Pierwsza część z metalu wydrukowana na stacji kosmicznej

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) po raz pierwszy załoga z pomocą technologii druku 3D wytworzyła część z metalu. Metoda ta będzie wyjątkowo przydatna w czasie lotów w daleką przestrzeń.

Drukarka 3D w kosmosie

.Na początku roku na ISS poleciała przystosowana do druku w metalu drukarka 3D. To efekt współpracy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i firmy Airbus, która wraz z partnerami, w tym zespołem z brytyjskiego Cranfield University, skonstruowała drukarkę. Urządzenie zostało zamontowane w module europejskim module Columbus.

Teraz z pomocą tej drukarki astronauci wyprodukowali pierwszą część. To jednocześnie pierwszy raz w historii lotów kosmicznych, kiedy w przestrzeni wydrukowano metalowy element.

W ramach eksperymentu planowany jest wydruk trzech kolejnych części. Wszystkie powrócą na Ziemię, w celu ich dokładnego przeanalizowania.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna udowodniła, że stalowa część może zostać wydrukowana w stanie nieważkości

.Jak wyjaśniają specjaliści ESA, w dobie eksploracji Księżyca i lotów na Marsa, kosmiczny druk 3D będzie zyskiwał na znaczeniu. Umożliwi bowiem astronautom wytwarzanie części, w tym narzędzi, które pomogą im radzić sobie z nieprzewidzianymi wcześniej wyzwaniami.

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej druk 3D testowano już wcześniej, ale wtedy jako materiał użyte było dużo łatwiejsze w obróbce tworzywo sztuczne.

„Drukując pierwszy metalowy kształt 3D w kosmosie, zespoły ESA Exploration wykonały milowy krok w stronę orbitalnej produkcji na orbicie. Osiągnięcie to było możliwe dzięki międzynarodowemu i wielodyscyplinarnemu zespołowi. Pomoże ono otworzyć drogę do dalekich i długotrwałych misji, w których niezbędne będzie wytwarzanie części zamiennych, elementów konstrukcyjnych i narzędzi na żądanie” – podkreślił Daniel Neuenschwander, dyrektor Human and Robotic Exploration w ESA.

Medycyna rozwija się dzięki astronatuom

.Medycyna kosmiczna wywodzi się z medycyny lotniczej i zajmuje się opieką zdrowotną astronautów. Do podstawowych zadań medycyny kosmicznej zalicza się selekcję astronautów, ich szkolenie do misji kosmicznych, monitoring ich zdrowia w czasie misji, adaptację i rehabilitację po powrocie z kosmosu.

Kluczowym zadaniem medycyny kosmicznej, korzystnym również dla ludzi na Ziemi, jest rozwój metod, procedur i urządzeń umożliwiających ochronę zdrowia w trybie zdalnym.

„Szczególnie interesującym elementem medycyny kosmicznej jest monitoring zdrowia astronautów w czasie misji za pośrednictwem telemedycyny, czyli poprzez wykorzystywanie mobilnych urządzeń telekomunikacyjnych, jak tablet czy laptop” – zaznacza Agata KOŁODZIEJCZYK, astrobiolożka, były pracownik Advanced Concepts Team Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Astronauci na ISS codziennie zdają raporty lekarzom pracującym w naziemnych centrach astronautów. Codziennie nawiązywany jest kontakt z psychologiem i rodziną. Regularna komunikacja to podstawowe narzędzie w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia astronauty. Dodatkowymi elementami zapewniającymi bezpieczeństwo w kosmosie są eliminacja lęków poprzez wielokrotne trenowanie ekstremalnych scenariuszy w czasie szkoleń w warunkach symulowanych na Ziemi, świadomość i rozumienie zagrożeń, przede wszystkim zaś procedury. Zaliczamy tu między innymi regularne zbieranie parametrów fizjologicznych i środowiskowych, takich jak pomiary masy ciała, ciśnienia, temperatury, odczyty dozymetrów czy wykonywanie testów wydolnościowych w czasie codziennych 2-godzinnych ćwiczeń fizycznych.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 września 2024
Fot.:EuropeanSpaceAgency