Pier Antonio Panzeri, świadek koronny korupcji w Parlamencie Europejskim

Pier Antonio Panzeri, świadek koronny korupcji w Parlamencie Europejskim

Były włoski eurodeputowany, Pier Antonio Panzeri, aresztowany w ramach śledztwa w sprawie korupcji w Parlamencie Europejskim, zawarł ugodę z belgijską prokuraturą. W zamian dostanie niższy wyrok. Doprecyzujmy: świadek koronny korupcjiw zamian za informacje o łapówkach wręczane w Parlamencie Europejskim oraz politykom europejskim.

.Zgodnie z komunikatem prasowym belgijskiej prokuratury, cytowanym przez brukselski portal informacyjny Politico, Pier Antonio Panzeri przekaże śledczym kluczowe dla toczącego się śledztwa szczegóły. Pier Antonio Panzeri est założycielem organizacji pozarządowej Fight Impunity.

Co wie świadek koronny korupcji, Pier Antonio Panzeri?

.Pier Antonio Panzeri zgodził się ujawnić, kogo sam przekupywał. Były włoski lewicowy europoseł poda m.in. informacje na temat ustaleń finansowych, zaangażowanych krajach, beneficjentach i zaangażowanych osobach.

W grudniu 2022 roku Panzeriemu postawiono zarzuty udziału w organizacji przestępczej, prania pieniędzy i korupcji. W zamian za współpracę Panzeri otrzyma mniejszy wyrok, w tym karę więzienia, grzywnę i konfiskatę mienia, które nabył w nielegalny sposób, a którego wartość jest szacowana na 1 mln euro. W związku ze śledztwem w sprawie skandalu korupcyjnego w belgijskim areszcie pozostaje również była wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili z Grecji.

Afera korupcyjna w Parlamencie Europejskim

.Afera korupcyjna wybuchła w grudniu 2022 r. wraz z aresztowaniem byłej wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego, greckiej socjalistki Evy Kaili, która jest podejrzewana o branie ogromnych łapówek od Kataru. Jej adwokat Michalis Dimitrakopoulus poinformował, że obrona złożyła wniosek o to, by zeznawała z wolnej stopy, z użyciem nadzoru elektronicznego, jednak prokuratura się do niego nie przychyliła. Eva Kaili pozostanie w areszcie tymczasowym w Belgii co najmniej do 22 stycznia 2023 roku

Śledztwo w jej sprawie trwa też w Grecji, gdzie również grozi jej więzienie. Jeśli Eva Kaili zostanie uznana za winną w Grecji, wyrok wydany przez krajowy organ sądowy będzie najprawdopodobniej surowszy niż ten w Belgii, gdzie kary za tego rodzaju przestępstwa są łagodniejsze – od 3 do 5 lat pozbawienia wolności. W ojczystym kraju grozi jej 15 lat więzienia.

Świadek koronny korupcji: Eva Kaili nie jest jedyna

.Eva Kaili nie jest jedyną negatywną bohaterką afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim. W sprawę zamieszana jest również jej rodzina i bliscy. W areszcie przebywa także Francesco Giorgi – partner byłej wiceszefowej PE, a także doradca ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej europosła Andrei Cozzolino. Świadek koronny korupcji także jest wciąż w więzieniu.

Na początku stycznia przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola wszczęła pilną procedurę uchylenia immunitetu dwóch europosłów na wniosek belgijskich organów sądowych. Chodzi o Cozzolino i Marka Tarabellę, wiceprzewodniczącego delegacji PE ds. stosunków z Półwyspem Arabskim. Jego dom został przeszukany przez belgijską policję. Zawiesił swoje członkostwo w grupie Socjalistów i Demokratów.

Prezydent Andrzej Duda o korupcji w Parlamencie Europejskim

.Przedstawiciele instytucji unijnych powinni sobie wreszcie przestać wycierać usta frazesami o praworządności, która jak widać z ich działalnością niewiele ma wspólnego – powiedział prezydent Andrzej Duda, komentując sprawę afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim. – Przede wszystkim przedstawiciele instytucji unijnych i europejskich powinni sobie wreszcie przestać wycierać usta frazesami o praworządności, która jak widać z ich działalnością niewiele ma wspólnego – stwierdził prezydent.

Jak zaznaczył prezydent, wszystko wskazuje na “ewidentne przestępstwa wykryte przez prokuraturę”. “To nie instytucje europejskie wykryły te przestępstwa, tylko prokuratura belgijska współdziałając z francuską wykryły ten proceder przestępczy. Powinni z tego wyciągnąć wnioski. Zamiast pouczać innych może zaczęliby zajmować się praworządnością we własnym łonie” – podkreślił prezydent, odnosząc się do unijnych urzędników.

Pieniądze czy idea, co rządzi dziś Europą?

.”Patrząc na Unię Europejską i niektóre z zachodnich rządów, trudno oprzeć się wrażeniu, że przypisują one sobie kompetencję religijną i moralną. Moralną, ponieważ wpierw – często bezwiednie – przypisują sobie kompetencję religijną. Współczesny monizm polityczny niekoniecznie polega na świadomym uzurpowaniu sobie przymiotu sakralności – pisze ks. prof. Piotr Mazurkiewicz na łamach miesięcznika “Wszystko co Najważniejsze”.

PAP/Artur Ciechanowicz/Marcin Jabłoński/Grzegorz Bruszewski/WszystkoCoNajważniejsze/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 stycznia 2023