Pierwsza polska elektrownia atomowa – gdzie i kiedy?

Pierwsza polska elektrownia atomowa – gdzie i kiedy?

Umowę by powstała pierwsza polska elektrownia atomowa zamierzamy zawrzeć w drugiej połowie tego roku – powiedział wiceprezes spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, Krzysztof Jackowski. Dodał, że umowa na realizację elektrowni jest przewidziana dopiero wtedy, kiedy będziemy mieli całość finansowania.

Pierwsza polska elektrownia atomowa

.Wiceprezes spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), został zapytany kiedy rozpoczną się prace projektowe dotyczące elektrowni jądrowej, która ma powstać w lokalizacji Lubiatowo – Kopalino na Pomorzu.

„Rozpoczęliśmy prace przedprojektowe. W lutym podpisaliśmy umowę pomostową, która umożliwia nam przygotowanie się do zawarcia pierwszej umowy na projektowanie, gdzie zakładana jest cała sekwencja umów, które będą przewidywały projektowanie elektrowni od koncepcji do projektu wykonawczego. Taką pierwszą umowę na projektowanie zamierzamy zawrzeć w drugiej połowie tego roku” – poinformował Jackowski.

Wyjaśnił, że będzie ona miała charakter koncepcyjny. “Pokaże ona poszczególne ogniwa łańcucha dostaw, a także będzie miała na celu dostosowanie projektu elektrowni, która nie była realizowana na kontynencie europejskim, dostosowanie instalacji do warunków krajowych i warunków europejskich” – dodał.

Krzysztof Jackowski został zapytany również, kiedy nastąpi wybór wykonawcy.

„Chcielibyśmy mieć ustalonych partnerów projektu jeszcze w tym roku. To też wynika z pewnych doświadczeń na innych projektach, które jako inwestor zbadaliśmy, że dobrze mieć tych partnerów, jeśli chodzi i o projektowanie, i o technologię, a także roboty budowlane na jak najwcześniejszym etapie inwestycji, ale umowa na realizację przewidziana jest dopiero wtedy, kiedy będziemy mieli całość finansowania” – zaznaczył Jackowski. Wskazał, że finansowanie elektrowni “jest to temat na styku pomiędzy inwestorem, a rządem”.

„Wspólnie pracujemy nad koncepcją, jak to finansowanie mogłoby wyglądać. Celem dla nas wszystkich jest, aby energia elektryczna i to finansowanie było jak najtańsze, bo to przełoży się na niższy koszt prądu” – zaznaczył Jackowski.

Jackowski zwrócił uwagę, że finansowanie takich projektów, pozyskanie go wymaga mechanizmów wsparcia.

“W części to będzie nakład państwowy, w części ta inwestycja będzie finansowana długiem. Aby uzyskać to finansowanie trzeba wspomóc się pewnymi mechanizmami wsparcia i to wymaga uzgodnienia zarówno ze stroną rządową jak i z Komisję Europejską. Te prace analityczne są w toku” – powiedział Jackowski.

Technologia

.Przypomniał, że Westinghouse jest dostawcą wybranej przez rząd technologii i stroną umowy pomostowej, którą PEJ zawarł w lutym na prace przedprojektowe.

„Amerykanie składając propozycje polskiemu rządowi w zeszłym roku, składali je niejako w parze Westinghouse – Bechtel i w tej chwil jako, że to są osobne podmioty, trwają rozmowy na temat pewnych zasad współpracy pomiędzy tymi wykonawcami, a inwestorem – Polskimi Elektrowniami Jądrowymi, co do reguł wykonania tej inwestycji. To jest kluczowe z punktu widzenia odpowiedzialności za prace podczas budowy elektrowni” – podkreślił Jackowski.

Polski rząd w listopadzie 2022 r. wskazał, że technologię do pierwszej elektrowni w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) dostarczy firma Westinghouse i elektrownia powinna stanąć na Pomorzu. PPEJ przewiduje budowę dwóch elektrowni w dwóch różnych lokalizacjach. Pierwszy blok pierwszej elektrowni powinien – zgodnie z rządowymi planami – ruszyć w 2033 r.

W lutym br. podpisano umowę pomostową na prace przedprojektowe, która obejmuje 10 głównych obszarów merytorycznych, m.in. opracowanie szczegółowego modelu realizacji inwestycji, przygotowanie oceny bezpieczeństwa, programu kontroli jakości oraz identyfikację potencjalnych dostawców, z naciskiem na firmy z Polski. Umowa ma pozwolić na rozpoczęcie przez PEJ i Westinghouse pierwszych prac przedprojektowych, zanim dojdzie do uzgodnienia umowy wykonawczej. Przewiduje też, że Westinghouse poświęci projektowi ponad 100 tys. roboczogodzin.

Należąca w całości do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe ma przygotować proces inwestycyjny i pełnić rolę inwestora w projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. PEJ będzie także odpowiadać za budowę kolejnych reaktorów o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe w oparciu o wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III+ oraz ich ewentualną eksploatację.

Westinghouse to dostawca technologii reaktorów jądrowych, usług serwisowych i producent paliwa jądrowego, specjalizujący się w reaktorach wodnych ciśnieniowych PWR. Wywodząca się z USA firma należy obecnie do kanadyjskiego funduszu Brookfield; wkrótce transakcję objęcia części udziałów ma zamknąć kanadyjska firma wydobywająca uran Cameco.

Energetyka jądrowa

.Radca prawny, doktor nauk prawnych, Tomasz NOWACKI, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” zauważa, że: „Energetyka jądrowa to pewne źródło energii w długiej perspektywie. Zapewnia stabilną podstawę systemu energetycznego, wykorzystując swoje moce w 90 proc., co sprawia, że jest najefektywniejszym źródłem wytwarzania. Z tego względu należy traktować inwestycje w elektrownie jądrowe jako wkład w bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Nie tylko w wymiarze gospodarczym (nieprzerwane dostawy prądu to stabilność dla biznesu), ale i geopolitycznym. Warto pamiętać, że podczas konfliktu rosyjsko-ukraińskiego w Donbasie to elektrownie jądrowe uratowały Ukrainę od kryzysu energetycznego – dzięki zapasom paliwa jądrowego w elektrowniach, które można zgromadzić nawet na kilkanaście lat pracy”.

„W polskim sektorze energetycznym w długiej perspektywie energetyka jądrowa zapewni nam nie tylko stabilne źródło energii, bezpieczeństwo energetyczne i redukcję emisji dwutlenku węgla, lecz przede wszystkim tanią energię dla następnych pokoleń. To projekt na miarę budowy portu morskiego w Gdyni czy uniezależnienia się od rosyjskich dostaw gazu. Za jego realizację podziękują nam nasze wnuki” – pisze Tomasz NOWACKI w tekście „Energetyka jądrowa. Szybki zysk czy tania energia dla następnych pokoleń?“.

PAP/Anna Bytniewska/WszystkocoNajważniejsze/EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 marca 2023