Papież Franciszek odwiedzi Korsykę, ominie otwarcie Notre Dame

Papież Franciszek odwiedzi Korsykę

Papież Franciszek odwiedzi 15 grudnia Korsykę – ogłosił 23 listopada Watykan, potwierdzając wcześniejsze zapowiedzi diecezji w korsykańskim mieście Ajaccio. Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.

Papież Franciszek odwiedzi Korsykę

.W programie całodniowej wizyty znalazły się: udział papieża w końcowej sesji sympozjum na temat pobożności ludowej w państwach basenu Morza Śródziemnego, spotkanie z duchowieństwem w katedrze w Ajaccio i msza na placu. Franciszek spotka się również z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Papież wyruszy w podróż na dwa dni przed swoimi 88. urodzinami.

Francuskie media podkreślają, że papież Franciszek nie będzie obecny podczas uroczystości ponownego otwarcia katedry Notre Dame w Paryżu, zniszczonej pamiętnym pożarem. Ponowne otwarcie katedry Notre Dama ma nastąpić 8 grudnia 2024 r.

Wizyta papieża Franciszka na Korsyce, będzie to jego trzecia wizyta we Francji. W 2014 r. był w Strasburgu, gdzie gościł w instytucjach europejskich, a w ubiegłym roku złożył wizytę w Marsylii. Wziął tam udział w wydarzeniu pod nazwą Spotkania Śródziemnomorskie. To trzecia zagraniczna podróż Franciszka w tym roku, po rekordowo długiej wyprawie do krajów Azji i Oceanii oraz wizycie w Luksemburgu i Belgii.

Europo, odnajdź siebie samą!

.„Marzę o Europie w zdrowy sposób świeckiej, w której Bóg i Cezar są odrębni, ale nie przeciwstawiani sobie. O ziemi otwartej na transcendencję, gdzie wierzący mogą publicznie wyznawać swoją wiarę i proponować w społeczeństwie swój punkt widzenia” – pisze papież FRANCISZEK w liście do kard. Piero Parolina z okazji okazji 50-lecia współpracy Stolicy Apostolskiej z instytucjami europejskimi (2020 r.), opublikowanym na łamach „Wszystko co Najważniejsze”.

Jak podkreśla, „projekt europejski pojawia się jako chęć położenia kresu podziałom z przeszłości. Wyrasta ze świadomości, że razem i zjednoczeni jesteśmy silniejsi, że „jedność jest ważniejsza od konfliktu” i że solidarność może być «stylem tworzenia historii, środowiska życia, w którym konflikty, napięcia i różnice mogą tworzyć wieloraką jedność rodzącą nowe życie». W naszych czasach, w których «historia pokazuje, że lubi się powtarzać» i coraz bardziej dominuje idea «zrób to sam», pandemia jest jak przełom, który zmusza nas do dokonania wyboru: albo pójdziemy drogą obraną w ostatnim dziesięcioleciu, podsycaną pokusą autonomii, zmierzającą w kierunku narastających nieporozumień, sprzeczności i konfliktów; albo odkryjemy na nowo tę drogę braterstwa, która niewątpliwie zainspirowała i ożywiła ojców założycieli współczesnej Europy, poczynając właśnie od Roberta Schumana”.

„Pandemia uwydatniła to wszystko: pokusę, by działać na własną rękę, szukając jednostronnych rozwiązań problemu, który wykracza poza granice państw, ale także, dzięki wielkiemu duchowi mediacji, który charakteryzuje instytucje europejskie, pragnienie przemierzania z przekonaniem drogi braterstwa, która jest także drogą solidarności, wdrażając kreatywność i nowe inicjatywy” – pisze papież Franciszek.

Jak dodaje, „podjęte kroki należy jednak skonsolidować, żeby nie dopuścić do wzmożenia sił odśrodkowych. Wyjątkowo aktualnie brzmią dzisiaj słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II w Akcie Europejskim wygłoszonym w Santiago de Compostela: Europo «odnajdź siebie samą, bądź sobą!». W czasach nagłych przemian istnieje ryzyko utraty własnej tożsamości, zwłaszcza gdy brak jest wspólnych wartości, na których można by oprzeć społeczeństwo”.

.„Europie chciałbym zatem powiedzieć: ty, która przez wieki byłaś kuźnią ideałów, a teraz zdajesz się tracić swój rozmach, nie zatrzymuj się, by patrzeć na swoją przeszłość, jak na album wspomnień. Z czasem nawet najpiękniejsze wspomnienia blakną i w końcu już ich się nie pamięta. Wcześniej czy później zdajemy sobie sprawę, że kontury naszego oblicza zanikają, okazujemy się znużeni i zmęczeni, przeżywając czas obecny i patrząc w przyszłość z niezbyt wielką nadzieją. Ponadto bez energii ideowej okazujemy się krusi i podzieleni, bardziej skłonni, by dać upust narzekaniom i dać się pociągnąć tym, którzy czynią z narzekania i podziału styl życia osobistego, społecznego i politycznego. Europo, odnajdź siebie samą! Odkryj na nowo swoje głęboko zakorzenione ideały. Bądź sobą! Nie bój się swojej tysiącletniej historii, która jest bardziej oknem ku przyszłości niż ku przeszłości. Nie lękaj się swojej potrzeby prawdy, która ogarnęła ziemię od czasów starożytnej Grecji, uwypuklając najgłębsze pytania każdego człowieka; twojej potrzeby sprawiedliwości, która rozwinęła się z prawa rzymskiego, a z czasem stała się szacunkiem dla każdej istoty ludzkiej i jej praw; twej potrzeby wieczności, ubogaconej przez spotkanie z tradycją judeochrześcijańską, która znajduje odzwierciedlenie w twoim dziedzictwie wiary, sztuki i kultury” – wzywa papież Franciszek.

PAP/Sylwia Wysocka/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 listopada 2024