"ONI" Witkacego w nieoczekiwanej nowej wersji

Polskie Radio i Teatr STUDIO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza przygotowują słuchowisko teatralne na żywo pt. „ONI” według dramatu Witkacego. Spektakl, organizowany w 140. rocznicę urodzin artysty, odbędzie się 24 lutego w Teatrze STUDIO. Będzie także transmitowany na antenie radiowej Dwójki.
„ONI” – sztuka absurdu z przesłaniem bardzo aktualnym?
.”ONI” to jeden z najwcześniejszych dramatów Witkacego. Powstał około 1920 r. W charakterystycznym dla siebie stylu, pełnym groteski i psychologicznego humoru, Witkacy snuje opowieść o grupie bohaterów zamkniętych w luksusowym dworku, otoczonych dziełami sztuki, lecz jednocześnie pogrążonych w marazmie i nieustannym poczuciu zagrożenia.
Reżyser spektaklu Tadeusz Kabicz sięgnął po ten dramat, by ukazać jego aktualne przesłanie.
Adaptacja inspirowana jest thrillerem psychologicznym – bohaterowie, pozornie bezpieczni w swojej rzeczywistości, stają się zakładnikami tajemniczej, destrukcyjnej siły. Groteska i absurd przeplatają się tu z napięciem i atmosferą zagrożenia, a „ONI” – enigmatyczne postaci – to jednocześnie konkretna siła i metafora współczesnych lęków: przed utratą tożsamości, kryzysem sztuki czy dehumanizacją.
Widzowie zgromadzeni w teatrze będą mogli nie tylko śledzić proces realizacji dźwięku, ale także stać się częścią spektaklu – ich reakcje zostaną wplecione w narrację, podkreślając interaktywny charakter przedstawienia. Szykujemy przedsięwzięcie do pewnego stopnia przecierające nowe szlaki: chcemy zrobić słuchowisko w teatrze, z publicznością, emitowane na żywo na antenie radiowej. Będzie można przyjść do warszawskiego Teatru Studio i tam słuchać i oglądać, albo słuchać na żywo na antenie radiowej Dwójki – powiedział dyrektor Teatru Polskiego Radia Adam Wojtyszko.
W spektaklu wystąpią: Tomasz Nosinski (Bałandaszek), Magdalena Koleśnik (Spika), Dominika Ostałowska (Marianna / Ficia), Halina Rasiakówna (Abłoputo), Marcin Pempuś (Tefuan) oraz Sonia Roszczuk (Rosika). W role postaci epizodycznych wcielą się Monika Obara i Rob Wasiewicz, którzy dodatkowo współtworzyć będą fonosferę przedstawienia.
Transmisję na antenie radiowej Dwójki będzie można usłyszeć od godz. 19. W związku ze słuchowiskiem Polskie Radio przygotuje specjalne audycje nadawane z Teatru STUDIO. O wydarzeniu będzie można usłyszeć na antenie radiowej Trójki w audycji „Tu Myśliwiecka 3/5/7” (godz. 13-15, prowadzenie: Michał Nogaś), Czwórki – w audycji „Stacja Kultura” (godz. 16-18, prowadzenie: Katarzyna Dydo-Rosłoń), a także Dwójki – w audycji „O wszystkim z kulturą” (godz. 18-19, prowadzenie: Małgorzata Szymankiewicz) oraz Jedynki – w audycji „Folder ulubione” (godz. 14-15) oraz w „Ekspresie Jedynki” (godz. 15-17).
Bilety na wydarzenie są do zdobycie na antenach Polskiego Radia, a także do kupienia w Teatrze STUDIO.
Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA
.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.
Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/WszystkocoNajważniejsze/rb