obydwie płaskorzeźby mają 3,3 metra wysokości.

Rzeźby są największymi kamiennymi freskami Północnej Pieśni kiedykolwiek znalezionymi w Chinach, reprezentującymi najwyższy poziom technik rzeźbienia w kamieniu w tym czasie i świadczącymi o osiągnięciach kultury i sztuki w tym okresie – komentuje Wang Sanying, dyrektor Instytutu Relikwii Kulturowych i Archeologii w Kaifeng.

Jak stwierdził szef wykopalisk w Kaifeng, Zhou Runshan, dalsze prace archeologiczne i porządkowe dotyczące najnowszego niezwykłego znaleziska będą kontynuowane. Dodał przy tym, że całkowita długość pojedynczej płaskorzeźby może wynosić około 30 metrów. Chiński archeolog stwierdził również, że jego zespół szacuje kompletną długość reliefów na 100 metrów, a cały obszar, na którym znajdują się płaskorzeźby, po ostatecznym wykopaniu malowideł ściennych po wschodniej i zachodniej stronie mostu może wynieść około 400 metrów kwadratowych.

Pod względem skali, tematu i stylu, kamienne malowidła ścienne mogą reprezentować najwyższe standardy systemu kamieniarskiego i najwyższy poziom technik rzeźbiarskich z czasów Północnej dynastii Song – stwierdził Zheng Yan, profesor w Szkole Sztuk Pięknych Uniwersytetu Pekińskiego.

Most Zhouqiao został zbudowany w latach 780-783 za panowania dynastii Tang (618-907). Był on położony nad rozległą drogą wodną łączącą północną i południową część Chin. Była to charakterystyczna budowla w centralnej osi miasta Kaifeng, która została zniszczona w 1642 roku przez powódź spowodowaną wystąpieniem Żółtej Rzeki z koryta. Most łukowy ma prawie 50 metrów długości i 25,4 metrów. Po wschodniej stronie mostu, podczas późnego Ming, została zbudowana świątynia czcząca boga transportu wodnego została zbudowana. Ma ona bardzo czytelny układ, a badacze odkopali tam trzy posągi z brązu.

Nowe odkrycia archeologiczne dotyczące ruin mostu Zhouqiao zostały ujawnione na konferencji prasowej Narodowej Administracji Dziedzictwa Kulturowego w środę w Pekinie. W trakcie prac znaleziono na miejscu ponad 60 tysięcy wykonanych z ceramiki, porcelany, jadeitu, kości, złota, srebra i brązu wyrobów, wśród których porcelana odgrywa główną rolę (56 tysięcy sztuk).

Ta praca archeologiczna ujawnia kompletną formę odcinka Kaifeng rzeki Bianhe od Tang do Qing, w tym jego wzrost i upadek. (…) Jest to uosobienie ewolucji miasta i stanowi odniesienie dla studiowania starożytnych technik budowania mostów – mówi Wang Sanying, dyrektor Instytutu Relikwii Kulturowych i Archeologii w Kaifeng.

Dyrektor Instytutu Relikwii Kulturowych i Archeologii w Kaifeng dodaje, że odkrycia są kluczowe dla zrozumienia kulturowego znaczenia Wielkiego Kanału w większym obrazie. Wielki Kanał, będący najdłuższą na świecie sztuczną drogą wodną, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2014 roku.

Oprac. MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 października 2022