Pentagon przeciwko przepisom "Buy European", takim jak SAFE

Podczas rozmowy z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte szef dyplomacji USA Marco Rubio mówił o sprzeciwie wobec „protekcjonistycznych środków” w kwestii zakupów uzbrojenia – podał Departament Stanu.

Pentagon groził UE odwetem, jeśli przepisy „buy European” zostaną przyjęte

.Jak podano w komunikacie rzecznika resortu dyplomacji, Marco Rubio i Mark Rutte omówili w Helsingborgu „sprzeciw Stanów Zjednoczonych wobec środków protekcjonistycznych, które zagrażają interoperacyjności i gotowości NATO, osłabiają transatlantycką bazę przemysłową w dziedzinie obronności i uniemożliwiają dostarczanie sprzętu naszym żołnierzom”.

Poza tym tematem, obaj urzędnicy mieli rozmawiać o zwiększaniu wydatków na obronę państw NATO, zbliżający się szczyt NATO w Ankarze oraz „zwiększenie transatlantyckiej produkcji obronnej”, a także odblokowaniu cieśniny Ormuz.

Sam Marco Rubio nie wspominał o wątku „protekcjonistycznych środków” podczas oświadczenia po spotkaniu z szefem NATO na marginesie zebrania szefów dyplomacji NATO w Helsingborgu. Jest to odniesienie do dążeń przede wszystkim w Unii Europejskiej do przyjęcia przepisów faworyzujących europejskich producentów uzbrojenia w zakupach sprzętu w UE. Wśród nich jest planowana unijna dyrektywa na ten temat oraz program pożyczek na zakup uzbrojenia SAFE.

Jak pisał portal Politico w lutym br. Pentagon groził Unii Europejskiej odwetem, jeśli przepisy „buy European” zostaną przyjęte. Wcześniej z kolei zastępca sekretarza stanu Christopher Landau, podczas zamkniętego spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO w grudniu ub.r. zaatakował europejskie kraje NATO za chęć postawienia na dostawy europejskie i zastąpienia nimi amerykańskich producentów.

Ten sam temat miał być poruszony podczas niedawnej wizyty w Polsce podsekretarza stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego Thomasa DiNanno.

PAP/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 maja 2026