Pięciu najbogatszych ludzi świata w trzy lata podwoiło fortuny

Pięciu najbogatszych ludzi na świecie w ciągu trzech lat podwoiło swoje fortuny, tymczasem wartość majątku 60 proc. najbiedniejszych spadła – poinformowała w poniedziałek organizacja Oxfam.
.Według raportu Inequality Inc. pierwszy bilioner może pojawić się w ciągu dekady, ale ubóstwo nie zostanie wyeliminowane przez 230 lat.
Raport opublikowano w momencie, gdy liderzy biznesu i polityki spotykają się na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Tradycyjnie wykorzystuje się tę okazję, aby podkreślić przepaść między bogatymi a biednymi, która od czasu pandemii zwiększyła się.
Bogatsi bogaci i biedniejsi biedni
.Fortuny szefa Tesli Elona Muska, Bernarda Arnaulta – właściciela firmy LVMH zajmującej się towarami luksusowymi, założyciela Amazona Jeffa Bezosa, Larry’ego Ellisona z Oracle i guru inwestycyjnego Warrena Buffeta wzrosły realnie o 114 proc. od 2020 roku – podaje Oxfam. Ich wspólny majątek wzrósł z 321 mld funtów do 688 mld funtów.
Szacuje się, że sam Musk posiada około 180 miliardów funtów.
Tymczasem wartość majątku 4,7 miliarda ludzi, którzy stanowią 60 proc. najbiedniejszych na świecie, spadła o 0,2 proc. – poinformował Oxfam.
„Rządy wspierają zwiększanie się nierówności finansowych w społeczeństwach”
.”Ta stale powiększająca się przepaść między bogatymi a resztą nie jest przypadkowa ani nieunikniona” – powiedziała Aleema Shivji z Oxfam.
„Rządy na całym świecie dokonują świadomych wyborów politycznych, które umożliwiają i wspierają tę zniekształconą koncentrację bogactwa, podczas gdy setki milionów ludzi żyją w ubóstwie” – dodała.
„Sprawiedliwsza gospodarka jest możliwa, taka, która działa dla nas wszystkich. Potrzebna jest wspólna polityka, która zapewni sprawiedliwsze opodatkowanie i wsparcie dla wszystkich, a nie tylko dla uprzywilejowanych” – podkreśliła.
Wietnam wprowadza podatek dla zagranicznych koncernów
.Państwa świata bronią się przed gwałtownym rozrostem największych korporacji w różny sposób. Võ Trí Thành pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” o wprowadzeniu przez Wietnam globalnego podatku fiskalnego dla spółek z zagranicznym kapitałem działających w tym kraju. Jak informuje autor, „w ramach uchwały globalnym podatkiem minimalnym w wysokości 15 procent objęte zostaną międzynarodowe korporacje, których przychody w dwóch z czterech kolejnych lat przekroczyły 750 mln euro (ok. 800 mln USD).”
„Wśród znaczących korporacji objętych uchwałą znajdują się Samsung, Intel, LG, Bosch, Sharp, Panasonic, Foxconn i Pegatron, które stanowią prawie 30 procent całkowitego kapitału BIZ w Wietnamie (około 131,3 miliarda USD) i które korzystają z preferencyjnych stawek podatku dochodowego od osób prawnych (poniżej 15 proc.).”
„Globalny podatek minimalny nie jest umową międzynarodową, a kraje nie są zobowiązane do jego stosowania. Wietnam nie musi go zatem wprowadzać, ale jeśli inne kraje będą go egzekwować, może to skutkować pobieraniem przez nie dodatkowych podatków od przedsiębiorstw w Wietnamie, w szczególności od firm z kapitałem zagranicznym” – dodaje autor, pisząc przy tym, że jego zdaniem jest to właściwy ruch w kontekście interesów państwa.
„Pojawiają się jednak obawy, że w czasach, gdy konkurencja o inwestycje zagraniczne jest niezwykle intensywna, globalny podatek minimalny może wpłynąć na konkurencyjność Wietnamu dla inwestorów, potencjalnie zmniejszając skuteczność zachęt podatkowych dla zagranicznych przedsiębiorstw, zwłaszcza inwestorów strategicznych. Potencjalne wycofanie inwestycji z dużych przedsiębiorstw może utrudnić realizację krajowych celów rozwoju przemysłowego, co negatywnie wpłynie na transfer technologii i budowanie ekosystemu.”
Autor konkluduje jednak: „W obliczu zaostrzonych standardów i nowych wymogów dotyczących cyfrowej i ekologicznej ekspansji gospodarczej globalny podatek minimalny nie powinien być postrzegany jako obciążenie lub wyzwanie, ale jako szansa dla Wietnamu. Jest to okazja do przyspieszenia reform, poprawy otoczenia biznesowego i inwestycyjnego oraz dostosowania się do globalnych trendów, co w rezultacie przyciągnie wysokiej jakości inwestorów.”
PAP/Wszystko co Najważniejsze/JT