Paszport w 15 minut na Lotnisku Chopina

Paszport

Szef MSWiA Mariusz Kamiński ogłosił, że w specjalnym punkcie, znajdującym się na Lotnisku Chopina w Warszawie, w ciągu 15 minut będzie można wyrobić tymczasowy paszport. 

Tymczasowy paszport ułatwieniem dla podróżujących

.Szef MSWiA, który wziął w czwartek udział w konferencji prasowej, dotyczącej uruchomienia punktu wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina w Warszawie zaznaczył, że „są sytuacje, w których obywatele nie mogą przekroczyć granicy, nie mogą wyjechać za granicę z powodu utraty ważności paszportu, z powodu utraty samego paszportu wynikającego z zagubienia, z kradzieży”.

„W takich sytuacjach obywatel błyskawicznie, właśnie w tym punkcie, będzie mógł rozwiązać swoje problemy. Ten punkt jest podłączony pod wszystkie systemy, które umożliwiają wystawienie tymczasowego paszportu. Tu na miejscu obywatel będzie mógł sobie zrobić zdjęcie, procedura będzie trwała ok. 15 minut” – powiedział szef MSWiA.

Dodał, że problemy osób, które utraciły paszporty zostaną rozwiązane błyskawicznie w punkcie na Lotnisku Chopina, co umożliwi realizację planów wyjazdowych.

Paszport wydany na Lotnisku Chopina będzie ważny maksymalnie rok

.Paszport tymczasowy będzie ważny maksymalnie przez rok. „Czyli może być ważny przez miesiąc, przez dwa czy przez trzy; będziemy na miejscu oceniali, jaka będzie jego ważność. Będziemy brali oczywiście pod uwagę przepisy kraju przyjmującego, ale także i czas podróży zagranicznej” – podkreślił w czwartek podczas konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki.

W trakcie konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki tłumaczył, że uruchomienie punktu ma związek z licznymi prośbami dotyczącymi przyśpieszenia wydawania dokumentów paszportowych, jakie w tej sprawie wpływały zarówno do ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji, ale także wojewodów.

„Postanowiliśmy otworzyć punkt, w którym obywatele, którzy zapomnieli wyrobić paszportu, nie odebrali go z urzędu wojewódzkiego, myślą, że paszport jest jeszcze ważny, a okazuje się, że jest ważny np. tylko jeszcze przez dwa tygodnie i uniemożliwia odbycie podróży, będą mogli szybki paszport tu na lotnisku wyrobić, nie narażając się na dodatkowe koszty związane ze zmianą terminu wylotu, czy też zmianą całej logistyki wakacyjnej, turystycznej” – powiedział.

Dodał, że opłata za wydanie paszportu wynosić będzie 30 zł; opłatę można będzie uregulować kartą. Wiceminister zaznaczył, że paszport wydany w punkcie na lotnisku będzie paszportem tymczasowym. Jak wskazał, nie będzie to paszport biometryczny, „to jest zasadnicza różnica jeśli chodzi o dokumenty” – powiedział. Na miejscu będzie możliwość wykonania zdjęcia paszportowego.

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy

.Warto w tym miejscu przypomnieć tekst autorstwa prof. Piotra Długosza, który na łamach „Wszystko co Najważniejsze” pisał o pomocy dla ukraińskich uchodźców. W tekscie pod tytułem „Bracia Polacy. Pomoc dla Ukraińców w konkretnych liczbach” autor podkreśla, jak dobrze spisał się polski naród w pomocy sąsiadom. Przytaczając liczby, konkretne zachowania naszego spoełczeństwa autor uzasadnia, jak dużym wsparciem dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy stali się Polacy.

PAP/ Anna Jowsa, Agnieszka Ziemska/ Wszystko co Najważniejsze/ LK

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 kwietnia 2023