Premier Mateusz MORAWIECKI, profesorowie Piotr GLIŃSKI, Wojciech ROSZKOWSKI, Aleksander SURDEJ oraz Karol NAWROCKI, Arkadiusz MULARCZYK, Piotr ARAK w weekendowym L'Opinion w całej Francji

Premier Mateusz MORAWIECKI, profesorowie Piotr GLIŃSKI, Wojciech ROSZKOWSKI, Aleksander SURDEJ oraz Karol NAWROCKI, Arkadiusz MULARCZYK, Piotr ARAK w weekendowym L'Opinion w całej Francji

Niepodległa Polska jest fundamentem bezpieczeństwa Zachodu. Istnieje uderzające podobieństwo między polską walką o niepodległość a wojną, jaką Ukraina toczy dzisiaj z Rosją – pisze premier Mateusz MORAWIECKI we wspólnym dodatku, który ukazał się w weekendowym wydaniu francuskiego dziennika „L’Opinion” i w polskim miesięczniku „Wszystko co Najważniejsze” z okazji polskiego Narodowego Święta Niepodległości.

.W dodatku do „L’Opinion” przygotowanym w ramach najnowszej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu” ukazały się teksty: premiera Mateusza MORAWIECKIEGO, wicepremiera i ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra GLIŃSKIEGO, ambasadora RP przy OECD prof. Aleksandra SURDEJA, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola NAWROCKIEGO, historyka i kawalera Orderu Orła Białego prof. Wojciecha ROSZKOWSKIEGO, sekretarza stanu ds. polityki europejskiej Arkadiusza MULARCZYKA i dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotra ARAKA. Opowiadamy Polskę światu we Francji to projekt realizowany już od ponad siedmiu lat, część globalnego przedsięwzięcia Instytutu Nowych Mediów.

– Jesteśmy w całej Francji, z dziennikiem „L’Opinion” przez cały weekend świąteczny także dla Francuzów z ważnymi tekstami z Polski i o Polsce. Francja jest ciekawa tego, jak myślimy, jakie idee są dla nas ważne, jak radzi sobie nasza gospodarka i co sądzimy o wojnie na wschodzie kontynentu. „Opowiadamy Polskę światu” jest ważnym projektem też dlatego, że zwiększa wiedzę o Polsce we Francji w czasie, gdy nasze relacje muszą odnaleźć zaufanie i wspólnotę interesów” – powiedział PAP Eryk MISTEWICZ prezes Instytutu Nowych Mediów , który od ponad siedmiu lat organizuje ten projekt.

.”I Rzeczpospolita była pierwszym tak rozwiniętym projektem republikańskim w Europie. O ile zachodnie doświadczenie nowoczesności bazowało na rozwoju silnego, scentralizowanego państwa, o tyle Polska chciała być krajem bardziej zdecentralizowanym, z większą swobodą dla obywateli. Ten projekt nie był pozbawiony wad i ostatecznie uległ destrukcji w starciu z brutalną siłą zaborców. Jednocześnie jego ambicje stworzenia przestrzeni dla współistnienia wielu narodów i kultur pozostają aktualne do dziś. Ta alternatywna ścieżka nowoczesności mogłaby być inspiracją dla dzisiejszej UE” – pisze w swoim tekście MORAWIECKI.

„Na niepodległość Polski nie godziła się ani rewolucyjna Rosja, ani Niemcy. Już w 1920 r. Armia Czerwona stanęła u bram Warszawy. W tym samym czasie propaganda niemiecka pisała, że Polska jest tylko państwem tymczasowym. Los II Rzeczypospolitej wydawał się przesądzony. A jednak stało się inaczej. Armia Piłsudskiego odparła bolszewicką nawałę i uratowała nie tylko Polskę, ale i całą Europę” – podkreśla dalej premier.

„Losy Polski i Ukrainy dowodzą, że historia nie jest pułapką, z której nie można się wyrwać, i nawet najpotężniejsze mocarstwo musi liczyć się z siłą, jaką jest naród pragnący wolności” – ocenia szef polskiego rządu.

Zdaniem premiera o niepodległość należy dbać nieustannie, „dlatego w najbliższym czasie na bezpieczeństwo przeznaczymy 3 proc. PKB. To dlatego zbudowaliśmy Baltic Pipe, rurociąg prowadzony w poprzek Nord Stream, w poprzek rosyjskich interesów. To dlatego inwestujemy w budowę elektrowni jądrowych. Kwestia niepodległości decyduje się dziś na wielu frontach, a ochrona granic jest tylko jednym z nich”.

„Dbamy o polską niepodległość nie tylko w poczuciu odpowiedzialności za przyszłe pokolenia Polaków. Jako lider wschodniej flanki NATO chronimy cały sojusz. Tak jak sto lat temu, tak i teraz Zachód może liczyć na Polskę” – konkluduje MORAWIECKI.

