Papież Franciszek o „zdrowej laickości"

Papież Franciszek, który składa wizytę na Korsyce, powiedział w pierwszym przemówieniu na tej wyspie, że

Papież Franciszek, który składa wizytę na Korsyce, powiedział w pierwszym przemówieniu na tej wyspie w niedzielę 15 grudnia 2024 r., że „zdrowa laickość gwarantuje polityce działanie bez instrumentalizowania religii, a religii – życie w wolności”.

Kongres na temat pobożności ludowej w basenie Morza Śródziemnego

.Dzięki temu religia nie jest „obciążona polityką, podyktowaną przez interes i niekiedy niezbyt zgodną, a nawet sprzeczną z wiarą” – podkreślił Franciszek podczas wystąpienia w Ajaccio na forum kongresu na temat pobożności ludowej w basenie Morza Śródziemnego. Słowa o „zdrowej laickości” powtórzył za swoim poprzednikiem, Benedyktem XVI.

Według papieża Franciszka „zdrowa laickość” jest „potrzebna, a nawet niezbędna”.

„W ten sposób można wyzwolić więcej energii i współdziałania, bez uprzedzeń i bez pryncypialnego sprzeciwu, w otwartym, szczerym i owocnym dialogu” – zaznaczył papież Franciszek. Papież przestrzegł przed „ideologicznymi osądami”, które przeciwstawiają sobie kulturę chrześcijańską i kulturę laicką.

Co oznacza „zdrowa laickość” w rozumieniu papieża Franciszka?

.Podkreślając, że na Korsyce pobożność ludowa jest bardzo zakorzeniona, zauważył, że „uwydatnia ona wartości wiary, a jednocześnie jest wyrazem oblicza, historii i kultury narodów”.

„W tym przeplataniu się bez pomieszania kształtuje się nieustanny dialog między światem religijnym a świeckim, między Kościołem a instytucjami cywilnymi i politycznymi” – ocenił papież Franciszek. Zaapelował do wiernych i duszpasterzy, do polityków i osób pełniących funkcje publiczne, aby zawsze pozostawali blisko ludzi, „wsłuchując się w ich potrzeby, rozumiejąc ich cierpienia, interpretując ich nadzieje”. Jak dodał, „każda władza wzrasta tylko w bliskości”.

Na całej trasie przejazdu papieża, z lotniska do miejsca kongresu, Franciszka witały tysiące osób.

Podczas niedzielnej wizyty w Ajaccio papież spotka się z duchowieństwem w miejscowej katedrze, odprawi mszę na placu Austerlitz, a przed odlotem do Rzymu przeprowadzi rozmowę z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Prawdziwy dialog

.„Tracimy zdolność słuchania tych, którzy stają przed nami, zarówno w normalnych codziennych relacjach, jak i w debatach na temat najważniejszych kwestii życia obywatelskiego. Jednocześnie słuchanie zyskuje na znaczeniu poprzez nowy, ważny rozwój na polu komunikacyjnym i informacyjnym, dzięki różnym ofertom podcastów i czatów audio, potwierdzając, że pozostaje ono niezbędne w komunikacji międzyludzkiej” – mówił papież Franciszek 24 stycznia 2022 r., we wspomnieniu św. Franciszka Salezego.

Papież zaznaczał, że jest pewien sposób wykorzystania słuchu, który nie jest prawdziwym słuchaniem, ale jego przeciwieństwem: podsłuchiwanie. W rzeczywistości wszechobecną pokusą, która dziś, w dobie sieci społecznościowych, wydaje się być jeszcze bardziej narzucająca, jest pokusa podsłuchiwania i śledzenia, wykorzystywania innych dla własnych korzyści. Przeciwnie, tym, co czyni komunikację dobrą i w pełni ludzką, jest właśnie słuchanie osoby, która stoi przed nami, twarzą w twarz, słuchanie drugiego, do którego zbliżamy się z lojalną, ufną i szczerą otwartością.

„Brak umiejętności słuchania, którego tak często doświadczamy w życiu codziennym, jest niestety widoczny również w życiu publicznym, gdzie zamiast słuchać siebie nawzajem, często mówi się do siebie. Jest to przejaw tego, że zamiast szukać prawdy i dobra, szukamy konsensusu; zamiast słuchać, zwracamy uwagę na słuchalność”.

Z kolei dobra komunikacja nie stara się zaimponować publiczności ciętą odpowiedzią lub wrażeniem, które dążą do ośmieszenia rozmówcy, ale zwraca uwagę na racje drugiej strony i stara się uchwycić złożoność rzeczywistości. To smutne, gdy nawet w Kościele

Przemówienie papieża Franciszka dostępne we „Wszystko co Najważniejsze”: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/papiez-franciszek-o-mediach/

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 grudnia 2024