Opowiadamy Polskę Światu w Mołdawii

Opowiadamy Polskę Światu w Mołdawii

Teksty premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera prof. Piotra Glińskiego oraz  prof. Wojciecha Roszkowskiego, które ukazał się na łamach „Wszystko Co Najważniejsze”, zostały opublikowane również w Mołdawii przez agencję prasową Infotag. Artykuły te stanowią część projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, którego realizatorem jest Instytut Nowych Mediów. Najnowsza, dwudziesta odsłona projektu, realizowana jest w rocznicę napaści rosyjskiej na Ukrainę (24 lutego).

„Opowiadamy Polskę Światu” w Mołdawii

.W ramach projektu „Opowiadamy Polskę Światu” mołdawska agencja prasowa Infotag opublikowała artykuły premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera prof. Piotra Glińskiego oraz prof. Wojciecha Roszkowskiego. Teksty przetłumaczono na języki angielski, rosyjski i rumuński. Dostępne są one również na „Wszystko Co Najważniejsze” w językach: polskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim oraz ukraińskim.

Infotag jest pierwszą niezależną agencją informacyjną w Mołdawii. Dostarcza codzienne raporty, komentarze i analizy dotyczące polityki, gospodarki, społeczeństwa i kultury. Artykuł premiera Morawieckiego, wicepremiera Glińskiego oraz prof. Roszkowskiego, dostępne są na portalu agencji Infotag pod linkami:

Art. premiera Morawieckiego:

EN: http://www.infotag.md/foreign-news-en/305281/

RO: http://www.infotag.md/foreign-news-ro/305284/

RU: http://www.infotag.md/foreign-news-ru/305287/

Art. prof. Glińskiego:

EN: http://www.infotag.md/foreign-news-en/305280/

RO: http://www.infotag.md/foreign-news-ro/305283/

RU: http://www.infotag.md/foreign-news-ru/305286/

Art. prof. Roszkowskiego: 

EN: http://www.infotag.md/foreign-news-en/305279/

RO: http://www.infotag.md/foreign-news-ro/305282/

RU: http://www.infotag.md/foreign-news-ru/305285/

Premier Morawiecki o lekcjach dla Europy w rocznicę rosyjskiej agresji

”Musimy zrobić wszystko, aby ten największy geopolityczny koszmar XXI wieku się wreszcie skończył” – pisze premier Mateusz Morawiecki w tekście „Pięć lekcji po roku wojny”.

Premier przypomina, że “dokładnie rok temu, 24 lutego 2022 roku, Rosja dokonała zbrojnej napaści na Ukrainę, niszcząc w ten sposób ład, jaki zbudowany został po zimnej wojnie. Bezpieczeństwo i dobrobyt, budowane wysiłkiem kilku pokoleń Europejczyków, znalazły się na krawędzi upadku. Rosja ruszyła na imperialny podbój, a jej cel jest jeden: odbudować dawną, sowiecką strefę wpływów. Bez względu na koszty i ofiary”.

Pośród tytułowych lekcji, Mateusz Morawiecki wyszczególnia fakt, iż “ta wojna dotyczy nas wszystkich”. Stwierdza, że “Rosja napędza światowy kryzys gospodarczy”. Jak podkreśla, “deputinizacja to warunek suwerenności Europy”. Zauważa ponadto, iż “Solidarność jest silniejsza niż strach” oraz nawołuje by “odbudować Ukrainę i wzmocnić Europę”. Każdą z powyższych kwestii premier omawia szerzej w swoim artykule.

Prof. Piotr Gliński o wartościach dla Polaków ważnych

.“Kiedy w końcu lutego 2022 roku media obiegły zdjęcia z polskich granic, dworców, miast, miasteczek i dróg, kiedy dotknięci wojną Ukraińcy – kobiety, dzieci, ludzie starsi – szeroką rzeką napływali do naszego kraju, kiedy Polacy otworzyli przed nimi swoje domy, kiedy dzień i noc wolontariusze, społecznicy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, władz lokalnych i centralnych, polskie służby, ludzie biznesu i zwykli obywatele wspierali uchodźców, organizowali dla nich pomoc, noclegi, zaopatrzenie w żywność, opiekę, pracę – świat patrzył na to z wielkim zdumieniem” – pisze prof. Piotr Gliński.

Wicepremier podkreśla, że “świat nie znał przecież polskiej historii, nie wiedział, że wolność i doświadczenie wspólnoty są wartościami dla Polaków najważniejszymi. Że wobec bezprzykładnej zbrodniczej agresji na kraj, z którym mamy historyczne rachunki krzywd, najważniejsza jest solidarność w obronie wartości. A przecież taka postawa cechuje Polaków od pokoleń. Już na wczesnym etapie powstawania polskiej tożsamości kształtowało się poczucie wspólnoty losu i poczucie wolności. Pojawiły się oparte na wolnościowych zasadach instytucje społeczne, chroniące prawa obywatelskie oraz szanujące ludzką godność”.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego dodaje ponadto, że pojęcia takie jak solidarność czy wolność nie są dla Polaków jedynie pustymi sloganami, ale jednym z kluczowych filarów polityki zagranicznej.

