Pierwsze gady mogły nie składać jaj tylko rodziły swoje młode

gady

Najwcześniejsze gady i ptaki być może nie składały jajek, ale rodziły swoje młode – informują naukowcy na łamach „Nature Ecology & Evolution”.

Pierwsze gady

.Do odwiecznego sporu, co było pierwsze, jajko czy kura, włączyli się paleobiolodzy. Z ich najnowszych badań wynika, że jajko nie mogło być pierwsze, ponieważ najstarsze gady i ptaki rodziły swoje młode, nie składając jaj. Badania prowadzili naukowcy z uniwersytetów z Nankinie (Chiny) i Bristolu (W. Brytania).

Do niedawna sądzono, że jajo w twardej skorupce, zapewniające ochronę zarodkowi, to klucz do sukcesu ewolucyjnego owodniowców – kręgowców, które przechodzą rozwój embrionalny w owodni, czyli błonie ochronnej wewnątrz jaja.

Najnowsze badania sugerują jednak coś innego. Wzięto w nich pod uwagę 51 gatunków kopalnych i 29 żyjących, które są jajorodne (składające jaja) lub żyworodne (rodzące potomstwo).

Przedłużona retencja zarodkowa

.Naukowcy uważają, że zanim pojawiły się jaja, występowało zjawisko zwane przedłużoną retencją zarodka, gdy młode były zatrzymywane przez matkę przez pewien czas.

Dzisiaj wiele jaszczurek i węży wykazuje elastyczną strategię reprodukcyjną – mogą być i jajorodne, i żyworodne. To samo zjawisko występowało również w odniesieniu do zwierząt prehistorycznych.

U pierwszych owodniowców najpierw pojawiło się przedłużone utrzymywanie zarodka, później zaś jajorodność. W celu ochrony zarodka poród był opóźniany przez matkę. Zarodki chroniły się w jej organizmie, nie zaś w skorupce jaja. Ta strategia dała im początkową przewagę nad zwierzętami, które składały ikrę.

Teoria ewolucji

.Absolwentka Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego, Sylwia BORSKA, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: „Dowodów na istnienie ewolucji jest bardzo wiele. Dostarczają ich dziedziny nauki takie jak paleontologia, filogenetyka, ewolucyjna biologia rozwoju czy genetyka. Większość ludzi kojarzy ewolucję z procesem bardzo powolnym, co jednocześnie powoduje błędne przeświadczenie, że hipotez ewolucyjnych nie da się zbadać eksperymentalnie”.

„Tymczasem można podać liczne przykłady ewolucji dokonującej się niejako na naszych oczach. Rozglądając się uważnie wokół siebie, możemy zaobserwować bioróżnorodność otaczającej przyrody, zarówno gatunków jak i całych ekosystemów. Bez trudu możemy odnaleźć gatunki mające organy szczątkowe jak np. zredukowane skrzydła u ptaków zwanych „nielotami”. Niektóre z tych adaptacji są bardzo „młode”. Przykładem są papugi kakapo. Jak napisał D. Adams w książce „Ostatnia okazja by ujrzeć”: „(…) biedny kakapo nie tylko zapomniał jak się lata, ale zapomniał również o tym, że zapomniał”. Ptak ten od czasu do czasu nadal uparcie próbuje wznosić się w powietrze lecz za każdym razem spada jak kamień w dół” – pisze Sylwia BORSKA w tekście „Rewolucje dzięki ewolucji“.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 lipca 2023