Pierwszy dzień Made in Italy w rocznicę urodzin Leonarda da Vinci

Włochy

Poniedziałek 15 kwietnia obchodzony jest po raz pierwszy we Włoszech jako krajowy Dzień Made in Italy, którego celem jest podkreślenie znaczenia tradycji, rodzimej produkcji i jej promocja; od specjałów kuchni do luksusowej mody i przemysłu. Na dzień ten wybrano rocznicę urodzin Leonarda da Vinci.

„Made in Italy to nie model produkcji, ale styl życia”

.We Włoszech jest Ministerstwo ds. firm i Made in Italy, a od przyszłego roku szkolnego w liceach będą też klasy o takim profilu.

Kolejną inicjatywą na rzecz obrony tego, co włoskie, jest Dzień Made in Italy, ustanowiony na mocy ustawy z inicjatywy rządu Giorgii Meloni.

Hasła tego dnia to: „tożsamość, innowacja, edukacja i internacjonalizacja” – wyjaśnił szef resortu ds. firm i Made in Italy Adolfo Urso. Dodał, że dzień ten został ogłoszony, by zaznaczyć wartość krajowej produkcji, promować ją i jej bronić uznając także jej znaczenie społeczne.

„To dziedzictwo tożsamości, nie tylko marka, ale nasza wizytówka na świecie”- powiedział minister. „Chcemy – stwierdził – pokazać włoskie doskonałości”.

„Made in Italy to nie model produkcji, ale styl życia”- oświadczył Urso.

Obchody dnia kultury włoskiej w kraju i na świecie

.W całym kraju i za granicą odbędzie się kilkaset inicjatyw promujących włoskie produkty i artykuły oraz tradycje. Wydarzenia te potrwają do końca kwietnia. Zapowiedziano wystawy, koncerty, laboratoria, warsztaty kulinarne i wizyty w fabrykach.

W Rzymie zainaugurowana zostanie wystawa „Lustro włoskiej doskonałości”, na której zaprezentowana będzie moda, biżuteria, a także żywność, oferta turystyczna, motoryzacyjna i żeglarska.

W Mediolanie można będzie zobaczyć ekspozycję „Geniusz włoskiego designu”.

W związku z tym dniem federacja włoskiej mody przygotowała vademecum dla firm i klientów w ramach walki z podróbkami. Jak poinformowano, celem tej publikacji jest krzewienie odpowiedzialnych zakupów i włoskiego stylu życia poprzez dokonywanie właściwych wyborów.

W obchody Dnia Made in Italy włączyło się też radio i telewizja RAI.

Wartości Włoch

.Na temat demokratycznych wartości jakie przyświecają Republice Włoskiej na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze Giorgia MELONI w tekście „Brońmy wartości demokratycznych na Ukrainie. Jakakolwiek nostalgia za faszyzmem jest niezgodna z naszą mentalnością„.

„Rozumiem jednak, jaki cel przyświeca tym, którzy w ramach przygotowań do uczczenia tego dnia sporządzają listę osób, które mogą, a które nie mogą uczestniczyć w obchodach, co nie ma nic wspólnego z historią. Chodzi o wykorzystanie kategorii faszyzmu jako narzędzia delegitymizowania każdego przeciwnika politycznego – jest to rodzaj broni masowego wykluczenia, jak nauczał Augusto Del Noce, która przez dziesięciolecia pozwalała na usuwanie ludzi, stowarzyszeń i partii z każdej sfery konfrontacji czy dyskusji. Ta postawa przez lata doprowadzała nawet do niedopuszczalnych epizodów nietolerancji. Mamy nadzieję, że nigdy więcej nie będziemy musieli być ich świadkami”.

„Demokracja, miłość do niej i wolności jest nadal jedynym prawdziwym antidotum na wszelkie totalitaryzmy, zarówno we Włoszech, jak i w Europie. Parlament Europejski jednoznacznie i definitywnie potępił wszystkie reżimy XX wieku rezolucją z września 2019 roku – bez wahania głosowała za nią grupa Fratelli d’Italia wraz z innymi konserwatystami i całą centroprawicą. Rezolucja ta nabiera jeszcze większej wartości w świetle heroicznego oporu narodu ukraińskiego w obronie swojej wolności i niepodległości przed rosyjską inwazją”.

.”Na całym świecie autokracje starają się zdobyć przewagę nad demokracjami i stają się coraz bardziej agresywne i groźne. Ryzyko ich połączenia, prowadzącego do obalenia porządku międzynarodowego, który liberalne demokracje ukierunkowały i zbudowały po zakończeniu II wojny światowej i rozpadzie Związku Radzieckiego, jest niestety realne. W tym nowym bipolaryzmie Włochy dokonały wyboru i jest on jasny. Jesteśmy po stronie wolności i demokracji, bez żadnych „ale” – i to jest najlepszy sposób na zaktualizowanie przesłania z 25 kwietnia, kiedy rosyjska inwazja na Ukrainę sprawia, że nasza wolność znów jest zagrożona” – pisze Giorgia MELONI.

PAP/Sylwia Wysocka/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 kwietnia 2024