Papież Franciszek weźmie udział konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju ?
Papież Franciszek rozważa możliwość udziału w pracach konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju na przełomie listopada i grudnia – podała w poniedziałek włoska agencja Ansa za źródłami watykańskimi. Wcześniej sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin w jednym z wywiadów ujawnił, że papież chciałby pojechać na te obrady.
Papież zangażowany w kwestie klimatyczne
.O podróży papieża na inaugurację COP28 media informują nieoficjalnie od kilku dni. Franciszek byłby pierwszym papieżem uczestniczącym w konferencji klimatycznej ONZ. Organizowane są one od 1995 roku. Przypomina się, że 11 października papież przyjął na audiencji przewodniczącego dubajskiej konferencji sułtana Ahmeda al-Dżabera.
Udział w konferencji byłby kolejnym potwierdzeniem szczególnej troski Franciszka o kwestie klimatu i ochrony środowiska. 4 października opublikowana została jego adhortacja apostolska „Laudate Deum”, będąca kontynuacją jego społeczno-ekologicznej encykliki „Laudato si'” z 2015 roku. W najnowszym dokumencie papież poświęcił wiele miejsca kolejnym konferencjom COP na świecie.
O konferencji w Dubaju Franciszek napisał w adhortacji: „Jeśli ufamy w zdolność człowieka do wykraczania poza swoje małostkowe interesy i myślenia na wielką skalę, to nie możemy wyrzec się marzenia, że COP28 doprowadzi do stanowczego przyspieszenia transformacji energetycznej, ze skutecznymi zobowiązaniami, które mogą być monitorowane w sposób stały”.
„Ta konferencja może być punktem zwrotnym, udowadniającym, że to wszystko, co zostało osiągnięte od 1992 roku było poważne i właściwe, w przeciwnym razie będzie wielkim rozczarowaniem i zagrozi temu dobru, jakie udało się dotychczas osiągnąć” – dodał papież.
Czym są konferencje COP
.Konferencja Stron (COP) Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) ma miejsce co roku, aby wyznaczyć klimatyczne ambicje i obowiązki oraz określić i ocenić działania na rzecz klimatu.
Głównymi punktami tegorocznej konferencji będą:
– Program prac w zakresie łagodzenia zmiany klimatu
– Globalny cel dotyczący przystosowania się do zmiany klimatu
– Finansowanie działań związanych ze zmianą klimatu, w tym ustalenia finansowe dotyczące strat i szkód.
Nie reagujemy dostatecznie, goszczący nas świat rozpada się
.„Minęło już osiem lat od opublikowania encykliki Laudato si, w której papież Franciszek chciał podzielić się ze wszystkimi głębokim niepokojem o nasz wspólny dom. Ale wraz z upływem czasu zdaję sobie sprawę, że nie reagujemy dostatecznie, bowiem goszczący nas świat rozpada się i być może zbliża się do punktu krytycznego” – pisze papież Franciszek w opublikowanej 4 października 2023 r. nowej adhortacji apostolskiej „Laudate Deum”.
W tym apelu do społeczności międzynarodowej, biskup Rzymu zaznacza nieuchronność zmian klimatycznych, i konieczność działania przeciwko nim. Jego zdaniem nikt nie może ignorować faktu, że w ostatnich lat każdy był świadkiem zjawisk ekstremalnych, okresów wyjątkowych upałów, susz i innych kryzysów ze strony Ziemi. Śą jedynie namacalnymi przejawami choroby, która dotyka lub niedługo dotknie nas wszystkich.
„Prawdą jest, że nie wszystkie katastrofy można przypisać globalnym zmianom klimatycznym. Można jednak sprawdzić, że niektóre zmiany klimatu wywołane przez człowieka, znacznie zwiększają prawdopodobieństwo częstszych i bardziej intensywnych zdarzeń ekstremalnych” — zaznacza w adhortacji papież Franciszek.
Za kluczowy uważa on w dodatku fakt, że w jego opinii negowanie tych zmian klimatu jest spieraniem się z faktami naukowymi. Argumenty o tym, że na ziemi potrafią występować także nagłe ochłodzenia, Franciszek uważa za krótkowzroczne, i wygłaszane w złej wierze. Wprawdzie ochłodzenia klimatu faktycznie się zdarzają, ale ich nagłe występowanie tym bardziej świadczą o zaburzonym cyklu przyrody na naszej planecie – zaznacza papież Franciszek w tekście „Nie reagujemy dostatecznie na kryzys klimatyczny„.
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB