ONZ otworzy w Warszawie biuro UNOPS ds. odbudowy Ukrainy
ONZ otworzy w Warszawie siedzibę Biura Narodów Zjednoczonych ds. Obsługi Projektów (UNOPS), którego pierwszym zadaniem będzie realizacja programów odbudowy Ukrainy. Umowa w tej sprawie została podpisana 21 września w Nowym Jorku.
UNOPS powstanie w Warszawie i Rzeszowie
.O otwarciu siedziby biura UNOPS ONZ w Warszawie poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Biuro zajmie się wdrażaniem programów strukturalnych, zarządzaniem programami finansowymi i zasobami ludzkimi.
„Podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim w Nowym Jorku dyrektor wykonawczy UNOPS Jorge Morrisa da Silva wyraził zadowolenie z zakończenia procedury ratyfikacyjnej w Polsce. Umowa została zawarta 21 września 2023 r.” – pisze MSZ.
Jak wskazano, Biuro, które wchodzi w skład struktury Organizacji Narodów Zjednoczonych, zajmie się wdrażaniem programów strukturalnych, zarządzaniem programami finansowymi i zasobami ludzkimi. W pierwszej kolejności ma realizować programy na rzecz odbudowy Ukrainy.
„Oczekuje się, że wzmocni obecność polskich firm w programach Narodów Zjednoczonych. Zadania przedstawicielstwa UNOPS w Warszawie będą obejmowały w szczególności wzmocnienie wsparcia udziału polskiego sektora prywatnego w realizacji projektów ONZ, w tym ich efektywnego udziału w zamówieniach publicznych ONZ” – zaznacza MSZ.
Podkreślono, że UNOPS – we współpracy z polskim rządem – będzie mogło wspierać wykorzystanie polskiej wiedzy specjalistycznej, m.in. w sektorach związanych z zieloną transformacją, infrastrukturą energetyczną, transportową czy wodno-kanalizacyjną.
W przyszłości UNOPS ma zatrudniać około stu – głównie polskich – pracowników. Tym samym zwiększają się możliwości zatrudnienia obywateli naszego kraju w strukturach międzynarodowych.
Filia Biura ma działać w Rzeszowie, który ma być głównym hubem przerzutu pomocy dla odbudowania Ukrainy po wojnie.
Umowa – między Rządem RP a Organizacją Narodów Zjednoczonych w sprawie utworzenia Przedstawicielstwa Biura Narodów Zjednoczonych do spraw Obsługi Projektów w Warszawie – została podpisana w Nowym Jorku 21 września 2023 r. Zgodnie z nią, przedstawicielstwo UNOPS w Warszawie będzie zajmować się wzmocnieniem udziału polskiego sektora prywatnego w realizacji projektów ONZ oraz wdrażaniem projektów na rzecz odbudowy Ukrainy.
Sejm zgodził się na ratyfikację tej umowy w czerwcu 2024, pod koniec lipca ustawę tę podpisał prezydent Andrzej Duda.
Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Obsługi Projektów (UNOPS) to powstała w 1973 roku agencja Narodów Zjednoczonych. Jej podstawowym celem jest wdrażanie projektów infrastrukturalnych i zamówień publicznych dla Systemu Narodów Zjednoczonych, międzynarodowych instytucji finansowych, rządów i innych partnerów na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem działań humanitarnych lub pokojowych.
„Plan Marshalla” dla odbudowy Ukrainy
.W ramach planu Marshalla wdrożonego po II wojnie światowej Stany Zjednoczone przeznaczyły znaczne środki finansowe i dołożyły niemałych starań, aby odbudować zniszczone przez wojnę kraje. Ośrodek Polityki Fiskalnej i Monetarnej Hutchinsa (Hutchins Center on Fiscal and Monetary Policy) oraz Ośrodek ds. Stanów Zjednoczonych i Europy (Center on the U.S. and Europe) w kontekście „odbudowa Ukrainy po wojnie” zapytały czterech ekspertów, jakie wnioski można wyciągnąć z realizacji planu Marshalla oraz odbudowy Sudanu Południowego, Afganistanu i Iraku – piszą na łamach „Wszystko co Najważniejsze” David WESSEL i Elijah ASDOURIAN. „Przygotowując się do odbudowy finansowanej przez dużą grupę międzynarodowych darczyńców, Zachód musi pamiętać o tym, aby to Ukraina odgrywała decydującą rolę w procesie rozwoju gospodarki kraju. Umożliwiający ten proces darczyńcy powinni mówić jednym głosem” – podkreślają.
PAP/WszystkocoNajważniejsze/ad