Papież Franciszek rozpoczął podróż do Azji i Oceanii - pierwszy przystanek Dżakarta

Dżakarta Franciszek

Papież Franciszek rozpoczął 3 września rano swoją pielgrzymkę do Azji i Oceanii, a pierwszym przystankiem w podróży jest Dżakarta. Jest trzecim w historii papieżem, który odwiedza Indonezję.

Dżakarta – program spotkań papieża

.Choć Franciszek przybył do Dżakarty już o 6:30 rano na ten dzień nie przewidziano póki co żadnych ważnych spotkań. 87-letni Franciszek – najstarszy podróżujący papież w historii – spędzi wtorek w Nuncjaturze Apostolskiej nabierając sił po długim, 13-godzinnym locie.

Franciszek jest trzecim papieżem, odwiedzającym Indonezję – kraj o największej populacji wyznawców islamu na świecie; około 90 procent 275-milionowej ludności Indonezji to muzułmanie. Katolików jest około 8 milionów. W 1970 roku był tam Paweł VI, a w 1989 r. Jan Paweł II.

Jednym z głównych celów papieskiej podróży do Indonezji jest dialog międzyreligijny. Nawiązuje do niego jej hasło: Wiara-Braterstwo-Współczucie.

Metropolita Dżakarty kardynał Ignatius Suharyo Hardjoatmodjo powiedział watykańskim mediom, że choć w tym kraju katolicy są mniejszością, „to nie są dyskryminowani i zajmują także dość ważne stanowiska”.

„W Indonezji czymś normalnym jest to, że w jednej rodzinie są wyznawcy różnych religii. To niewyobrażalne w innych krajach: są księża i zakonnicy, którzy pochodzą z rodzin muzułmańskich, buddyjskich i hinduistycznych” – powiedział arcybiskup stolicy. Dodał, że na papieża czeka też wielki imam Meczetu Niepodległości(Istiqlal), który jako jeden z pierwszych ogłosił wizytę pontyfika.

Dżakarta będzie gościła Franciszka piątku 6 września. W środę rano miejscowego czasu odbędzie się oficjalne powitanie papieża przed Pałacem Prezydenckim Istana Merdeka przez szefa państwa Joko Widodo. Tam również spotka się z przedstawicielami władz oraz społeczeństwa Indonezji, a później katedrze z duchowieństwem i wspólnotą katolicką. Na zakończenie dnia będzie gościem młodzieży z międzynarodowej edukacyjnej fundacji Scholas Occurentes.

W czwartek papież weźmie udział w spotkaniu międzyreligijnym w stołecznym Meczecie Niepodległości, jednej z największych świątyń islamu na świecie, mieszczącej 120 tys. osób. Odwiedzi też ośrodek dobroczynny i odprawi mszę na stadionie Gelora Bung Karno.

Franciszek przybył do Dżakarty w wyjątkowo interesującym momencie, gdy trwają wielkie roboty nad przeniesieniem stolicy do Nusantary na wyspie Borneo. Buduje ją 150 tysięcy robotników. Pozostająca stolicą Dżakarta dosłownie zapada się: jest jednym z najszybciej tonących miast na świecie. Położona jest na bagnistych terenach, przez które przepływa 13 rzek, a podnoszący się poziom oceanów dodatkowo pogarsza sytuację. Według prognoz do 2050 roku jedna trzecia miasta może znaleźć się pod wodą.

Katastrofa klimatyczna, zagrażająca miastu i innym rejonom Azji będzie zapewne jednym z tematów, jakie papież poruszy w swoich wystąpieniach podczas tej podróży. Dżakarta zmaga się też z gigantycznym zanieczyszczeniem powietrza. W piątek rano papież Franciszek odleci ze stolicy Indonezji do Papui-Nowej Gwinei.

Indonezja – wizyty papieży są tu rzadkością

.Franciszek jest trzecim papieżem, po Pawle I i Janie Pawle II, który odwiedza Indonezję. Ostatnio gościł tu 35 lat temu papież Polak.

W 1989 r. na stadionie w Dżakarcie Jan Paweł II odprawił mszę dla około 130 tysięcy osób.

W przemówieniu do ówczesnego prezydenta Suharto papież mówił o potrzebie uznania „różnorodności, poszanowania praw człowieka i politycznych wszystkich obywateli”, „tolerancji i szacunku dla innych”. Było to w czasie, gdy Indonezja okupowała Timor Wschodni, który ostatecznie uzyskał niepodległość w 2002 r.

W trakcie tej podróży Jan Paweł II okazał wsparcie dla Timoru odwiedzając tę wyspę. Niemal cała jej ludność to katolicy. W czasach okupacji władze w Dżakarcie prowadziły politykę wynaradawiania i odbierania dzieci rdzennym Timorczykom.

Dzień wizyty papieża – 12 października 1989 roku – przeszedł do historii wyspy. Został tam entuzjastycznie powitany przez ludność, domagającą się wyzwolenia spod rządów Dżakarty.

W mieście Dili Jan Paweł II poświęcił katedrę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a na błoniach Trzech Jezior odprawił mszę dla około 100 tysięcy osób. Jego homilię uznano za dodającą mieszkańcom nadziei w walce o niepodległość.

O napięciu panującym na wyspie w związku z wizytą papieża świadczy to, że kiedy towarzyszący mu dziennikarze wrócili z niej do hotelu, zostali pozbawieni na jakiś czas prądu i łączności telefonicznej.

Papież Franciszek upomina się o marginalizowanych

.Podróż 87-letniego Franciszka jest kolejnym wyrazem jego konsekwentnej troski o dostrzeganie tych, którzy są na marginesie głównego zainteresowania polityk światowych. Zdaniem Michała Kłosowskiego – zastępcy redaktora naczelnego „Wszystko co Najważniejsze” od początku pontyfikatu „papież Franciszek konsekwentnie stara się dotrzeć do tych, do których nikt inny dotrzeć nie chce: wykluczonych geograficznie, społecznie i ekonomicznie. Upomina się o marginalizowanych i zapomnianych”. „Franciszek dostrzegł, że peryferią stała się dziś historia. Po ogłoszonym na początku lat 90. „końcu historii” procesy historyczne znów nabrały rozpędu; czas nie zatrzymał się w miejscu. Przestrzegali przed tym poprzednicy obecnego papieża. Kontynuując tę myśl, Franciszek wyżej stawia przesłanie Ewangelii niż historyczne waśnie: wyciąga rękę do prawosławnych, na Kubie spotyka się z patriarchą Cyrylem, rozmawia z lokalnymi Kościołami. Nie boi się zabrać głosu w sprawach dotyczących współczesnego świata. Twardo staje w obronie fundamentalnych wartości” – pisze Michał KŁOSOWSKI.

PAP/Sylwia Wysocka/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 września 2024