Paryż potępia rosyjską „strategię terroru” na Ukrainie

rosyjska strategia terroru

W 29 grudnia została potępiona przez Francję „z największą ostrością” strategia terroru, „mająca na celu zniszczenie ukraińskiej infrastruktury cywilnej”; to reakcja na ostatnią falę zmasowanych ataków rosyjskich na Ukrainę.

Rosyjska strategia terroru potępiona przez Francję

.Francja „będzie nadal wspierać Ukrainę i dostarczać jej niezbędnej pomocy umożliwiającej konieczną obronę, w bezpośredniej koordynacji z sojusznikami” – oznajmiło francuskie MSZ w oświadczeniu.

Zmasowane piątkowe ataki powietrzne Rosji na Ukrainę zabiły 18 i raniły 132 osoby – poinformowały ukraińskie władze. „Dziś rano wróg odpalił ponad 150 rakiet i dronów uderzeniowych w kierunku cywilnych miast ukraińskich” – przekazał szef ukraińskiej Prokuratury Generalnej Andrij Kostin na Telegramie.

„Ucierpiały Dniepr, Lwów, Kijów, Charków, Odessa, Konotop, Zaporoże. Ogromne zniszczenia. Budynki mieszkalne, placówki oświatowe, szpitale. Wszczęto śledztwa w sprawie zbrodni wojennych. Reżim rosyjski po raz kolejny ukazuje światu swoją zbrodniczą naturę” – podkreślił prokurator generalny.

Początki rosyjskiego terroru

.Strategia terroru uprawiana przez Rosję nie bierze się znikąd. „Jeśli wierzyć Maksimowi Gorkiemu, pisarzowi, świadkowi i komentatorowi nędzy rosyjskiej przed 1917 rokiem, owa przemoc emanuje ze społeczeństwa jako takiego” – pisze prof. Stéphane COURTOIS, francuski historyk i profesor uniwersytecki.

„Niemniej od połowy XIX wieku wydawało się, że Rosja przyjęła kurs bardziej umiarkowany, bardziej «zachodni» i bardziej «demokratyczny». W roku 1861 car Aleksander II zniósł pańszczyznę i wyzwolił chłopów, powołał także ziemstwa – organy władzy lokalnej. W 1864 roku, aby ustanowić państwo prawa, zorganizował niezależne sądownictwo. Rozkwitły uniwersytety, sztuka i czasopiśmiennictwo. W roku 1914 w znacznej części zlikwidowano analfabetyzm na wsi, gdzie mieszkało 85% ludności. Wydawało się, że społeczeństwo zostało wciągnięte w te «cywilizacyjne» dążenia, skłaniające do złagodzenia przemocy na wszystkich poziomach. Nawet klęska rewolucji 1905 roku stała się bodźcem do rozwoju ruchu demokratycznego. I oto, gdy zdawało się już, iż reforma przezwycięży gwałt, obskurantyzm i stare nawyki, przeszkodziła temu wojna. 1 sierpnia 1914 roku na scenę europejską wtargnęła gwałtownie zmasowana przemoc” – podaje historyk.

Źródło niespotykanej przemocy

.„Bezwzględna przemoc, trwająca nieprzerwanie przez cztery lata, przybrała postać nieustannej i nie kończącej się rzezi, która spowodowała śmierć 8,5 miliona walczących. Była ona znamienna dla wojny nowego typu, nazwanej przez generała Ludendorffa «wojną totalną», pociągającej za sobą zarówno śmierć żołnierzy, jak ludności cywilnej. A przecież owa przemoc, na skalę niespotykaną w dziejach świata, była ograniczona przez cały system praw i obyczajów międzynarodowych” – przypomina profesor.

„Jednakże codzienne obcowanie z zagładą, często w straszliwych warunkach, kiedy atakowani gazem żołnierze, grzebani byli żywcem przez rozrywające się pociski bądź umierali w męczarniach na ziemi niczyjej, w dużej mierze zaciążyło na sumieniach. Osłabiając hamulce moralne w obliczu śmierci zarówno własnej, jak i bliźnich, doprowadziło do zaniku wrażliwości, a nawet do znieczulenia” – pisze prof. Stéphane Courtois.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/AB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 grudnia 2023