“By zapobiec pokonaniu Ukraińców, trzeba wspólnego wysiłku i solidarności. Polska w tym wysiłku nie ustaje i zawsze solidarnie będzie występować w obronie wolności” – pisze prof. Piotr Gliński.

Prof. Wojciech Roszkowski o wspólnocie doświadczeń naszej części Europy

.”Dziś wojna, i to niezwykle okrutna, jest blisko, a tak wielu ludzi na Zachodzie dziwi się, że Ukraińcy nie chcą się poddać, że nie chcą być Rosjanami. Dlaczego na Zachodzie nie rozumie się determinacji Ukraińców?” – pyta prof. Wojciech Roszkowski.

“Powiadają, że pierwszy stopień muzykalności polega na rozróżnianiu, kiedy grają, a kiedy nie. Pierwszy stopień relacji między ludźmi, ale także między narodami polega na tym, by się zauważać. Być może stopień drugi to zainteresowanie. Przedmiot tego zainteresowania – relacje między Rosją i jej bezpośrednimi sąsiadami – nie jest łatwy. A jednak jeśli chce się zrozumieć, o co chodzi Ukraińcom, Polakom czy ich zaangażowanym w pomoc dla Ukrainy sąsiadom, trzeba po prostu zainteresować się ich polityką, historią i kulturą, a nie spoglądać na sytuację w Europie Środkowej z perspektywy własnego interesu, a nawet własnej wygody, jak czynią to dziś Niemcy, chyba nadal rozmarzeni perspektywą rzekomych korzyści ze specjalnych stosunków z Rosją” – twierdzi prof. Roszkowski.

„Opowiadamy Polskę Światu” w pierwszą rocznicę inwazji na Ukrainę

.„Opowiadamy Polskę światu” to realizowany przez Instytut Nowych Mediów, wydawcę miesięcznika opinii „Wszystko co Najważniejsze”, globalny projekt promujący Polskę w mediach zagranicznych. Wcześniejsze edycje projektu związane były z rocznicami wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia obozu w Auschwitz, Bitwy Warszawskiej, Grudnia’70, rocznicą urodzin Jana Pawła II, udziału Polski na Forum Ekonomicznym w Davos czy 160. rocznicą powstania styczniowego. Ponad miliard zasięgu miały teksty na 40-lecie “Solidarności” opublikowane w 38 krajach. Aż 1 650 000 000 (ponad półtora miliarda – dane monitoringu PAP Media Intelligence) zasięgu miały publikacje 87 artykułów w ponad 70 krajach, w tym w globalnym „Newsweeku”, w „Le Figaro”, „El Mundo”, „La Repubblica”, o polskich stratach wojennych i nierozliczonej II wojnie światowej.

Wszystkie teksty projektu „Opowiadamy Polskę światu” opublikowane są (we wszystkich językach realizacji projektu) na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.

W pierwszą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę w ponad 70 mediach na całym świecie ukażą się teksty z 20. odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”.

Premier Mateusz Morawiecki, prof. Piotr Gliński, prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Roszkowski, Jan Rokita, Diane Francis to autorzy tekstów jubileuszowej edycji „Opowiadamy Polskę światu”, które ukazały się w polskim miesięczniku „Wszystko co Najważniejsze”, a w najbliższym czasie zostaną opublikowane m.in. w globalnym (amerykańskim) wydaniu „Newsweeka”, hiszpańskim „El Mundo”, francuskim „L’Opinion”, włoskiej „La Reppubblice”, holenderskim  „Het Financieele Dagblad”, czeskim „Echu”, ale także w bardziej egzotycznych krajach, jak Korea Południowa, Japonia, Singapur, Australia czy Nowa Zelandia. Duża kilkustronnicowa sekcja o Polsce, Ukrainie i walce z rosyjskim imperializmem przygotowywana jest także w kolejny weekend w „The Chicago Tribune”, w wydaniu o blisko milionowym nakładzie.

– 24 lutego to oczywisty temat dla mediów na całym świecie. Od kilku tygodni dostawaliśmy zapytania od redakcji z nami współpracującymi, z całego świata, czy możemy przygotować teksty o Ukrainie, Polsce i o tym, jak broni się nasz region Europy. Zaproponowaliśmy teksty świetnych autorów o dumnej Ukrainie, solidarnej Polsce, coraz bardziej świadomym wyzwań Zachodzie – mówi Michał Kłosowski, z-ca redaktora naczelnego „Wszystko co Najważniejsze” i szef działu projektów międzynarodowych Instytutu Nowych Mediów.

.Najnowsza odsłona projektu „Opowiadamy Polskę światu” realizowana jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej.

WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 lutego 2023