Pierwsze sondażowe wyniki wyborów samorządowych w Polsce

wyniki wyborów w Polsce

Według wstępnych sondażowych wyników wyborów samorządowych w Polsce 7 kwietnia 2024 r. w stolicy prezydenturę utrzymał Rafał Trzaskowski, w Gdańsku – Aleksandra Dulkiewicz, zaś w Katowicach zwyciężył w pierwszej turze Marcin Krupa. Frekwencja wyniosła 51,5 proc.

Sondażowe wyniki wyborów w dużych miastach

.Sondażowe wyniki wyborów samorządowych opublikowane przez Ipsos wskazują, że w skali kraju w sejmikach wojewódzkich największą przewagę uzyskali kandydaci Prawa i Sprawiedliwości z wynikiem 33,7 proc. głosów. Kandydaci Koalicji Obywatelskiej uzyskali wynik 31,9 proc., Trzeciej Drogi – 13,5 proc. a Konfederacji – 7,5 proc.

Według sondażu exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsat fotel prezydenta w Warszawie utrzymuje Rafał Trzaskowski wygrywając już w pierwszej turze wynikiem 59,8 proc. głosów. W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrywa w pierwszej turze wyborów na prezydenta miasta z wynikiem 62,3 proc. We Wrocławiu w pierwszej turze zwycięża Marcin Krupa z wynikiem 66,5 proc. We Wrocławiu do drugiej tury przechodzą Jacek Sutryk – 38,9 proc. i Izabela Bodnar – 31,4 proc. głosów. W Krakowie do drugiej tury przechodzą Aleksander Miszalski – 39,4 proc. i Łukasz Gibała – 28,4 proc. głosów. W Rzeszowie do drugiej tury przechodzą Konrad Fijołek – 45,1 proc. i Jacek Strojny – 18,6 proc. głosów.

Od godz. 7 wybierano blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich i prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Frekwencja w wyborach samorządowych według sondażowych wyników wyniosła 51,5 proc. Na całościowe oficjalne wyniki trzeba będzie poczekać być może kilka dni.

Protokoły z wynikami wyborów w swoich siedzibach będą wywieszały komisje obwodowe i terytorialne: gminne, miejskie, powiatowe i wojewódzkie. Informacje o cząstkowych wynikach wyborów będą się także pojawiały na stronie internetowej PKW: wizualizacja wyborów samorządowych.

Tam, gdzie będzie ona potrzebna, II tura wyborów wójta, burmistrza, prezydenta miasta odbędzie się 21 kwietnia.

Po co nam silny samorząd terytorialny?

.W kontekście wyborów samorządowych w Polsce – jak się okazuje z rekordową frekwencją – wracają dyskusje wokół znaczenia i roli silnego samorządu terytorialnego. Zdaniem publikującego na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Jana ROKITY efekt jakościowego przełamania mocno osadzonego postkomunistycznego modelu rządzenia można było w Polsce po 1989 r. przełamać tylko przez zdecydowane rozciągnięcie sfery władztwa samorządu terytorialnego. „Samorząd terytorialny – to w gruncie rzeczy jedyny doniosły i względnie trwały wkład, jaki w kształt ustrojowy Rzeczypospolitej wniosła myśl polityczna obozu solidarnościowego. Bo też instytucje polityczne państwa, które w 1989 roku odzyskało niepodległość, kształtowały się raczej bezładnie i samoczynnie aniżeli pod wpływem jakichś bardziej wyrazistych idei ustrojowych. A nowa elita polityczna, przejmująca władzę w rezultacie załamania się komunizmu, takich idei prawie w ogóle nie miała. W atmosferze przewalającej się naonczas przez Europę wielkiej fali obalania kolejnych tyranii i zaprowadzania wolności nie tylko w Polsce myśl państwowa znalazła się w głębokiej defensywie, a kwestie takie, jak system władzy czy organizacja instytucji państwa, mało zajmowały nową solidarnościową elitę. W tej ideowej pustce zadziałały zatem dwie przemożne i samoczynne siły, które odcisnęły najgłębsze piętno na kształcie instytucji ustrojowych nowego państwa” – pisze Jan ROKITA.

 PAP/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 kwietnia 2024