Opowiadamy Polskę Światu w serbskiej prasie

Tekst prof. Piotra Glińskiego pt. „Jesteśmy kustoszami tej pamięci. Osiemdziesiąta rocznica powstania w getcie warszawskim”, który ukazał się pierwotnie na łamach „Wszystko Co Najważniejsze”, został opublikowany również na łamach serbskiego dziennika „Politika”. Artykuł prof. Piotra Glińskiego stanowi część projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, którego realizatorem jest Instytut Nowych Mediów.
Artykuł prof. Piotra Glińskiego w dzienniku „Politika”
.W ramach projektu „Opowiadamy Polskę Światu” serbski dziennik „Politika” opublikował artykuł prof. Piotra Glińskiego, wicepremiera oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Tekst dostępny jest również na „Wszystko Co Najważniejsze” w językach: polskim, angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, ukraińskim oraz rosyjskim.

Dziennik „Politika” to najstarszy tytuł prasowy w Serbii i na Bałkanach Zachodnich (ukazujący się nieprzerwanie od roku 1904), publikowany obecnie w nakładzie 100 tys. egzemplarzy. Dziennik uznawany jest za najbardziej prestiżowy i opiniotwórczy tytuł prasowy w Serbii – jego pozycja bazuje w znacznej mierze na długiej tradycji funkcjonowania, znakomitych tradycjach dziennikarskich – przez dekady w zespole redakcyjnym zasiadali najwybitniejsi miejscowi dziennikarze i publicyści oraz współpracy z czołowymi jugosłowiańskimi/serbskimi pisarzami i intelektualistami. Z uwagi na strukturę własnościową (połowa udziałów jest kontrolowana przez państwo), „Politika” jest „tradycyjnie” uznawana za tytuł, którego lina polityczna jest zbliżona do władz Republiki Serbii.
Artykuł prof. Piotra Glińskiego ukazał się na pierwszej i drugiej stronie papierowego wydania dziennika „Politika” oraz w wersji elektronicznej pod linkiem:
https://www.politika.rs/scc/clanak/548847/varsavski-geto-ustanak-drugi-svetski-rat-jevreji-treblinka

Prof. Piotr Gliński w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim
.„W kwietniu 1943 r., w przeddzień żydowskiego święta Pesach, okupujący polską stolicę Niemcy otoczyli stworzoną przez siebie żydowską dzielnicę, warszawskie getto, przygotowując się do jego ostatecznej likwidacji. 19 kwietnia niemiecka policja i siły pomocnicze SS wkroczyły, by dokończyć dzieła zagłady” – przypomina prof. Piotr Gliński.
Jak podkreśla, „Mieszkańcy getta ukryli się w bunkrach i kryjówkach. Żydowscy powstańcy zaatakowali Niemców przy użyciu broni palnej, koktajli Mołotowa oraz granatów ręcznych. Dwa niemieckie pojazdy zostały podpalone za pomocą butelek z benzyną. Zaskoczeni Niemcy początkowo nie byli w stanie przełamać zaciętego oporu obrońców. (…) Powstanie w getcie warszawskim było pierwszym powstaniem wielkomiejskim i zarazem największym zrywem ludności żydowskiej w trakcie niemieckiej okupacji”.
„Warszawa – stolica Polski – stała się podczas II wojny światowej miastem dwóch powstań, w których Żydzi i Polacy starli się z niemieckimi zbrodniarzami. Miasto zostało ostatecznie obrócone w ruinę, zniszczone i spalone. To dowodzi, jak silny jest polski imperatyw dążenia do wolności”.
„Warszawa jest dziś miastem żywych. Polska jest krajem żywych. Pamiętamy o przeszłości i czerpiąc z historycznych doświadczeń, chcemy budować lepszą przyszłość. Nie zapominamy jednak o tych, którzy umarli lub zostali zamordowani. Przekazywana przez pokolenia pamięć musi trwać wiecznie. A dzisiaj to my jesteśmy jej kustoszami” – pisze prof. Piotr Gliński.
Czym jest projekt „Opowiadamy Polskę światu”?
.„Opowiadamy Polskę światu” to realizowany przez Instytut Nowych Mediów, wydawcę miesięcznika opinii “Wszystko co Najważniejsze”, globalny projekt promocji Polskę w mediach zagranicznych. Wcześniejsze edycje projektu związane były z rocznicami wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia obozu w Auschwitz, Bitwy Warszawskiej, Grudnia’70, rocznicą urodzin Jana Pawła II, udziału Polski na Forum Ekonomicznym w Davos, 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego czy 1. rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ponad miliard zasięgu miały teksty na 40-lecie „Solidarności” opublikowane w 38 krajach. Aż 1 650 000 000 (ponad półtora miliarda – dane monitoringu PAP Media Intelligence) zasięgu miały publikacje 87 artykułów w ponad 70 krajach, w tym w globalnym „Newsweeku”, w „Le Figaro”, „El Mundo”, „La Repubblica”, o polskich stratach wojennych i nierozliczonej II wojnie światowej.
Najnowsza odsłona projektu „Opowiadamy Polskę światu” realizowana jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkie teksty projektu „Opowiadamy Polskę światu” opublikowane są (we wszystkich językach realizacji projektu) na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.
WszystkoCoNajważniejsze/PP