Pamiątki po polskiej więźniarce Walentynie Konopskiej w Muzeum Auschwitz

Pamiątki i dokumenty związane z byłą więźniarką Walentyną Konopską otrzymało Muzeum Auschwitz. To ręcznie wykonana w Birkenau mała książeczka, portret, a także listy i karty pocztowe wysłane z obozu – zakomunikował Paweł Sawicki z biura prasowego placówki.

Pamiątki i dokumenty związane z byłą więźniarką Walentyną Konopską otrzymało Muzeum Auschwitz. To ręcznie wykonana w Birkenau mała książeczka, portret, a także listy i karty pocztowe wysłane z obozu – zakomunikował Paweł Sawicki z biura prasowego placówki.

Walentyna Konopska – więźniarka, która pomagała narażając życie

.Dnia 28 listopada 2024 poinformowano, że Niemcy aresztowali Konopską w 1942 roku za działalność w konspiracji. 30 lipca 1942 roku została deportowana do Auschwitz. Dzięki znajomości języka niemieckiego pracowała w obozowym biurze przyjęć wydziału politycznego. Wykorzystywała to, by pomagać innym. Podrabiała między innymi kwestionariusze więźniarek z żydowskich na „aryjskie”.

W grudniu 1943 roku otrzymała prezent urodzinowy. Była to mała książeczka z wierszami wyrażającymi wdzięczność za pomoc więźniarkom oraz odręcznymi rysunkami ukazującymi rzeczywistość obozową. Wykonała ją ręcznie jej koleżanka obozowa Krystyna Żywulska, Żydówka z pochodzenia, należąca do czołówki polskich twórców utworów satyrycznych.

„Album ten jest niezwykle cenny. Po pierwsze, bardzo mało zachowało się prac artystycznych więźniów wykonanych w obozie kobiecym w Birkenau, jak i w samym Birkenau. Po drugie, jest jednym z niewielu ilustrowanych albumów wykonanych przez więźniów za drutami obozów koncentracyjnych w ogóle” – powiedziała kurator w zbiorach muzeum Agnieszka Sieradzka.

Paweł Sawicki powiedział, że książeczkę przekazał w darze Roman Chmielewski, siostrzeniec Walentyny Konopskiej. Jego matka – Danuta Chmielewska, przez całe życie pielęgnowała pamięć o siostrze i przechowywała pamiątki po niej. „Razem z książeczką, rodzina Walentyny Konopskiej, przekazała jej portret wykonany w Birkenau przez Janinę Unkiewicz, pracującą z Walentyną w biurze przyjęć” – dodał.

Listy i karty pocztowe wysyłane do rodziny w Muzeum Auschwitz

.Do muzealnego archiwum trafiły zarazem 23 listy i jedenaście kart pocztowych wysłanych przez Konopską z obozu. Korespondencja obejmuje czas od września 1942 do grudnia 1944 roku.

„Niezwykle intersujący jest gryps, który Walentyna Konopska wysłała do rodziny tuż przed wywiezieniem z więzienia w Piotrkowie Trybunalskim do KL Auschwitz. Datowany jest na 29 lipca 1942 roku. Następnego dnia była już więźniarką KL Auschwitz. Czytamy w nim: Kochani. Bóg niech będzie z Wami. Wyjeżdżamy wszystkie. Bądźcie proszę spokojni i dobrej myśli. Proszę o modlitwę. Jeszcze raz bądźcie spokojni. Wala – powiedział kierownik archiwum dr Wojciech Płosa.

Walentyna Konopska pozostawała w obozie do czasu ewakuacji w styczniu 1945 roku. Zbiegła z Marszu Śmierci w Porębie koło Pszczyny razem z Danutą Mikusz. Warunki obozowe bardzo osłabiły jej organizm. Zmarła jesienią 1945 roku w wieku 26 lat.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi. Spośród około 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. 

Kultura, sztuka – nie zapominajmy o tym, co nas wzbogaca

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.

Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie. 

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/ WszystkocoNajważniejsze/LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 listopada 2024