Pierwsza saudyjska kosmonautka poleci w kosmos w 2023 r.

Pierwsza saudyjska kosmonautka poleci w kosmos w 2023 r.

Saudyjska Komisja Kosmiczna zapowiedziała lot misji AX-2 na drugi kwartał tego roku. Weźmie w niej udział Rayyanah Barnawi, pierwsza saudyjska kosmonautka – donosi w poniedziałek portal Saudi Gazette.

Pierwsza saudyjska kosmonautka i misja AX-2

.Pierwsza saudyjska kosmonautka, Rayyanah Barnawi, jest doktorem nauk biomedycznych i specjalizuje się w komórkach macierzystych.

Ax-2 (Axiom Mission) to prywatna misja załogowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), prowadzona przez Axiom Space, firmę z centralą ulokowaną w Houston w Texasie. Axiom Space realizuje misje na zamówienie agencji kosmicznych, firm i osób prywatnych, a także pracuje nad stworzeniem następcy ISS. Poprzednia misja Axiom odbyła się w kwietniu ubiegłego roku.

Arabia Saudyjska inwestuje w program kosmiczny

.Przewodniczący Saudyjskiej Komisji Kosmicznej, Abdullah Al Swaha, zapewnił w niedzielę, że rząd królestwa objął program kosmiczny „nieograniczonym wsparciem”. Władze liczą zwłaszcza na wzrost zainteresowania młodzieży obszarem nauk ścisłych i przyrodniczych.

Saudyjskimi partnerami programu są ministerstwo obrony, resort lotnictwa cywilnego i centrum badawcze szpitala króla Faisala.

Epoka kobiet

.„To, czy kobiety powinny przewodzić ludzkości w XXI wieku, nie jest kwestią równości płci czy polityki. Nie chodzi tu o feminizm. Jest to po prostu podstawa przetrwania ludzkości w chwili, gdy stoimy w obliczu poważnego zagrożenia dla naszego istnienia” – pisze Julian CRIBB, australijski pisarz, autor m.in. wydanej w 2019 r. przez Cambridge University Press „Food or War”.

Jak twierdzi Julian CRIBB, „jeśli ludzkość ma przetrwać ogromne i rosnące zagrożenia, w obliczu których się znalazła, kobiety muszą stanąć na czele rządów, biznesów, religii i instytucji społecznych na całym świecie. Kobiece przywództwo jest niezbędnym warunkiem zażegnania katastrofalnych zagrożeń, z którymi zmaga się obecnie cała nasza cywilizacja”.

Kobiety z zasady nie wszczynają wojen, nie wydobywają węgla ani ropy, nie niszczą krajobrazów i lasów, nie zanieczyszczają powietrza i oceanów ani nie trują swoich dzieci – choć mogą czerpać korzyści z tych męskich działań. W większym stopniu niż mężczyźni myślą one o dłuższej perspektywie i głębiej analizują przyszłe potrzeby swoich dzieci i wnuków. Mają tendencję do szukania pokojowych i konstruktywnych rozwiązań, zamiast wojować o różnice w wartościach i przekonaniach lub o zasoby.

„Od czasu, gdy nasz gatunek po raz pierwszy zróżnicował swoje role płciowe ponad milion lat temu, pragmatyczne męskie myślenie w dużej mierze napędzało nasz niezwykły rozwój i nasze wielkie osiągnięcia technologiczne aż do początku obecnego wieku. Ale mężczyźni są również ryzykantami i często ignorują lub lekceważą zagrożenia wynikające z używania, niewłaściwego używania lub nadużywania technologii. Co więcej, w gorącym, przeludnionym, pozbawionym zasobów, zatrutym świecie teraźniejszości i najbliższej przyszłości rywalizacyjne męskie postawy mogą przesądzić o upadku ludzkości, zwłaszcza jeśli będą prowadzić do wojen i masowej destrukcji” – twierdzi Julian CRIBB.

.Pisarz podkreśla, że „kobiece myślenie i przywództwo mogą utrzymać nadające się do zamieszkania warunki życia na naszej planecie i ocalić ludzkość – a przynajmniej jej część”.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 lutego 2023