Pierwszy na świecie program rutynowych szczepień antymalarycznych ruszył w Kamerunie

Kamerun rozpoczął w poniedziałek pierwszy na świecie rutynowy program szczepień przeciw malarii. Bezpłatną szczepionkę dostaną sześciomiesięczne i młodsze dzieci w 42 najbardziej dotkniętych malarią okręgach – poinformował portal BBC.

Bezpłatna szczepionka to historyczny moment w walce z malarią

.W poniedziałek przeciw malarii zaszczepiono w Kamerunie jako pierwszą dziewczynkę imieniem Daniella – podaje BBC.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która zatwierdziła szczepionkę uznała, że jej wprowadzenie w Kamerunie stanowi historyczny moment w światowej walce z chorobą przenoszoną przez komary. Wcześniej pilotażowe programy przeprowadzono w Kenii, Ghanie i Malawi.

Malaria wciąż ogromnym problemem w Afryce

.Według WHO co roku w Afryce na malarię umiera 600 tys. osób, z czego niemal 80 proc. stanowią dzieci poniżej piątego roku życia. Szczepionka ma około 40-procentową skuteczność. Nie jest idealnym rozwiązaniem, ale dzięki niej można „znacznie zmniejszyć liczbę przypadków i zgonów z powodu malarii oraz przyspieszyć eliminację tej choroby” – powiedział BBC Shalom Ndoula, lekarz współpracujący z programem szczepień.

W 2021 roku w Afryce odnotowano 95 proc. światowych przypadków malarii i około 96 proc. związanych z nimi zgonów.

Kolejne kraje – w tym Burkina Faso, Liberia, Niger i Sierra Leone – zamierzają wprowadzić szczepionkę jeszcze w tym roku, przekazał brytyjski portal.

Nowe sposoby walki z malarią

.„Według WHO malaria zabija ponad 580 000 ludzi rocznie na całym świecie, co stawia ją na pierwszym miejscu wśród najgroźniejszych chorób dotykających człowieka” – przypomina we „Wszystko co Najważniejsze” Sylwia Borska. – „Leczenie tej groźnej choroby pasożytniczej nie zawsze jest skuteczne, a stosowane farmaceutyki mają wiele skutków ubocznych.”

„W listopadzie 2015 r. naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego opublikowali wyniki badań w prestiżowym czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences, dowodzące, że są oni w stanie stworzyć komary, które nie tylko będą całkowicie odporne na zakażenie zarodźcem wywołującym malarię, ale również mogą przenieść tę cechę na kolejne generacje, bez względu na genotyp osobnika, z którym będą miały potomstwo. Początkowo zaprojektowano komara odpornego na zarodźca, ale owad ten był pozbawiony możliwości szybkiego przekazywania mutacji. System, którego użyto, o nazwie CRISPR-Cas9, pozwala na bardzo precyzyjne modyfikowanie pojedynczych genów, w tym wymianę, wycinanie czy też dodawanie takich, które normalnie nie występują u danego gatunku. Używa się do tego specjalnego enzymu, endonukleazy Cas9, która może dokonać specyficznych cięć DNA dzięki tracrRNA. Taka cząsteczka kwasu RNA naprowadza enzym na wybrane przez nas miejsce genomu. Metoda jest prosta, tania i niezwykle dokładna w porównaniu z dotychczasowymi technikami inżynierii genetycznej.”

„Obecnie inny zespół z Imperial College London prowadzi eksperymenty z wykorzystaniem CRISPR na komarze z gatunku Anopheles gambiae, który przenosi malarię w Afryce Subsaharyjskiej (Czarnej Afryce). Dezaktywacja genów zaangażowanych w produkcję jaj u samic ma się przyczynić do znacznej redukcji populacji komara.”

„Poziomy transfer genów to również dobrze znany mechanizm ewolucji, ale dzięki nowym technikom inżynierii genetycznej pozwala on na błyskawiczne rozprzestrzenianie się sztucznie zaprojektowanych mutacji w populacji. Oznacza to, że dysponujemy zupełnie nową i prawdopodobnie dosyć skuteczną metodą walki z malarią. Sama technika budzi jednak wiele kontrowersji, ponieważ istnieje ryzyko, że zaprojektowana w laboratorium zmiana może wymknąć się spod kontroli i nieodwracalnie wpłynąć na całe ekosystemy. Dlatego wymaga licznych testów oraz regulacji prawnych” – zaznacza autorka.

„System CRISPR-Cas9 w połączeniu z poziomym transferem genów to narzędzie o ogromnym potencjale, które dzięki swojej precyzji, prostocie zastosowania i szybkiemu rozprzestrzenianiu się zmiany genetycznej sprawia, że wkraczamy w zupełnie inną erę w dziedzinie inżynierii genetycznej, co może przynieść nieodwracalne konsekwencje dla wszystkich organizmów na naszej planecie.”

PAP/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 stycznia 2024