„Opowiadamy Polskę światu – w 100 lecie urodzin Jana Pawła II”

Media na całym świecie: od Meksyku po Japonię, ale także we Francji i w Niemczech, w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, na Ukrainie i w Czechach publikować będą w tych dniach pochodzące z Polski teksty poświęcone Janowi Pawłowi II. Organizatorem przedsięwzięcia „Opowiadamy Polskę światu – w 100. lecie urodzin Jana Pawła II” jest Instytut Nowych Mediów.

.Dla ludzi na całym świecie Jan Paweł II jest także Wielkim Polakiem, symbolem Solidarności, silnym symbolem Polski. Poprzez osobę świętego Jana Pawła II opowiadamy to, co wydarzyło się w ostatnich dekadach w Polsce i naszej części Europy, ale też oddajemy miejsce na świadectwo jego nauczania w różnych krajach – mówi Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów.

Wśród autorów m.in. Chantal Delsol, Mateusz Morawiecki, Rocco Buttiglione, prof. Wojciech Roszkowski, Marcello Bedeschi, Tatsuo Shirahama, Jan Rokita, ks. Jan Sochoń, Tabaldo Vinciguerra, Massimo Faggioli, o. Maciej Zięba, ks. prof. Józef Kloch, Krzysztof Zanussi, Guy Consolmagno, George Weigel, prof. Arkady Rzegocki, prof. Aleksander Surdej, Janusz Kotański, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz czy Martin O’Brien.

Zwraca uwagę tekst prof. Wojciecha Roszkowskiego, historyka, kawalera Orderu Orła Białego, o tym, jak pontyfikat Jana Pawła II zmienił oblicze współczesności. „Powtarzając hasło „Nie lękajcie się!”, w dużej mierze przyczynił się do skruszenia fundamentu systemu komunistycznego, jakim był strach. Zewnętrzni obserwatorzy papieskich pielgrzymek zauważali, że komunistyczne rządy przymusu nie mają nic wspólnego z wyzwoleniem społecznym czy ekonomicznym, że znacznie bliżej ochrony praw człowieka jest chrześcijaństwo. W podobnym duchu Jan Paweł II wpływał na łagodzenie konfliktów społecznych i międzynarodowych w Trzecim Świecie. Przede wszystkim przyczynił się jednak do zakończenia zimnej wojny” – pisze prof. Wojciech Roszkowski.

„Wybór Polaka na papieża był jak grom z jasnego nieba. Sądzę, że to Jan Paweł II w dużej mierze otworzył moim rodakom oczy na rzeczywistość komunizmu. Był przekonujący, nigdy bowiem w tej kwestii nie wypowiadał się jak szef partii, ideolog czy też agitator. Głos Jana Pawła II był głosem mędrca, który sam wiele wycierpiał i który patrzy na rzeczy tego świata z wyrozumiałością i rozwagą. I w ten niezwykle spokojny sposób wskazywał na totalitaryzm jako na wroga” – pisze Chantal Delsol.

„Kim dla mnie był Jan Paweł II? Nauczycielem, przewodnikiem, wreszcie – niczym Święty Piotr – opoką, na której budowaliśmy wiarę w wolną i solidarną Polskę” – pisze Mateusz Morawiecki.

Premier dodaje: „Nauczanie papieskie było zawsze obecne w moim rodzinnym domu (…) Ateistyczny komunizm nigdy nie rozumiał prawdziwej potęgi papieskiego nauczania, w którym kluczową rolę odgrywała ludzka godność (…). Jan Paweł II nie tylko zmieniał bieg dziejów, ale też pozwalał je na nowo zrozumieć. Historia zawsze była moją pasją i muszę przyznać, że lektura papieskiej książki Pamięć i tożsamość poruszyła mnie jak mało która w życiu. To niezwykłe świadectwo uświadamiające nam wszystkim, że chrześcijaństwo to prawdziwe serce Europy (…). To wielkie dziedzictwo pamięci, które nasz papież opisywał metaforą „dwóch płuc Europy”, rozbijało w proch żelazną kurtynę – unieważniało ten fałszywy podział kontynentu – pisze Mateusz Morawiecki.

Projekt przygotowywany był przez zespół Instytutu Nowych Mediów przez pół roku.

Wyjątkowe osoby, nasi autorzy, które chciały dać swoje świadectwo, stworzyli tak naprawdę ten projekt. Teksty są różnorodne, pokazujące dzięki temu, jak wielowątkowa jest spuścizna św. Jana Pawła II, jak wiele wniósł on w naszą współczesność i dlaczego warto ją odkrywać na nowo. W Polsce i dla świata – mówi Michał Kłosowski, dyrektor wykonawczy Instytutu Nowych Mediów.

Teksty z projektu pokażą się w tych dniach m.in we. francuskim „Le Figaro” i „L’Opinion”, brytyjskim „The Tablet”, włoskim „Avvenire”, czeskich „Lidovych Novinach”, ukraińskim „RISU” i m.in. w tytułach w Meksyku i Panamie. Polskie i inne wersje językowe tekstów będą dostępne na stronie www.StulecieJP2.pl (ujawniane sukcesywnie w trakcie weekendu) oraz w najnowszym numerze miesięcznika opinii „Wszystko Co Najważniejsze”, a także na portalu opinii „Wszystko Co Najważniejsze”.


Instytut Nowych Mediów to fundacja zajmująca się m.in. promocją polskiego stanowiska za granicą. Organizuje debaty z udziałem wpływowych intelektualistów ze świata. Wcześniej była organizatorem m.in. międzynarodowego projektu prasowego „Opowiadamy Polskę” w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej [LINK]. Projekt „Opowiadamy Polskę światu – w 100 rocznicę urodzin św.Jana Pawła II” został przygotowany przy wsparciu Fundacji Orlen.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 maja 2020