Opowiadamy Polskę Światu w Australii

Opowiadamy Polskę Światu w Australii

Artykuł prof. Wojciecha MATERSKIEGO, polskiego historyka i politologa, byłego dyrektora Instytutu Studiów Politycznych PAN, pt. „Zbrodnia katyńska – to było ludobójstwo”, który ukazał się na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” oraz na portalu „Dla Polonii”, został opublikowany również w Australii przez „Express. The Australian-Polish Magazine”. Tekst prof. Wojciecha MATERSKIEGO stanowi część projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, którego realizatorem jest Instytut Nowych Mediów przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

Opowiadamy Polskę Światu w Australii

.W ramach projektu „Opowiadamy Polskę Światu” na portalu „Express. The Australian-Polish Magazine” ukazał się artykuł prof. Wojciecha MATERSKIEGO pt. „Zbrodnia katyńska – to było ludobójstwo”. Tekst dostępny jest również na „Wszystko Co Najważniejsze” w językach: polskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i ukraińskim.

„Express. The Australian-Polish Magazine” to ukazujący się w internecie następca pisma „Express Wieczorny”, drukowanego we wszystkich stanach Australii od 1993. „Express…” jest magazynem niezależnym, tworzonym z myślą o Polonii australijskiej.

Artykuł prof. Wojciecha MATERSKIEGO w „Express. The Australian-Polish Magazine” jest dostępny pod linkiem: [LINK]

Zbrodnia katyńska – to było ludobójstwo

.„Dokonany wiosną 1940 r. przez reżim sowiecki masowy mord na polskich jeńcach wojennych i więźniach, zwany zbrodnią katyńską, wymyka się wszelkim, nawet najbardziej cynicznym próbom racjonalizacji. To nie tylko wymordowanie w warunkach formalnego braku stanu wojny bez mała 22 tysięcy bezbronnych ludzi, ale też fałszowanie i ukrywanie przez dziesięciolecia prawdy o tym ludobójstwie, czynienie z niego oręża walki politycznej, niszczenia przeciwników ideologicznych.

Jak podkreśla, „w Polsce mimo objęcia tematu zbrodni katyńskiej zapisem cenzury prawda o niej była powszechnym udziałem społeczeństwa. Wykazał to dowodnie okres tzw. pierwszej »Solidarności«, gdy na masową skalę pojawiły się tego dowody w postaci jawnie organizowanych prelekcji, spektakli artystycznych, wydawnictw podziemnych, różnych pamiątkowych mobiliów, znaczków poczty podziemnej itp.”.

„Dla społeczeństwa rosyjskiego, przywykłego do faktu, że władza posługuje się masowymi zbrodniami jako skutecznym narzędziem politycznym, pietyzm, z jakim Polacy podchodzą do pamięci o ofiarach mordu katyńskiego, jest niezrozumiały. Dla Rosjan 22 tysiące polskich ofiar tej zbrodni to kropla w morzu w porównaniu z milionami ich rosyjskich ofiar po 1917 r., które nie przeszkadzają im czcić pamięci Lenina i Stalina. Do zdecydowanej większości nie docierało i nadal nie dociera, że posługiwanie się nieludzkimi, zbrodniczymi metodami w realizowaniu tzw. zadań strategicznych pociąga za sobą degenerację nie tylko elity władzy, ale także społeczeństwa tę władzę akceptującego. Taką społeczną akceptację widzieliśmy w trakcie wojny czeczeńskiej, agresji na Gruzję czy też napaści na Krym. Obserwujemy ją również od lutego 2022 r., gdy Putin zdecydował o wojnie na ogromną skalę przeciwko bratniej – jak głoszono przez dziesięciolecia – Ukrainie” – pisze prof. Wojciech MATERSKI.

Projekt „Opowiadamy Polskę Światu”

.„Opowiadamy Polskę Światu” to realizowany od 2017 r. największy pod względem zasięgu projekt promocji polskiej historii, kultury i nauki. Miliard sześćset pięćdziesiąt milionów (1 650 000 000) to zasięg tekstów opublikowanych we wrześniu 2022 r. w ponad 70 krajach, bez płatnych powierzchni reklamowych. Projekt realizowany jest przez zespół Instytutu Nowych Mediów, wydawcę miesięcznika opinii „Wszystko co Najważniejsze”. Najnowsza odsłona poświęcona pamięci o zbrodni katyńskiej powstała przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Wszystkie teksty projektu w wielu wersjach językowych publikujemy na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl

WszystkoCoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 kwietnia 2024