Oksytocyna jako doustny lek na ból brzucha

oksytocyna

Nowa klasa doustnych środków przeciwbólowych, które łagodzą przewlekły ból brzucha została opracowana w oparciu o hormon, jakim jest oksytocyna, hormon peptydowy wywołujący np. skurcze porodowe – informuje pismo „Angewandte Chemie International Edition”.

Oksytocyna czyli „hormon więzi” lub „cząsteczka miłości”

.Oksytocyna to hormon peptydowy wytwarzany w mózgu, znany jako „hormon więzi” lub „cząsteczka miłości” ze względu na jego wpływ na budowanie relacji, empatię i zaufanie. Oksytocyna wywołuje również skurcze macicy podczas porodu i ułatwia uwalnianie mleka podczas karmienia piersią.

Wcześniejsze prace wykazały, że oksytocyna może redukować stres i działać przeciwlękowo, a także łagodzić ból brzucha; trzeba ją jednak było podawać dożylnie lub domięśniowo, bo podana doustnie rozpadłaby się w przewodzie pokarmowym.

Teraz zespół docenta Markusa Muttenthalera z Instytutu Biologii Molekularnej University of Queensland (UQ) w Australii zmienił strukturę chemiczną oksytocyny, aby uczynić ją stabilną w jelitach.

Jak wskazał Muttenthaler, istnieje pilna potrzeba opracowania nowych metod leczenia przewlekłego bólu spowodowanego zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, takimi jak zespół jelita drażliwego (IBS) i choroba zapalna jelit (IBD). „Ból ten dotyka nawet 15 proc. dorosłych w ciągu ich życia, a wszystko, co mamy, to leki przeciwzapalne i opioidy, które mogą powodować skutki uboczne i uzależnienie” – wspomniał.

Wyniki przeprowadzonych badań

.„Nasze badania koncentrują się na peptydach, które są cząsteczkami o bardzo silnym i selektywnym działaniu oraz mają niewiele skutków ubocznych. Jednak prawie wszystkie leki peptydowe muszą być wstrzykiwane, ponieważ są szybko trawione w jelitach. Opracowaliśmy teraz sposób, aby peptydy były stabilne w jelitach, dzięki czemu można je podawać doustnie. To nowe i bardzo obiecujące podejście do leczenia zaburzeń jelitowych” – podkreślił naukowiec.

„Zidentyfikowaliśmy części oksytocyny, które są szybko rozkładane przez enzymy jelitowe i zastosowaliśmy chemię medyczną, aby uczynić je stabilnymi w jelitach, jednocześnie zapewniając, że nowa cząsteczka nadal będzie w stanie aktywować receptor oksytocyny” — powiedział dr Muttenthaler.

„Mamy teraz nową klasę cząsteczek, które są silnie aktywne, ale nie ulegają degradacji w żołądku ani jelitach, co oznacza, że można je przyjmować doustnie” – opisał.

Badania wskazują, że nowe cząsteczki działają w okrężnicy i nie muszą przenikać z jelita do krwiobiegu, aby złagodzić ból brzucha. To zmniejsza ryzyko działań niepożądanych w reszcie organizmu, co jest problemem w przypadku wielu innych leków o działaniu ogólnoustrojowym.

Moda na smart food

.”W 2024 roku kategoria smart food staje się czymś więcej niż tylko trendem. To odpowiedź na potrzeby współczesnych konsumentów, którzy poszukują wygodnych, zdrowych i zrównoważonych rozwiązań żywieniowych” – pisze we „Wszystko co Najważniejsze” Anna BEDNARSKA, Pełnomocnik Zarządu ds. Klastra NUTRIBIOMED, Wrocławskiego Parku Technologicznego (WPT).

Jak podkreśla, „laboratoria w WPT umożliwiają prowadzenie zaawansowanych prac badawczo-rozwojowych (B+R) nad nowymi produktami spożywczymi, zwłaszcza w kategorii smart food. Można tu opracować zarówno żywność funkcjonalną, alternatywy białkowe, jak i inne formy nowoczesnej żywności. Przedsiębiorstwa korzystające z infrastruktury WPT mają dostęp do pełnego zaplecza badawczego oraz możliwości przetestowania nowych produktów na liniach technologicznych, co ułatwia proces upscalingu, czyli przejścia od skali laboratoryjnej do produkcji przemysłowej”.

Autorka dodaje, że „Wrocław staje się jednym z liderów w zakresie rozwoju produktów smart food, co można zobaczyć na przykładzie roślinnych zamienników mięsa, nad którymi pracują lokalne startupy. Produkty te są zdrowe, smaczne i przyjazne dla środowiska, a dzięki wsparciu WPT firmy mogą rozwijać swoje innowacje z myślą o masowej produkcji”.

PAP/ Paweł Wernicki/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 listopada 2024