Opowiadamy Polskę światu we Francji

.Prezes IPN dr Karol NAWROCKI zauważa z kolei, że Polacy obchodzą święto 11 listopada, „szczęśliwi, że dane jest (im) żyć w wolnej ojczyźnie, ale też świadomi, że niepodległość to nieustanna służba, gdy trzeba – nawet z bronią w ręku”. „Wolność nie jest jednak dana raz na zawsze. Polska boleśnie przekonała się o tym w roku 1939, gdy padła ofiarą dwóch totalitarnych sąsiadów: nazistowskich Niemiec i Związku Sowieckiego. Na mapę Europy wróciła tym razem po sześciu latach – dramatycznie wykrwawiona i zniszczona. Na suwerenność musiała czekać jeszcze długie dekady – aż do upadku komunizmu w tej części świata. W dorosłość zdążyło wejść pokolenie Polaków urodzonych w wolnej Rzeczypospolitej. Nawet jednak dziś, w trzeciej dekadzie XXI wieku, wolność i pokój nie są w Europie oczywistością. Brutalna napaść Rosji na Ukrainę uświadomiła nam to aż nadto” – podkreśla szef IPN

Wicepremier prof. Piotr GLIŃSKI pisze o dziełach sztuki zagrabionych w czasie ostatniej wojny i wciąż nieodzyskanych, których brak sygnalizują puste ramy w polskich muzeach. „To kampania informacyjna, która ma na celu przypomnienie o dziełach sztuki z polskich kolekcji publicznych, prywatnych i kościelnych, które zostały utracone (skradzione, zniszczone) w wyniku II wojny światowej. Rozmiar tych strat jest ogromny. Szacuje się, że na skutek działań wojennych prowadzonych przez Niemcy i Związek Sowiecki oraz w wyniku dokonanych przez tych najeźdźców kradzieży na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w granicach z 1945 r. zniknęło z jej zbiorów ponad 516 tysięcy dzieł sztuki” – zaznacza polski minister kultury.

Wiedza o Polsce – polskiej historii i współczesności

.Sekretarz stanu ds. polityki europejskiej Arkadiusz MULARCZYK zwraca uwagę na to, że Niemcy do dziś nie rozliczyły się z „działalności rabunkowej i prowadzonej systemowo grabieży dzieł kultury i sztuki należących do państwa polskiego oraz jego obywateli”. Jak dodaje „następcy prawni III Rzeszy nie poczuwają się do obowiązku zadośćuczynienia za zbrodnie i wyrządzone szkody, nie przejawiają woli naprawienia szkód Polsce i Polakom ani chęci zwrócenia zrabowanych zasobów. Kwestionują polityczną i prawną odpowiedzialność wobec Polski za skutki II wojny światowej, a ich działania ograniczają się do symbolicznych gestów i słów o odpowiedzialności moralnej”.

Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr ARAK pisze o pomocy, jakiej Polacy udzielają uciekającym przed rosyjską inwazją ukraińskim uchodźcom. „Gdy 24 lutego 2022 r. rosyjscy żołnierze weszli na terytorium Ukrainy, rozpoczęli największą od czasów II wojny światowej wojnę w Europie. Według danych ONZ niemal 14 milionów osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, a prawie 8 milionów uciekło z kraju. To głównie kobiety, dzieci i starcy. Polskie społeczeństwo przyjęło uchodźców wojennych do swoich domów z otwartymi ramionami. Bezprecedensową decyzją polskich władz Ukraińcy uzyskali takie same prawa co Polacy – w zasadzie tylko poza możliwością głosowania” – podkreśla.

O polskiej gospodarce pisze prof. Aleksander SURDEJ, polski ambasador przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). „Od 30 lat gospodarka Polski rozwija się w wysokim tempie, osiągającym przeciętnie rocznie 4–5 proc. Wprawdzie COVID-19 zatrzymał ten rozwój, ale tylko na 2020 rok, po którym Polska ponownie wróciła na ścieżkę szybkiego rozwoju” – zaznacza. Dyplomata omawia polskie inwestycje rozpoczęte w ostatnich latach i ocenia, że „program niezbędnych i dobrze dobranych inwestycji publicznych tworzy ramy dla rozwoju polskich przedsiębiorstw oraz stabilnego zatrudnienia pracowników (połączonego z) rosnącymi wynagrodzeniami”. „Polscy przedsiębiorcy rozumieją intencje rządu i uzupełniają jego działania swoją kreatywnością, ambicjami i pracowitością. Ta komplementarność dobrze wróży rozwojowi gospodarki Polski” – uzupełnia.

Opowiadamy Polskę światu we Francji – o Europie między Rosją a Niemcami

.Prof. Wojciech ROSZKOWSKI opublikował natomiast esej: „O wolności w Europie między Rosją a Niemcami”. “Wzrost gospodarczy państw Trójmorza jest szybszy niż całej Unii Europejskiej. To nie konflikty lokalne zagroziły pokojowi, ale barbarzyńska polityka imperialna Rosji, tolerowana bardzo długo przez państwa Europy Zachodniej, a zwłaszcza Niemcy, które planowały swój rozwój, a nawet gospodarczą dominację nad sąsiadami w oparciu o rosyjskie surowce (…). Państwa Trójmorza różnie wykorzystują odzyskaną wolność, ale gdyby nie musiały zmagać się z konsekwencjami agresywnego imperializmu rosyjskiego i liczyć na większe rozumienie na Zachodzie, z całą pewnością mogłyby naprawdę wzmocnić potencjał wolności w świecie” – zauważa Kawaler Orderu Orła Białego.

Najnowsza odsłona projektu „Opowiadamy Polskę światu” z okazji obchodzonego 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości powstała przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej i Polskiej Fundacji Narodowej, a także Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkie teksty projektu opublikowane są na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.

PLIK 4 STRON WYDANIA DOSSIER POLOGNE W DZIENNIKU L’OPINION 10-13 LISTOPADA 2022 R. DO POBRANIA:

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 listopada 2022