Odbudowa Notre-Dame jest znakiem nadziei – Papież Franciszek
Papież Franciszek, za pośrednictwem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietra Parolina, wystosował list do francuskich biskupów, którzy zebrali się w Lourdes. Papież wspomniał m.in. ot tym, że odbudowa Notre-Dame jest znakiem nadziei.
.Jak stwierdził papież, zbliżające się ponowne otwarcie katedry Notre-Dame w Paryżu, odbudowywanej po pożarze z 15 kwietnia 2019 r., jest “znakiem nadziei”, danym francuskiemu Kościołowi od Boga. “Niech Kościół we Francji, na obraz tej wspaniałej odrestaurowanej budowli, silny wiarą, dumny ze swojej historii i ze swojego niezastąpionego wkładu w budowę Francji, a przede wszystkim wypełniony miłością do drugiego człowieka i do Serca Jezusowego, zawsze ogłasza z radością dobrą nowinę zbawienia… i niech będzie ona usłyszana” – przekazał w liście.
Przywołana została również encyklika papieża Franciszka “Dilexit nos” o miłości Serca Jezusowego. W liście do francuskich biskupów papież przypomniał, że encyklika pokazuje m.in. rolę, jaką w zrozumieniu tego kultu odegrali francuscy święci, a zatem biskupi w tym kraju są “bardziej niż inni wezwani do czerpania z tego dziedzictwa”. Papież wezwał biskupów do zaangażowania się w to dzieło, ponieważ w Sercu Jezusowym “stajemy się zdolni do zdrowych i szczęśliwych relacji oraz do budowania Królestwa miłości i sprawiedliwości na tym świecie”, jak napisał w encyklice. “Bardziej niż o przywrócenie mody na ten kult, błędnie oceniany jako przestarzały, chodzi o uchwycenie tego, jak bardzo Jezus kocha każdego, jak bardzo kocha Kościół we Francji, jego pasterzy, jego wiernych; jak bardzo kocha cały świat” – przekazał w liście.
.Papież wyraził również uznanie dla francuskich biskupów, którzy podczas zgromadzenia w Lourdes chcieli zwrócić szczególną uwagę na dialog między Kościołem we Francji i Kościołem w Afryce. Jak zaznaczył Franciszek, Kościoły we Francji i w Afryce “potrzebują siebie nawzajem”, a w jedności mogą być świadectwem, które przyczyni się do “tworzenia bardziej sprawiedliwego i bardziej braterskiego świata”. “Podczas gdy chciwość, egoizm, obojętność, duch wyzysku, narzucane niestety przez praktyki polityczne i ekonomiczne, zniekształcają często relacje między narodami i ludami, wspólnoty chrześcijańskie, przeciwnie, powinny zacieśnić więzi – są jednym ciałem w Chrystusie” – przekazał w liście.
Julia Delanne, Paryż