Dni ogrodów we Francji

W całej Francji w weekend 2-4 czerwca trwa festiwal ogrodów „Rendez-vous aux jardins”. Organizowane przez francuskie Ministerstwo Kultury, wydarzenie jest poświęconym parkom i ogrodom odpowiednikiem Dni dziedzictwa. Niektóre ogrody francuskie zwykle niedostępne dla publiczności są otwarte specjalnie na to wydarzenie. Wyjątkowo można zobaczyć m.in. ogród pałacu premiera, ogrody ambasad, szklarnie w Ogrodzie Luksemburskim czy ogrody należące do zamków i prywatnych rezydencji. Organizowane są również atrakcje w parkach miejskich w całej Francji.
.Tegoroczna, 20.edycja „Rendez-vous aux jardins” poświęcona jest muzyce. W ogrodach i parkach organizowane są koncerty muzyki, klasycznej i współczesnej, a także muzyki inspirowanej dźwiękami natury. W programie są również warsztaty dla dzieci i dla dorosłych, wizyty z przewodnikiem wokół historii danego parku czy spacery tematyczne.
W festiwalu biorą udział wszystkie francuskie regiony.
W Paryżu można zobaczyć m.in.ogrody ambasady Wielkiej Brytanii i pałacu premiera, a także ogrody przy muzeach, organizowane są również spacery historyczne po paryskich parkach. W programie regionu stołecznego Ile-de-France są koncerty muzyki inspirowanej naturą. Można zwiedzać ogrody, inspirowane innymi kulturami, m.in.ogród japoński przy warsztacie japońskiego malarza Foujity w Villiers-le-Bâcle, czy inspirowany Dalekim Wschodem ogród przy muzeum Albert Kahn w Boulogne.
W regionie Centralnym można zwiedzać ogrody zamków nad Loarą czy ogród George Sand w Nohant, a program opiera się o twórczość współczesnych artystów, proponując m.in.koncerty czy instalacje artystyczne. Przewidziano również bogaty program animacji dla dzieci, m.in. opowiadanie bajek w ogrodach zamku Amboise.
W Kraju Loary organizowane są przede wszystkim spacery po parkach i lasach, w rytm muzyki, wykonywanej przez artystów, m.in.wędrówka po Val de Chéziné w Nantes wraz ze śpiewakami operowymi. Można zwiedzić m.in.ogrody zamków czy ogród przy domu Georges’a Clemenceau.
W Oksytanii program związany jest z lokalną kulturą, proponując koncerty oksytańskiej muzyki w Pirenejach czy spacery śladami historycznych postaci w Gaskonii. Można zwiedzać m.in.typowe dla tego regionu winnice.
Normandia proponuje zwiedzanie miejsc, pokazujących różnorodność przyrodniczą tego regionu: bagniska na półwyspie Cotentin, pastwiska typowe dla zakola Sekwany czy parki na wybrzeżu. Można odwiedzić też ogrody przyklasztorne, a także ogród Moneta w Giverny.
Program Bretanii skupia się wokół pięciu zmysłów, proponując m.in.spacer wokół zmysłu węchu w ogrodzie różanym w Berrien czy muzykę w ogrodach opactwa w Relec. Można zwiedzić m.in.ogrody znajdujące się na wybrzeżu, m.in.nad zatoką Saint-Malo czy nad brzegiem morza w Roscoffie.
W regionie Owernia-Rodan-Alpy program poświęcony jest bioróżnorodności i jej ochronie. W parkach w departamencie Allier są spacery tematyczne wokół oszczędzania wody, w Chabrillan tematem przewodnim zwiedzania jest ochrona ptactwa, w ogrodzie alpejskim w Samoëns można natomiast zobaczyć różnorodność roślinności górskiej.
W regionie Grand Est w programie są koncerty w ogrodach, a także warsztaty muzyczne dla dzieci. Przewidziane są trasy rowerowe i trasy wędrówek w ogrodach w Haybes w Ardenach czy w La Chapelle-Saint-Luc w Szampanii.
W Nowej Akwitanii można odwiedzić m.in.ogrody Colette w Varetz, położone na klifie nad rzeką Dordogne ogrody Marqueyssac, z ręcznie ciętymi i tworzącymi formy bukszpanami, czy ogród warzywny w Assat w Pirenejach, w którym uprawiane są dawne odmiany warzyw, zioła lecznicze czy dawne odmiany drzew owocowych.
W programie „Rendez-vous aux jardins” w Prowansji i na Korsyce są głównie różnego rodzaju koncerty, a także warsztaty, m.in.warsztaty fotograficzne w ogrodach biblioteki w Fontaine-de-Vaucluse. Można zobaczyć m.in.ogród egzotyczny w Eze na Lazurowym Wybrzeżu, gaj oliwny i cytrynowy w Menton, czy ogrody opactwa Montmajour.
W ogrodach w Burgundii i Franche-Comté można posłuchać muzyki klasycznej oraz jazzu. Zwiedzającym udostępniono m.in.taras ogrodu panoramicznego w Château-Chalon, park klasztoru Saint-Gildard czy barokowy ogród włoski w Renaudière.
.W Hauts-de-France program skupia się na dźwiękach natury. W rezerwacie przy zamku Hardelot na Wybrzeżu Opalowym można posłuchać dźwięków ptaków, a w Chantilly zwiedzający zachęcani są do wsłuchania się w dźwięki żab i kaskad w parku zamkowym. Można zwiedzać ogrody muzealne, m.in.Louvre-Lens czy muzeum w Compiègne.
Julia Mistewicz
Paryż