Okręty podwodne pomagają w planowaniu przyszłych załogowych misji kosmicznych 

Okręty podwodne

Okręty podwodne pomagają w badaniach dotyczących adaptacji człowieka do ekstremalnych środowisk – od głębin oceanów po przestrzeń kosmiczną.

.ESA, Portugalska Agencja Kosmiczna i portugalska marynarka wojenna wykorzystują okręty podwodne do odtworzenia warunków związanych z izolacją i zamknięciem w przestrzeni kosmicznej.

Pierwsza załoga projektu SubSea, składająca się z 25 ochotników, zakończyła 60-dniową podwodną ekspedycję. Naukowcy w tym czasie monitorowali stres, nastrój i zachowanie ludzi zamkniętych w ciasnych pomieszczeniach – przypominających te, w których przebywają astronauci w czasie długich misji kosmicznych.

Okręty podwodne odwzorowują izolację, zamknięcie i wyzwania operacyjne misji kosmicznych, co czyni je idealnym środowiskiem zastępczym do badania wpływu tych warunków na członków załogi i opracowywania strategii pomagających im radzić sobie z wyzwaniami. Jak podkreślają astronomowie z ESA, pomoże to w przeprowadzeniu przyszłych misji załogowych w kosmosie.

Aby zrozumieć, w jaki sposób ciało i umysł dostosowują się podczas tego rodzaju misji, naukowcy wykorzystali kwestionariusze i zebrali próbki włosów i śliny. Wyniki pomogą im śledzić markery stresu, takie jak hormon kortyzol i monitorować zmiany stanu zdrowia immunologicznego załogi.

ESA i inne agencje kosmiczne, od ponad dwóch dekad, wykorzystują Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) do przeprowadzania setek eksperymentów, w tym badania wpływu lotów kosmicznych na ludzkie zdrowie. Na ISS astronauci narażeni są na warunki mikrograwitacji i promieniowanie kosmiczne, żyjąc a przy tym żyją i pracują w izolacji i ciasnym środowisku.

Astronauta ESA Andreas Mogensen, który spędził sześć miesięcy na orbicie okołoziemskiej z misją Huginn, uważa, że programy takie jak SubSea pomagają przygotować się na wiele fizjologicznych i psychologicznych wyzwań związanych z przebywaniem w kosmosie.

„SubSea to niezbędna inicjatywa, aby zrozumieć ludzką odporność w ekstremalnych środowiskach. Badania nad życiem i pracą w ciasnym środowisku, czy to pod powierzchnią morza, w kosmosie, czy w odległych miejscach na Ziemi, dostarczają bezcennych informacji na temat tego, jak ludzie przystosowują się fizycznie i psychicznie do izolacji i stresu” – mówi Mogensen.

.„Wysiłki te pogłębiają nasze zrozumienie ekstremalnych środowisk i odgrywają kluczową rolę w przygotowaniach na wyzwania związane z przyszłymi misjami na Księżyc, Marsa i jeszcze dalej” – podsumowuje Daniel Neuenschwander z ESA.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 grudnia 2024