Papież Franciszek apeluje o skromniejsze Święta i pomoc Ukrainie

Papież Franciszek apeluje o skromniejsze Święta i pomoc Ukrainie

Papież Franciszek apeluje o skromniejsze Święta, z myślą o cierpiącym narodzie ukraińskim. “Obniżmy trochę poziom zakupów” – zachęcał podczas audiencji generalnej. Niech to będzie “skromniejsze Boże Narodzenie, ze skromniejszymi prezentami, a to co zaoszczędzimy, wyślijmy narodowi ukraińskiemu, który jest w potrzebie” – dodał.

.Podczas spotkania z kilkoma tysiącami wiernych w Auli Pawła VI w Watykanie papież powiedział: “Ponawiamy naszą bliskość z udręczonym narodem ukraińskim, trwając w modlitwie za naszych braci i siostry, którzy bardzo cierpią”. Skromniejsze święta mogą być, zdaniem papieża Franciszka, jednym ze sposobów, żeby zaoszczędzić nieco środków i wesprzeć nimi Ukrainę.

“Bardzo cierpi się na Ukrainie, bardzo, bardzo. A ja chciałbym skierować uwagę na zbliżające się Boże Narodzenie. Pięknie jest świętować Boże Narodzenie. Ale obniżmy trochę poziom świątecznych zakupów” – mówił Franciszek. “Zorganizujmy skromniejsze Boże Narodzenie, ze skromniejszymi prezentami, a to co zaoszczędzimy, wyślijmy narodowi ukraińskiemu, który jest w potrzebie. Tam się bardzo cierpi. Oni są głodni, marzną, a wiele osób umiera, bo nie ma lekarzy i pielęgniarek. Nie zapominajmy o tym. Boże Narodzenie – tak, w pokoju z Panem, ale z Ukraińcami w sercu” – wezwał papież.

Papież zwrócił się do Polaków

.Zwracając się do Polaków powiedział: “Adwent, okres oczekiwania na Boże Narodzenie, to czas dzielenia się z innymi. Wielu z was pamięta o tym poprzez włączanie się w inicjatywę Caritas: Rodzina Rodzinie, dzięki której wsparcie otrzymują poszkodowani w wyniku konfliktów zbrojnych i kryzysów humanitarnych na całym świecie”. “W tym roku pomoc trafi także do rodzin ukraińskich. Zachęcam was, byście nie ustawali w dzieleniu się z potrzebującymi” – zaapelował.

W katechezie papież mówił o postawie czujności, niezbędnej – jak zaznaczył – w życiu chrześcijańskim. Podkreślił, że w nauczaniu Jezusa często powraca obraz dobrego ucznia, który czuwa, nie zasypia i nie daje się zwieść przez nadmierną pewność siebie. “Gdy brakuje czujności bardzo silne jest ryzyko, że wszystko zostanie stracone. Nie chodzi o niebezpieczeństwo natury psychologicznej, ale duchowej; to prawdziwa pułapka złego ducha. Czeka on na moment, w którym jesteśmy zbyt pewni siebie, gdy wszystko jest dobrze, gdy mamy wiatr w żaglach” – dodał. Franciszek zachęcił: “Konieczne jest zachowanie czujności, będącej nie tylko znakiem mądrości, ale także pokory, która jest najlepszą drogą życia chrześcijańskiego”.

Konieczność wspierania Ukrainy

.Nie tylko papież Franciszek, ale i politycy podkreślają ważną rolę, jaką odgrywa pomoc niesiona Ukrainie. Wicepremier Piotr GLIŃSKI, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze“, zwraca uwagę, że “wobec bezpodstawnej rosyjskiej agresji na Ukrainę naszym obowiązkiem jest sprzeciw i bezinteresowna solidarność, a szeroko zakrojona pomoc dla Ukraińców jest warunkiem sine qua non przywrócenia bezpieczeństwa i pokoju w naszej części świata”.

“To nasz cywilizacyjny obowiązek wobec naszych sąsiadów i wobec przyszłych pokoleń, ale także wobec naszej kultury, której dziś broni stawiająca opór barbarzyńskiej Rosji Ukraina” – podkreśla prof. Piotr GLIŃSKI w tekście “Pomoc dla Ukrainy jest naszym cywilizacyjnym obowiązkiem”. [LINK]

PAP/Sylwia Wysocka/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 grudnia 2022