Pentagon ograniczy pomoc dla Ukrainy

Biała wieża z różą wiatrów w kształcie żaglowca na szczycie masztu, na tle zachmurzonego nieba. Na maszcie wiszą flagi Ukrainy i USA.

Jesteśmy ograniczać nasze wsparcie dla Ukrainy ze względu na wyczerpywanie się udostępnionych przez Kongres środków – powiedział w czwartek 9 listopada zastępca rzecznika Pentagonu Sabrina Singh, ponawiając apel do Kongresu o uchwalenie dodatkowego pakietu funduszy. Jak dodała, Pentagon wykorzystał 95 proc. przyznanych środków.

Pentagon ograniczy pomoc dla Ukrainy

.Jak powiedziała Singh podczas briefingu prasowego online, Pentagon wykorzystał dotąd 95 proc. z 62,3 mld dolarów, które otrzymał na wsparcie Ukrainy od początku wojny. Wydano m.in. wszystkie fundusze przeznaczone na program Ukraine Security Assistance Initiative, w ramach którego USA kupują broń dla ukraińskich sił. Resortowi wciąż zostały uprawnienia do przekazania sprzętu wojskowego z własnych zasobów o wartości ok. 5 mld dol., lecz tylko 1 miliard na uzupełnienie własnego arsenału.

„W rezultacie jesteśmy zmuszeni miarkować nasze wsparcie dla Ukrainy” – stwierdziła, dodając że w tej sytuacji pakiety uzbrojenia przekazywane Ukrainie są coraz mniejsze. „Pilna potrzeba zatwierdzenia i przyjęcia tego pakietu przez Kongres stale rośnie” – podkreśliła.

Zauważyła, że jeszcze w tym miesiącu odbędzie się kolejne spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy.

Republikanie blokują uchwalenie paktu pomocowego

.W październiku Biały Dom zwrócił się do Kongresu o przyjęcie pakietu dodatkowych 106 mld dolarów związanych ze wsparciem dla Ukrainy, Izraela, państw Indo-Pacyfiku oraz ochroną granic. Ok. 61 mld z tej kwoty miałaby być przeznaczona na pomoc Ukrainy, z czego ok. 40 mld na wydatki wojskowe, w tym na zakup broni dla Ukrainy, uzupełnienie własnych składów, zwiększenie produkcji amunicji czy dalszą zwiększoną obecność sił USA na wschodniej flance. Kwota ma wystarczyć do końca obecnego roku fiskalnego, tj. do końca września 2024 r.

Izba Reprezentantów przegłosowała dotychczas jedynie osobną część poświęconą Izraelowi, zaś w Senacie trwają negocjacje nad całością pakietu.

Jak przyznał jednak szef senackiej komisji spraw zagranicznych Ben Cardin, prace w tej kwestii się opóźniają i kongresmeni mogą nie zdążyć przed kluczową datą 17 listopada, kiedy wygasa dotychczasowe prowizorium budżetowe i kiedy Kongres ma przyjąć nowy krótkoterminowy budżet. Główną przeszkodą jest sprzeciw znacznej części Republikanów w Izbie Reprezentantów co do wsparcia ekonomicznego dla Ukrainy, zaś w Senacie Republikanie chcą w trakcie negocjacji nad pakietem wymóc na prezydencie Bidenie zaostrzenie polityki imigracyjnej.

Znaczenie wojny na Ukrainie dla sytuacji w Europie i na świecie

.Prof. Ewa Thompson pisze we „Wszystko co Najważniejsze” o konieczności zwycięstwa Ukrainy, zwłaszcza z punku widzenia Polski.

„Jeżeli Ukraina nie wygra, Europa Zachodnia odbuduje swoje stosunki z Rosją, Polska zostanie ukarana i świat powróci do koncertu mocarstw – przestrzega. – A nawet jeżeli wygra, przełom nie musi nastąpić, bo jak dotychczas, nikt nie przedstawił możliwego i prawdopodobnego scenariusza lat powojennych. Jesteśmy w momencie krytycznym. Do przełomu jeszcze daleko.

Profesor twierdzi, że by szansa na przełom została wykorzystana, „potrzebne są rzeczy nieomal niemożliwe: przekonanie Zachodu, że zachowanie statusu Rosji jako rozdawczyni kontraktów na korzystne zakupy nie da się utrzymać, bo cały świat się dekolonizuje i Rosja nie będzie wyjątkiem. Potrzebne również są środki materialne, aby ten pogląd upowszechnić w krajach Pierwszego i Trzeciego Świata.”

PAP/Oskar Górzyński/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 listopada 2023