Papież Franciszek w Marsylii - program wizyty
Już 22 października rozpocznie się dwudniowa podróż apostolska papieża Franciszka do Francji. Franciszek w Marsylii pojawi się w związku z odbywającym się tam spotkaniem biskupów basenu Morza Śródziemnomorskiego.
Franciszek w Marsylii – szczegółowy program wizyty
Piątek, 22 września
16.15 Przylot papieża na międzynarodowe lotnisko w Marsylii, powitanie przez prezydenta Republiki Francuskiej
17.15 Bazylika Notre Dame de la Garde: modlitwa Maryjna z duchowieństwem diecezjalnym; Pozdrowienie od Ojca Świętego
18.00 Pomnik marynarzy i migrantów zaginionych na morzu: Wraz z przywódcami religijnymi chwila wspólnej refleksji, wystąpienie Ojca Świętego
Sobota, 23 września, Marsylia
08. 45 Pałac Arcybiskupi: prywatne spotkanie z osobami znajdującymi się w trudnej sytuacji ekonomicznej
10. 00 Palais du Pharo: Sesja końcowa „Spotkań Śródziemnomorskich”, przemówienie Ojca Świętego
11. 30 Palais du Pharo: Spotkanie z prezydentem Republiki
16. 15 Stade Vélodrome: Msza Święta, homilia Ojca Świętego
18. 45 Międzynarodowej lotnisko w Marsylii: Ceremonia pożegnalna, wylot do Rzymu
Kolejne odwiedziny papieża we Francji
.Jak policzyli dziennikarze podróż papieża do Marsylii będzie 44. podróżą apostolską Franciszka. Jednocześnie dzięki tej wizycie Francja stanie się drugim krajem świata, który jest najczęściej odwiedzany przez papieży w czasach współczesnych. Dotychczas bowiem krajem takim była wyłącznie Polska, przyjmując następców św. Piotra łącznie 11 razy (Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek). Po obecnej wizycie Franciszka we Francji kraj ten również będzie miał takich wizyt na swoim koncie 11.
Wizyta Franciszka w Marsylii ma związek z odbywającym się tu po raz trzeci spotkaniem biskupów krajów basenu Morza Śródziemnego. Spotkania Śródziemnomorskie – jak nazywa się ów cykl – zostały zainicjowane w 2020 r. przez Episkopat Włoch i obecnie odbywają się po raz trzeci. Ich celem jest „aby „wspieranie komunii między wspólnotami w regionie Morza Śródziemnego i stawianie czoła wyzwaniom stojącym przed tymi regionami”. Pierwsze spotkanie odbyło się w 2020 r. w Bari we Włoszech, a następne w 2022 r. we Florencji.
Dekada Franciszka – zmiana zarządzania Kościołem
.Trudno nie zwrócić uwagi na to, że również podróż Franciszka do Marsylii wpisze się w ważne tematy tego pontyfikatu, który – jak zauważa na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Michał Kłosowski – przypadł na burzliwą dekadę. Przełomy technologiczne, zmiany wielkich sojuszy państwowych, powstawanie nowych konfliktów, kryzys migracyjny w Europie – to wszystko wpływało na tematy podejmowane przez Franciszka w nauczaniu. Ale nie tylko to. Zdaniem Michała Kłosowskiego zmienił się za jego rządów sposób zarządzania i na świecie i w Watykanie. „Na tle skandali seksualnych odeszli niektórzy hierarchowie, ciężar świata przesunął się na Wschód, a w Kościele zaczęła się epoka synodu o synodalności, który wciąż wymaga dopełnienia i głębszego zrozumienia. Wymieniać można jeszcze długo.(…) Jak w świecie biegnącym tak szybko ma istnieć instytucja mająca dwa tysiące lat doświadczenia? Ktoś mógłby powiedzieć, że ten bagaż doświadczeń właśnie sprawia, że Kościołowi jest łatwiej, bo jego hierarchia i jego instytucje niejedno już w tym czasie widziały. Trudno jednak nie dostrzec, że właśnie na tym zakręcie epok Kościół jakby złapał zadyszkę. Czy to przez tempo reform, narzuconych przez papieża z Argentyny? A może z powodu nieumiejętnosci zrozumienia języka, albo rytmu, świata współczesnego?”.
ad/WszystkocoNajważniejsze