Papież Franciszek w Azji i Oceanii
Podczas pielgrzymki, która potrwa do 13 września papież Franciszek w Azji i Oceanii odwiedzi Indonezję, Papuę-Nową Gwineę, Timor Wschodni i Singapur. Będzie to jego rekordowo daleka i długa podróż. W ciągu 12 dni pokona około 33 tysięcy kilometrów.
Papież Franciszek w Azji i Oceanii
.W planie pielgrzymki jest siedem przelotów samolotem, trwających 43 godziny. Papież wygłosi 16 przemówień. To jedna z najdłużej trwających podróży w historii wszystkich papieskich pielgrzymek. Nigdy wcześniej podczas jednej podróży Franciszek nie odwiedził czterech krajów – podkreślił dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni podczas spotkania z dziennikarzami. Wśród watykanistów nie brak pytań, czy ta bardzo męcząca wyprawa jest na pewno na siły ponad 87-letniego papieża.
W tę nadzwyczaj daleką podróż wybiera się jeden z najstarszych papieży w dziejach Kościoła; najstarszy pielgrzymujący. Dlatego będzie to największa z dotychczasowych prób dla jego sił. Na ten wysiłek zdobywa się mimo trudności z poruszaniem się. Już od kilku lat korzysta z wózka inwalidzkiego. W Watykanie poinformowano, że na pokładzie samolotu będzie, jak zawsze ekipa medyczna: lekarz Franciszka i dwóch pielęgniarzy.
To jego 45. podróż zagraniczna. Odbędzie się śladami św. Jana Pawła II, który był w tych czterech krajach; w Timorze Wschodnim zanim jeszcze uzyskał niepodległość. Ten rejon świata, w tym Indonezję Franciszek zamierzał odwiedzić w 2020 roku, ale okazało się to niemożliwe z powodu pandemii Covid-19.
Jakie miejsca papież odwiedzi w Azji i Oceanii?
.Zagraniczne podróże papież wznawia po blisko roku. Pod koniec września 2023 roku był w Marsylii na południu Francji. Z grudniowej wizyty w Dubaju na konferencji klimatycznej musiał zrezygnować z powodu choroby. Pierwszym etapem obecnej pielgrzymki będzie stolica Indonezji Dżakarta, dokąd papież przybędzie po 13-godzinnym nocnym locie, który odbędzie się 3 września przed południem lokalnego czasu. Resztę dnia Franciszek przeznaczy na odpoczynek.
Dnia 4 września odbędzie się oficjalna ceremonia powitania papieża przed Pałacem Prezydenckim Istana Merdeka przez szefa państwa Joko Widodo. Tam również Franciszek spotka się następnie z przedstawicielami władz oraz społeczeństwa Indonezji, a później w miejscowej katedrze z duchowieństwem. Na zakończenie dnia będzie gościem młodzieży z edukacyjnej fundacji Scholas Occurentes.
Dnia 5 września papież weźmie udział w spotkaniu międzyreligijnym w stołecznym Meczecie Niepodległości (Masjid Istiqlal), jednej z największych świątyń islamu, zbudowanej w 1978 roku. Może ona pomieścić 120 tys. osób. Franciszek podpisze tam dokument z wielkim imamem meczetu. Franciszek odwiedzi też ośrodek dobroczynny i odprawi mszę na stadionie Gelora Bung Karno z udziałem kilkudziesięciu tysięcy osób. 6 września papież uda się do Papui-Nowej Gwinei. Przyleci do stolicy kraju, Port Moresby, gdzie spędzi także kolejny dzień.
Dnia 8 września Franciszek odprawi mszę w stolicy, a potem poleci do Vanimo – miasta blisko granicy z Indonezją. Spotka się tam z wiernymi i z grupą misjonarzy, a następnego dnia z młodzieżą na stadionie w Port Moresby. Po południu papież rozpocznie dwudniową wizytę w stolicy Timoru Wschodniego, Dili. Ponad 95 procent ludności niepodległego od 22 lat kraju to katolicy.
Zauważa się, że przyjazd Franciszka, po historycznej wizycie św. Jana Pawła II w 1989 roku, ma ogromne znaczenie dla Timorczyków. Są oni przekonani, że przyjazd i słowa papieża Polaka odegrały kluczową rolę w podkreśleniu ich trudnej sytuacji, gdy Timor Wschodni należał do Indonezji i dochodziło tam do prześladowań miejscowej ludności. Franciszek spotka się z młodzieżą, z duchowieństwem i odprawi mszę na błoniach Tasi Tolu, czyli tam, gdzie przewodniczył jej św. Jan Paweł II przed 35 laty.
Dnia 11 września rozpocznie się ostatni etap wyczerpującej pielgrzymki papieża: wizyta w Singapurze. Odprawi tam mszę na stadionie narodowym. Do Rzymu Franciszek wróci 13 września. Ze względu na specyfikę odwiedzanych kontynentów – Azji i Oceanii – oczekuje się, że papież odniesie się w swych wystąpieniach także do istotnych tam kwestii ochrony środowiska i zagrożeń dla niego.
Dyplomacja peryferii
.Franciszek ogromną wagę przywiązuje do Azji. Wielokrotnie wspominał, że chciałby tam pracować, gdyby nie został papieżem. – Podróż do Azji wpisuje się doskonale w papieską filozofię wychodzenia na peryferie, ma jednak znamiona czegoś więcej. Jest okazją do poszukiwania dialogu, szerzenia pokoju i wskazywania na charakterystyczną dla pierwszych chrześcijan cechę: istnienia w warunkach skrajnie nieprzyjaznych, gdzie apostołowie pielgrzymowali po to, by głosić pokój i miłość. Takim apostołem jest Franciszek, który dzięki nowoczesnym mediom skupia zainteresowanie świata na tych problemach, które wymagają uwagi i działania – pisał Michał KŁOSOWSKI o jednej z poprzednich papieskich podróży na ten kontynent, do Bangladeszu i Birmy (Mjanmy).
PAP/Sylwia Wysocka/WszystkocoNajważniejsze/MJ