Paryski ratusz wycofuje się z planów opodatkowania odbudowy katedry Notre-Dame

katedry Notre-Dame

Po dyskusjach, władze Paryża ostatecznie zdecydowały, że miasto nie będzie pobierać podatków od odbudowy katedry Notre-Dame. 

.Plany paryskiego ratusza, aby nałożyć podatki na trwające prace wokół katedry Notre-Dame, wywołały dyskusje w całej Francji. Podatek miał być nałożony ponieważ rusztowania i dźwigi, wykorzystywane do odbudowy katedry Notre-Dame znajdują się na terenie należącym do miasta. Według posłanki Partii Republikańskiej, Brigitte Kuster, kwota nałożona przez miasto na katedrę miałaby wynosić około 3,4 mln euro rocznie. Plany ratusza wywołały tym większy skandal, że sama odbudowa katedry Notre-Dame jest w całości finansowana z prywatnych darowizn. Najwięksi prywatni sponsorzy odbudowy byli wśród osób, krytykujących plany opodatkowania. 

Mer Paryża, Anne Hidalgo, po pożarze katedry Notre-Dame 15 kwietnia 2019 r., ogłosiła, że miasto przeznaczy 50 milionów euro na jej odbudowę. Ostatecznie jednak pieniądze te zostały wykorzystane na subwencje na przekształcenie okolicy zniszczonej świątyni m.in. placu przed Notre-Dame.

Wobec krytyki, również ze strony mecenasów odbudowy, Anne Hidalgo publicznie wycofała się z planów nałożenia podatków na odbudowę Notre-Dame. Formalnie decyzja musi jeszcze zostać zaakceptowana przez radnych Paryża podczas najbliższego posiedzenia. Natomiast osiągnięto już porozumienie ws. zwolnienia katedry z dodatkowych opłat. 

Diecezja paryska domaga się również, aby z obiecanych 50 milionów euro, które obecnie są wykorzystywane na uporządkowanie okolic Notre-Dame, opłacone zostało również przekształcenie placu przed katedrą tak, aby mógł lepiej przyjąć odwiedzających i pielgrzymów. Pieniądze pochodzące z prywatnych datków, zostaną bowiem w całości wykorzystane na rekonstrukcję iglicy, murów i szkieletu katedry, a także na bieżące wydatki, jak ogrzewanie czy świece do dyspozycji wiernych. 

.Plany na przekształcenie otoczenia Notre-Dame są obecnie przedmiotem dyskusji między miastem i diecezją, a architektami i architektami krajobrazu. Diecezja ogłosiła również konkurs na projekt nowego dziedzińca katedry. Laureat ma zostać ogłoszony w czerwcu, tak aby po 2024 r. można było rozpocząć prace nad otoczeniem odbudowanej katedry. Prace miałyby dotyczyć obszaru ok. 4,5 hektarów i obejmować m.in. plac przed katedrą i równoległe ulice. 

oprac.JM

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 marca 2022