Olaf Scholz w Monachium, Niemcy są największym sojusznikiem wojskowym Ukrainy w Europie

Olaf Scholz w Monachium, Niemcy są największym sojusznikiem wojskowym Ukrainy w Europie

Niemcy są największym sojusznikiem wojskowym Ukrainy w Europie kontynentalnej – powiedział kanclerz Olaf Scholz w Monachium podczas corocznej Konferencji Bezpieczeństwa.

Kanclerz Scholz w Monachium

.Jak podkreślił Olaf Scholz, kraje sojusznicze, które są w stanie dostarczyć czołgi bojowe na Ukrainę, powinny to teraz zrobić. Niemcy pomogą w podjęciu takiej decyzji, zapewniając logistykę, uzupełnienie zapasów oraz szkolenie ukraińskich żołnierzy – dodał.

„Dla mnie jest to przykład przywództwa, jakiego ludzie mogą oczekiwać od Niemiec” – podkreślił kanclerz.

Jak przypomniał Scholz, w zeszłym miesiącu niemiecki rząd zapowiedział planowaną dostawę nowoczesnych czołgów Leopard 2 z zasobów Bundeswehry, aby pomóc Ukrainie odeprzeć inwazję wojsk rosyjskich. Teraz oczekuje, aż niektórzy europejscy partnerzy także wywiążą się z własnych deklaracji dostarczenia Ukrainie Leopardów.

Musimy unikać eskalacji

.„Niemcy są największym sojusznikiem wojskowym Ukrainy w Europie kontynentalnej” – podkreślił Scholz, zaznaczając, że jego kraj nadal będzie chciał utrzymywać równowagę pomiędzy wsparciem dla Kijowa a unikaniem eskalacji konfliktu. Aby to zrobić, wszelkie działania muszą być nadal ściśle skoordynowane z sojusznikami.

„Kierunek, który razem obraliśmy, prowadzi przez niezbadane terytorium. Po raz pierwszy w naszej historii mocarstwo nuklearne prowadzi imperialistyczną agresywną wojnę tutaj, na europejskiej ziemi” – podsumował Scholz. Stwierdził także, że nie spodziewa się szybkiego zakończenia wojny w Ukrainie. „Myślę, że rozsądniej jest przygotowywać się do długiej wojny. Dlatego też ważne jest, aby sojusznicy byli gotowi wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne” – podkreślił kanclerz.

Scholz potwierdził również swoje zaangażowanie, mające na celu zwiększenie wydatków Niemiec na obronę do obecnego celu NATO. „Niemcy na stałe zwiększą wydatki na obronę do 2 proc. produktu krajowego brutto” – zapowiedział Scholz.

Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium

.„Jak co roku, w lutym odbędzie się w Monachium międzynarodowa konferencja poświęcona bezpieczeństwu świata zachodniego. W latach poprzednich zastanawiano się tam, co robić, by nie doszło do wojny. Wydarzenia z 24 lutego 2022 roku dowiodły, że nie znaleziono wówczas sposobu na to, aby zapobiec wybuchowi konfliktu zbrojnego w Europie. Tym razem obrady toczyć się będą podczas agresji, jaką Rosja prowadzi przeciwko narodowi i państwu ukraińskiemu. Zatem wszyscy będą się zastanawiać, jak tę wojnę zakończyć sukcesem, jak z niej wyjść z najmniejszymi stratami i jak zapewnić sobie w układzie powojennym silną pozycję polityczną” – pisze Jan PARYS, polityk, socjolog i publicysta, minister obrony narodowej w latach 1991-1992, we „Wszystko Co Najważniejsze”.

Jak podkreśla, „Rosja naruszyła zasady, które gwarantowały Europie pokój od 1945 roku, i dlatego dzisiaj przeciwnikiem Zachodu jest imperializm, a nie jakieś formy autorytaryzmu. Jak dotychczas, jedni czekają na rozstrzygnięcie militarne konfliktu, a inni na rozpoczęcie rokowań pokojowych. Wynik walk na froncie bez wątpienia wpłynie na stosunki między Ukrainą a Rosją oraz na sytuację w całej Europie. Konferencja nie może być miejscem debaty o pokoju z Rosją, lecz okazją do debaty o bezpieczeństwie Zachodu”.

„Wojna, chociaż bezpośrednio jest prowadzona przez Rosję i Ukrainę, nie dotyczy tylko tych dwóch państw, bo w różny sposób angażuje wiele innych krajów. Chyba wszyscy zgodzą się z opinią, że z tej wojny wynikają ważne wnioski dla bezpieczeństwa całego kontynentu europejskiego i dla relacji między USA a Rosją. Nie ma możliwości, by powrócić do tego ładu geopolitycznego, który był przed 24 lutego 2022 roku. Dawny ład oparty był na założeniu możliwej kooperacji politycznej i gospodarczej państw zachodnich z Rosją. Agresja na Ukrainę i próba zmiany granic w Europie za pomocą wojny bezpowrotnie zakończyły epokę współpracy z władzami na Kremlu” – twierdzi Jan PARYS.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 lutego 2023