Patrole konne coraz częściej angażowane w ochronę porządku we Francji

Patrole konne

W obliczu zagrożeń, z jakimi boryka się Francja, jak m.in.przestępczość na przedmieściach, coraz częściej do patroli mobilizowana jest policja konna. Używanie koni przez policję, popularne do końca XIX wieku, stopniowo we Francji zanikało do lat 90. XX wieku, kiedy niemal całkowicie z niego zrezygnowano. Od kilku lat powróciło jednak wykorzystywanie koni przy patrolach niebezpiecznych dzielnic i przedmieść.

.Konie wykorzystywane są również podczas patroli w wąskich uliczkach miast, a także przy imprezach masowych, jak targi bożonarodzeniowe, koncerty i festiwale. Policja konna wsparła również pozostałe jednostki podczas szczytu G7 w Biarritz. Policja konna będzie zaangażowana w pilnowanie porządku podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 i podczas Mistrzostw Świata w Rugby. Patrole konne coraz częściej są wykorzystywane.

Policja konna ma za misję przeprowadzanie „dynamicznych” patroli, wspomaganie jednostek pieszych, a także ustalanie położenia osób zagrażających porządkowi publicznemu bez konieczności wykonywania strzałów. Konie szczególnie sprawdzają się na obszarach, jak blokowiska, które nie są dostępne dla samochodów czy motorach. Na ograniczonych przestrzeniach poruszają się sprawniej i ciszej od maszyn, dlatego łatwiej jest wywołać efekt zaskoczenia u osób, zakłócających porządek publiczny. 

Podczas patrolowania ulic miast, konie wywołują sympatię i zaufanie i stanowią łącznik komunikacyjny między policją a ludnością. Ludzie częściej nawiązują dialog z patrolami konnej policji niż z jakimikolwiek innymi jednostkami. 

Koń stanowi również doskonały punkt obserwacyjny dla policjanta, który z wysokości wierzchu konia łatwiej może zobaczyć rozpoczynającą się bijatykę czy osobę potrzebującą pomocy.

Jak podkreśla Jean-Emmanuel Cotelle, szef brygady konnej podparyskiego departamentu Seine-et-Marne, poprzez swoją imponującą posturę konie wywołują u delikwentów, zwłaszcza chuliganów na osiedlach, strach i zmuszają do spokoju. „Na zwierzęciu, które mierzy 1,70 m, policjant znajduje się na 2,5 m wysokości i dominuje sytuację. Proste tupnięcie kopytem wystarczy żeby pokazać, kto jest silniejszy” – ocenia szef brygady. Przypomina również, że podczas zamieszek po meczu Francja-Maroko, wsparcie kolumny kilku koni skonsternowało 70 agresywnych kibiców. „Na widok naszych jeźdźców konnych w kaskach, na koniach wyposażonych w ochraniacze i przyłbice, chuligani rozproszyli się w promieniu 100 metrów, niczym chmara wróbli” – wspomina. 

.Obecnie francuska policja posiada około 100 koni, natomiast gwardia republikańska ponad 460. Przed wprowadzeniem do służby, koń przechodzi szereg testów weterynaryjnych, a następnie przez rok jest szkolony m.in. do odporności na hałas, np.wystrzałów, a także do koncentracji przy silnych efektach wizualnych, jak światła czy powiewające flagi. Patrole konne to coraz częstszy widok na francuskich ulicach.

oprac.JM

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 lipca 2023
Fot. Flickr/Jonathan E. Shaw