Papież Franciszek o wojnie na Ukrainie - wiadomo, kogo potępiam

Papież Franciszek o wojnie

„Oczywiście to państwo rosyjskie dokonuje inwazji” na Ukrainę – powiedział papież Franciszek w wywiadzie dla pisma „America”, wydawanego przez jezuitów w USA. W opublikowanej w poniedziałek rozmowie wyjaśnił, że nie wymienia z nazwiska prezydenta Rosji Władimira Putina, bo nie jest to konieczne. „Dobrze wiadomo, kogo potępiam” – stwierdził.

.Papież odniósł się do pytania o kłopoty ze zrozumieniem jego stanowiska wobec wojny na Ukrainie, które może być odbierane jako niechęć do bezpośredniego krytykowania Rosji za jej agresję.

„Kiedy mówię o Ukrainie, mówię o ludziach, którzy są udręczeni. Jeśli ludzie są udręczeni, jest ktoś, kto ich dręczy. Gdy mówię o Ukrainie, mówię o okrucieństwie, bo mam dużo informacji o wojskach, które wkraczają” – wyjaśnił. „Najbardziej okrutni są może ci z Rosji, ale nie z rosyjskiej tradycji, jak Czeczeni, Buriaci i tak dalej. Oczywiście to państwo rosyjskie dokonuje inwazji. To jest bardzo jasne. Czasem staram się nie precyzować, by nie obrażać, ale raczej generalnie potępić, chociaż dobrze wiadomo, kogo ja potępiam. Nie jest konieczne, bym podawał imię i nazwisko” – oświadczył Franciszek.

„Czemu nie wymieniam z nazwiska Putina? Bo to nie jest konieczne; ono jest już znane”

.Przypomniał, że drugiego dnia wojny poszedł do ambasady Rosji przy Stolicy Apostolskiej i poprosił ambasadora, by przekazał Putinowi, że gotów jest pojechać do Rosji pod warunkiem, że pozwoli mu na „małe okno negocjacji”. Siergiej „Ławrow, minister spraw zagranicznych (Rosji), odpowiedział bardzo miłym listem, z którego zrozumiałem, że w obecnym momencie nie jest to konieczne” – ujawnił papież.

Podkreślił także, że dwa razy rozmawiał przez telefon z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. „Pracuję, otrzymując listy więźniów, zarówno cywilów, jak i jeńców wojennych. Wysłałem je do rosyjskiego rządu, a odpowiedź była zawsze bardzo pozytywna” – dodał Franciszek. Dodał: „Myślałem też o podróży, ale podjąłem decyzję: jeśli pojadę, to do Moskwy i Kijowa, do obu miejsc, nie tylko do jednego. I nigdy nie wywołałem wrażenia, bym ukrywał agresję. Przyjąłem tutaj trzy albo cztery razy delegację ukraińskiego rządu. Pracujemy razem”.

Powiedział także: „Czemu nie wymieniam z nazwiska Putina? Bo to nie jest konieczne; ono jest już znane. Chociaż czasem niektórzy ludzie trzymają się szczegółów. Każdy zna moje stanowisko, z Putinem albo bez Putina, bez wymieniania go z nazwiska”.

Franciszek zaznaczył, że na Ukrainę pojechali kardynał Michael Czerny, szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Gallagher oraz kardynał Konrad Krajewski, który był tam cztery razy z pomocą humanitarną. „To znaczy, że obecność Stolicy Apostolskiej dzięki kardynałom jest bardzo mocna, a ja jestem w stałym kontakcie z osobami pełniącymi funkcje” – dodał.

Zdaniem papieża wspominany w ostatnich dniach Wielki Głód na Ukrainie w czasach stalinowskich jest „historycznym poprzednikiem” konfliktu trwającego obecnie.

Stanowisko Watykanu wobec wojny na Ukrainie określił jako „poszukiwanie pokoju i zrozumienia”. „Dyplomacja Stolicy Apostolskiej zmierza w tym kierunku i oczywiście zawsze gotowa jest do pośredniczenia” – powiedział Franciszek w rozmowie z pismem amerykańskich jezuitów.

Czy można wymagać od Franciszka, papieża pochodzącego z Argentyny, by znał ze szczegółami problematykę rosyjskiego podejścia do krajów Europy Środkowo-Wschodniej?”

.Ks. prof. Józef KLOCH napisał we „Wszystko co Najważniejsze” [LINK]: „Wierni oczekują jasnych wypowiedzi papieża, kto jest agresorem, a kto napadniętym, nie zaś mówienia w pierwszym rzędzie o ginących na froncie żołnierzach rosyjskich. Zdziwienie wywołała też chęć spotkania się papieża najpierw z Putinem w Moskwie, a dopiero później złożenie wizyty na Ukrainie. Zaskakująca była wiara Franciszka w „zakończenie się wszystkiego” 9 maja, o czym usłyszał od premiera Węgier Viktora Orbána. Gdy półtora miesiąca po rozmowie z Cyrylem I papież ujawnił szereg szczegółów, służba prasowa Patriarchatu Moskiewskiego oceniła, że Franciszek wybrał nieodpowiedni ton, aby przekazać treść tej rozmowy”

„Największa natomiast krytyka spotkała Franciszka za wypowiedź dla włoskiego dziennika „Corriere della Sera” o „szczekaniu” NATO pod drzwiami Rosji, które być może skłoniło Putina do rozpoczęcia „operacji specjalnej” wojsk Federacji Rosyjskiej w Ukrainie. Wielu katolików poczuło, że są zagubieni po tym fragmencie wywiadu dla włoskiej gazety. W kontekście tych wypowiedzi papieża i po kolejnych – na szczęście – jego deklaracjach o chęci podróży do Kijowa swego rodzaju majstersztykiem dyplomatycznym wykazało się Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy. Rzecznik MSZ Oleg Nikołenko docenił w oświadczeniu „fakt, iż Ukraina pozostaje w centrum zainteresowania” i dodał – „jesteśmy wdzięczni za wysiłki papieża w Rzymie na rzecz zaprowadzenia sprawiedliwego pokoju i zakończenia wojny”.

Jedynym celem papieża jest zakończenie wojny

.Papież stara się zrobić wszystko, co w jego mocy, aby zakończyć wojnę realistycznym pokojem, który uwzględniałby sprawiedliwość i rozwiązanie konfliktu – mówi Andrea TORNIELLI w rozmowie z Michałem KŁOSOWSKIM we „Wszystko co Najważniejsze” [LINK].

Michał KŁOSOWSKI: – Dlaczego papież Franciszek nigdy nie wskazał Władimira Putina jako odpowiedzialnego za wojnę na Ukrainie?

Andrea TORNIELLI: – Fakt, że papież nigdy nie wskazał agresora w żadnej wojnie w ciągu ostatnich dwóch stuleci, jest całkiem naturalny. Nawet Święty Jan Paweł II nigdy tego nie robił. Przykładem może być wojna na Bałkanach – Jan Paweł II nigdy nie wymienił Miloszevicia, mimo że popełnił on wiele zbrodni wojennych. Zachodnie media nazwały go nawet „bałkańskim Hitlerem”. Nie należy do tradycji i roli Kościoła wskazywanie, kto jest agresorem. Jednak papież zdecydowanie uznał za niewłaściwe nazywanie tego, co dzieje się na Ukrainie, „wojskową operacją specjalną”. Franciszek wyraźnie stwierdził, że jest to wojna, rosyjska agresja”.

PAP/Sylwia Wysocka/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 listopada 2022