Ożywieni królowie Polski - sztuczna inteligencja i Jan Matejko

Błyskawiczny rozwój sztucznej inteligencji jaki postępuje od kilku lat – od co najmniej jesieni 2022 r. – to nie tylko zaawansowane chatboty takie jak osławiony amerykański ChatGPT, Grok, czy chiński DeepSeek, ale również generatory wideo, które w przeciągu kilku sekund są w stanie wygenerować hiperrealistyczne filmy ukazujące dowolne sceny i postaci zgodnie z tym, czego zażyczy sobie ich użytkownik. Z możliwości jakie oferuje ta technologia skorzystał niedawno kanał „21FILM Nowoczesne Filmy Ślubne”, który opublikował filmik ukazujący ożywionych królów Polski.
Ożywieni królowie Polski
.Na kanale YouTube „21FILM Nowoczesne Filmy Ślubne” niedawno zostało opublikowane wideo przedstawiające ożywionych za pomocą AI wszystkich dawnych władców i królów Polski, którzy zostali ukazani na słynnej serii obrazów XIX-wiecznego polskiego malarza Jana Matejki, znanej jako „Poczet królów i książąt polskich”. Ożywieni królowie Polski tym samym obejmują władców zarazem z czasów Polski piastowskiej, jagiellońskiej, jak i pełnoprawnej monarchii elekcyjnej.
Pierwszą ożywioną postacią nie był żaden król, ale uśmiechający się Jan Matejko. Następnie zostali ukazani w kolejności chronologicznej następujący władcy oraz część z ich żon: Mieszko I, Dobrawa, Bolesław Chrobry, Mieszko II Lambert, Rycheza Lotaryńska, Kazimierz I Odnowiciel, Bolesław II Szczodry, Władysław I Herman, Bolesław III Krzywousty, Władysław II Wygnaniec, Bolesław IV Kędzierzawy, Kazimierz II Sprawiedliwy, Leszek Biały, Władysław III Laskonogi, Konrad I Mazowiecki, Henryk I Brodaty, Bolesław V Wstydliwy, Leszek Czarny, Przemysł II, Wacław II, Władysław I Łokietek, Kazimierz III Wielki, Ludwik Węgierski, Jadwiga Andegaweńska, Władysław II Jagiełło, Władysław III Warneńczyk, Kazimierz IV Jagiellończyk, Jan I Olbracht, Aleksander Jagiellończyk, Zygmunt I Stary, Zygmunt II August, Henryk III Walezy, Anna Jagiellonka, Stefan Batory, Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza, Jan II Kazimierz Waza, Michał Korybut Wiśniowiecki, Jan III Sobieski, August II Mocny, Stanisław Leszczyński, August III Sas, Stanisław August Poniatowski.
Niezwykłe możliwości AI
.Filmik trwa kilka niecałe 4 minuty i każdego z władców ukazano w różnych, silnie statystycznych pozach, dając każdemu z nich po kilka sekund. Część z monarchów została przedstawiona wręcz w fotorealistyczny sposób – fragmenty z nimi wyglądają wprost jakby ktoś przeniósł się w czasie i nagrał ich na żywo – a pozostałe prezentują się jak ożywione obrazy. Różnica ta najpewniej była spowodowana samą minimalną różnicą w stylu wykonania poszczególnych obrazów z „Pocztu królów i książąt polskich„.
Tutaj też należy dodać, iż w znacznej mierze sam poczet i to jak wyglądają zaprezentowani na nim władcy nie zawsze jest zgodny z rzeczywistością. Przykładowo Bolesław Krzywousty z uwagi na bizantyjską babkę nie był blondynem, ale miał silnie śródziemnomorski wygląd; Leszek Biały nie był muskularny i pełen tężyzny fizycznej, ale był otyły; a Jadwiga Andegaweńska wbrew popularnemu przedstawieniu nie była brunetką ale wysoką blondynką (miała około 172 cm wzrostu).
„Porównując możliwości AI sprzed roku do możliwości dzisiejszych to trzeba przyznać, że postęp jest ogromny! Zobaczcie sami jak AI ożywiło nasza historię – inspiracją do tego projektu był «Poczet królów i książąt polskich» Jana Matejki” – czytamy w opisie zamieszczonym pod opublikowanym wideo, które do tej pory (czyli do końca 23 lutego) zdobyło już 6 tys. wejść.
.”Poczet królów i książąt polskich” powstał u schyłku życia Jana Matejki na zamówienie wiedeńskiego wydawcy Maurycego Perlesa. Malarz stworzył całą serię tych dzieł w przeciągu dwóch lat w okresie 1890-1892. W sumie ukazuje on 44 królów i książąt polskich, a także cztery księżne i królowe, takie jak Dobrawa, Ryksa, Jadwiga i Annę Jagiellonka.
Marcin Jarzębski