Otwarcie CPK nastąpi w 2028 roku, 2,5 razy szybciej niż Berlin Brandenburg - Marcin Horała

Marcin Horała

Harmonogram budowy lotniska CPK jest bardzo ambitny, na razie udaje się go dotrzymać – powiedział pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Przypomniał, że w 2027 r. mają się zakończyć prace budowlane, w 2028 r. lotnisko zostanie uruchomione.

CPK będzie gotowe w 2028 r.

.”De facto, choć to zabawa definicyjna, ruszyły prace budowlane. Jest projekt, jest montaż finansowy, plan generalny, promesa zezwolenia na założenie lotniska przez urząd (Lotnictwa Cywilnego – przyp. red.). Te wszystkie kolejne etapy procesu, który jest żmudny, nudny, biurokratyczny, idą do przodu” – podkreślił wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Horała przypomniał, że w 2027 r. mają się zakończyć prace budowlane, a w 2028 r. nastąpi komercyjne otwarcie lotniska. „To jest bardzo ambitny harmonogram. To by znaczyło, że licząc od decyzji do uruchomienia idziemy mniej więcej 2,5 razy szybciej niż Berlin Brandenburg. Na razie tego harmonogramu udaje się dotrzymać. Jeszcze wiele przed nami, ale staramy się, jak możemy i na razie jesteśmy w harmonogramie” – zapewnił.

Niemcy przeciwni budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego

.Pytany, komu zależało albo nadal zależy, by CPK nie powstał, Horała stwierdził, że oczywistą konkurencją biznesową dla lotniska CPK są wszystkie lotniska, które obecnie obsługują ruch hubowy z Polski, a także rynek cargo lotniczy. Dodał, że ponad 80 proc. ruchu cargo na potrzeby polskiej gospodarki jest obsługiwany przez lotniska leżące poza Polską.

„Ci wszyscy, którzy na tym rynku zarabiają – nie ma się co oszukiwać, że w największym stopniu lotniska niemieckie – nie chcą tego rynku oddać. W naszym interesie jest to, by strumień pieniędzy, miejsc pracy, wpływów z podatków, biznesu dla polskich firm przekierować z zagranicy do Polski” – powiedział pełnomocnik rządu ds. CPK. Na pytanie, czy Lotnisko Chopina przestanie istnieć w momencie uruchomienia lotniska CPK, Horała przypomniał, że z warszawskiego portu lotniczego ma być przeniesiony główny ruch komercyjny.

Przyszłość terenu Lotniska Chopina

.”Można wyobrazić sobie Lotnisko Chopina jako dalej funkcjonujący port lotniczy zdecydowanie mniejszy, o ograniczonych funkcjach. Moim zdaniem byłoby to nieracjonalne, byłoby to marnowanie tego terenu. Zagospodarowanie tego terenu to może być projekt sam w sobie o znaczeniu wręcz porównywalnym z CPK, bo to jest szansa, która się nie zdarza, którą będzie miała metropolia warszawska, by duży kawałek terenu od A do Z zagospodarować na ten czy inny cel. Natomiast nie chcemy teraz tej dyskusji otwierać” – ocenił Horała. „Czy lotnisko o ograniczonych funkcjach, czy inaczej ten teren zagospodarować, myślę, że za pięć lat to będzie ten moment, kiedy trzeba będzie tę decyzje podejmować” – dodał.

Wielki program kolejowy

.Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha, ma być wybudowany port lotniczy, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać do 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. CPK ma zostać uruchomiony w 2028 r. wraz z węzłem kolejowym i odcinkiem Kolei Dużych Prędkości Warszawa – Łódź. Reszta inwestycji kolejowych CPK jest zaplanowana do połowy kolejnej dekady.

Spektakularny wzrost polskiej gospodarki

.Na temat dynamicznego rozwoju polskiej gospodarki w przeciągu ostatnich 3 dekad, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Aleksander SURDEJ w tekście “Gospodarka Polski – przez wzrost produktywności do trwałego dobrobytu“.

“Od 30 lat gospodarka Polski rozwija się w wysokim tempie, osiągającym przeciętnie rocznie 4–5 proc. Wprawdzie COVID-19 zatrzymał ten rozwój, ale tylko na 2020 rok, po którym Polska ponownie wróciła na ścieżkę szybkiego rozwoju”.

“Rezultaty tego rozwoju widoczne są w wyglądzie polskich miast i wsi, w wyposażeniu gospodarstw domowych, w kompetencjach pracowników, jakości miejsc pracy i w dochodach z pracy, których poziom przekroczył 80 proc. unijnego. Przez ponad dwie dekady wzrost płac realnych był niższy niż wzrost produktywności pracy. Stworzyło to polskim rządom pole dla hojniejszej polityki socjalnej i dla wzrostu redystrybucji, tak aby naturalnie pojawiające się w gospodarce rynkowej nierówności ekonomiczne nie skutkowały strajkami i protestami ulicznymi. Od 2016 roku rozwój gospodarczy stał się bardziej solidarny, bez uszczerbku dla gospodarczej dynamiki”.

Militarna inwazja Rosji na Ukrainę zdarzyła się w momencie, gdy rząd Polski rozpoczął działania i wprowadzał bodźce, które przynieść powinny jeszcze większy wzrost produktywności – bardziej zaawansowane produkty i usługi powstające w działających w Polsce firmach. To jedyna droga do zapewnienia trwałego dobrobytu. Wiemy już, że gospodarka Polski będzie się technologicznie unowocześniać w warunkach wysokich cen energii. Wzrost cen energii będzie na szczęście spowalniany dzięki przyspieszeniu inwestycji w odnawialne źródła energii – na Bałtyku powstają wielkie siłownie wiatrowe, a na dachach polskich domów masowo zagościły fotoogniwa”.

.”Zapewnienie czystej, stabilnej i wystarczająco obfitej energii nie jest w Polsce, z przyczyn przyrodniczych, możliwe bez energetyki jądrowej. Będzie to inwestycja publiczna; agencje polskiego rządu finalizują przygotowania umowy budowy elektrowni jądrowej i zostanie ona zawarta w najbliższych miesiącach. Realizacja tej inwestycji stworzy bodźce do rozwoju wielu polskim firmom, które staną się poddostawcami i wykonawcami wielu dóbr i usług niezbędnych w tak złożonym procesie inwestycyjnym” – pisze prof. Aleksander SURDEJ.

PAP/Wojciech Surmacz/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 sierpnia 2023
Fot. Twitter/Koncepcja CPK /Screen z profilu Marcin Horała