Otwarcie Notre Dame z wyjątkowymi środkami bezpieczeństwa

Prefekt policji Paryża Laurent Nunez zapowiedział wyjątkowe środki, które mają zabezpieczyć otwarcie Notre Dame 7 i 8 grudnia. Bezpieczeństwa pilnować będą tysiące funkcjonariuszy policji, żandarmerii i jednostek antyterrorystycznych.

Tysiące policjantów i żandarmów zabezpieczą otwarcie Notre Dam

.Nunez podkreślił, że otwarcie paryskiej świątyni jest wydarzeniem, które „oglądać będzie cały świat”.

„Bardzo inspirowaliśmy się tym, co zrealizowaliśmy podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich” – dodał, wymieniając takie elementy jak organizacja dostępu publiczności i wymogi bezpieczeństwa. Otwarcie Notre Dame jest jakby „małym fragmentem ceremonii otwarcia igrzysk”, jeśli chodzi o obszar działania policji – wyjaśnił Nunez.

Prefekt mówił o „wielu tysiącach” funkcjonariuszy policji i żandarmerii zmobilizowanych w związku z uroczystościami 7 i 8 grudnia. W rezerwie pozostawać będzie Brygada Śledczo-Interwencyjna (BRI) – wyspecjalizowane jednostki zajmujące się walką z gangami i przestępczością zorganizowaną.

Nunez przypomniał, że otwarcie katedry odbywa się w momencie, gdy we Francji obowiązuje „bardzo wysokie zagrożenie terrorystyczne, podobnie jak podczas igrzysk”. Zapewnił przy tym, że zgodnie z jego wiedzą nie ma obecnie szczególnego zagrożenia dla tego wydarzenia. Na uroczystości 7 grudnia oczekiwani są przywódcy około 50 państw. Ze względu na ich obecność funkcjonariusze będą się znajdować także w samej świątyni.

Na plac przed Notre Dame będą mogły wejść tylko osoby zaproszone – maksymalnie 3 tysiące. Nabrzeża Sekwany w pobliżu świątyni mogą pomieścić około 40 tysięcy osób. Na całej wyspie Cite i na nabrzeżu obowiązywać będą specjalne środki bezpieczeństwa, co wiąże się również z ograniczeniami ruchu samochodowego i handlu podczas całego weekendu. Zamknięte zostaną niektóre stacje metra.

Katedra Notre Dame zostanie w weekend otwarta po pięcioletniej odbudowie po pożarze z 2019 roku. Uroczystość 7 grudnia będzie miała charakter świecki. 8 grudnia o godz. 10.30 odbędzie się w Notre Dame pierwsza msza święta, celebrowana przez arcybiskupa Paryża Laurenta Ulricha.

Wspomnienia o dniu, gdy płonęła historia…

.„Kontemplując płonącą iglicę Notre-Dame, myślę jak wszyscy o Victorze Hugo. Gdy w latach 30. xix wieku zainicjował akcję ratowania katedry, groziła jej kompletna ruina. Iglica wzniesiona w xiii wieku została rozebrana w czasie rewolucji. Ludwik Filip, Mérimée, Viollet-le-Duc usłyszą wołanie pisarza. Hugo pisze i przekonuje: Każda budowla ma dwa aspekty: przeznaczenie i piękno. O przeznaczeniu decyduje właściciel, ale piękno należy do wszystkich. Bezprawiem jest więc pozwolić na jej zniszczenie” – pisał Éric ZEMMOUR, francuski pisarz, felietonista „Le Figaro”.

Powieść Katedra Marii Panny w Paryżu jest apoteozą ludzi anonimowych, rzemieślników i inżynierów, którzy przez wieki wznosili tę budowlę. Anonimowość akceptowana, wręcz pożądana fascynuje poetę, dumnego, narcystycznego, wpisującego się w dziewiętnastowieczny kanon poety wyklętego.

W jego ocenie zniszczenie francuskiej tożsamości zaczęło się wraz z pogardą dla piękna. W imię postępowości, nowoczesności, wolności twórczej, pragnienia łamania niegdysiejszych kodów odrzucono kult piękna na rzecz koncepcji sztuki „konceptualnej”, która uprzywilejowała przede wszystkim przekaz i rewolucyjny zamysł. Piękno i naród francuski były w jednakowy sposób kontestowane. Trwało to przez cały xx wiek. W 1939 roku Jean Giraudoux napisał: „Na terenie całego kraju trwa powszechne niszczenie naszego bogactwa przyrodniczego i urbanistycznego. Wszystko, co we Francji podobne jest do Francji, od razu znajduje swojego obrazoburcę, a ten obrazoburca jest Francuzem. Najbardziej zaskakującą cechą tej rzezi jest łatwość, z jaką następuje”.

„Obrona i ochrona śladów francuskiego piękna jest obroną i ochroną francuskiej tożsamości. Nie można powtarzać, że tożsamość jest zagrożona, jeśli nie robi się nic, aby ochronić i zachować pewną ideę piękna Francji. Musimy odnaleźć to, czym kierowali się Mérimée i Viollet-le-Duc. Co przyświecało Malraux w latach 60. ubiegłego wieku, gdy ratował dziedzictwo urbanistyczne kamienic i pałaców zagrożonych zawaleniem” – zaznaczał.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 grudnia 2024